Απίστευτος Τζούριτς και νέα ανατροπή με Σλοβακία! Τελικός ο αγώνας με την Κίνα

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

Με ηγέτη έναν καταπληκτικό όσο και εντυπωσιακό Δημήτρη Τζούριτς που αγωνίστηκε με πρόβλημα στη μέση, αλλά πέτυχε 30 πόντους, η Ελλάδα πραγματοποίησε μια νεα ανατροπή απέναντι στην Σλοβακία και παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο τέλος επικράτησε 3-2 παραμένοντας έτσι ζωντανή στο όνειρο της πρόκρισης προς το Final 4 της Μπρατισλάβας. Μέτριος ο Κουμεντάκης που αν και ξεκίνησε βασικός αντικαταστάθηκε από τον Πρωτοψάλτη.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας έδειξε αρκετά «μουδιασμένη» και αρκετά επηρεασμένη από τις αρκετά λανθασμένες της επιλογές στην επίθεση. Αντίθετα η Σλοβακία με ευκολία καθάριζε τις μπάλες πάνω στον φιλέ δημιουργώντας ακόμη περισσότερο εκνευρισμό στο παιχνίδι μας.

Ουσιαστικά η Ελλάδα έμεινε κοντά στην Σλοβακία μόνο μέχρι το 6-6 που έκανε ο Τζούριτς, ωστόσο οι παίκτες του Φλάβιο Γκουλινέλι με ένα σερί 4-0 με τον Κόχουτ έκαναν το 6-10 και λίγο αργότερα το 11-20 με τον Κόχουτ. Οι αλλαγές του Σωτήρη Δρίκου δεν έφεραν αποτέλεσμα και έτσι η Σλοβάκοι με το 14-25 έκαναν το 0-1.

Καλά ξεκίνησε στο δεύτερο σετ του αγώνα η Ελλάδα καθώς προηγήθηκε με 4-1 και 6-3, ενώ το μπλοκ πάνω στον Σόπκο έκανε το 9-5. Η εθνική παρά τα λάθη της είχε το προβάδισμα μέχρι το 11-9 και το 13-11, ωστόσο η Σλοβακία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 και με το λάθος του Τζούριτς να περάσει μπροστά με 13-14. Παρά τις προσπάθειες των Τζούριτς- Φράγκου που ισοφάρισαν σε 14-14 και 15-15, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην επίθεση (Πρωτοψάλτης, Φράγκος) και τους Μπέντζ-Κόχουτ έκαναν ένα σερί 6-0 και το 15-21, με το σετ να ολοκληρώνεται άσχημα με το 17 -25 και 0-2 στα σετ.

Παρά την απογοήτευση που υπήρξε η Ελλάδα θέλησε να πάρει το προβάδισμα και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και η αλήθεια είναι πως ξεκίνησε καλά κάνοντας το 3-1, το 5-3 με τον Τζούριτς και το 7-5. Η Σλοβακία όμως κατάφερε να προηγηθεί με τον Τσέρβεν με 8-9 βάζοντας από νωρίς δύσκολα στους έλληνες διεθνείς. Ο Τζούριτς και ο άσος του Πρωτοψάλτη έγραψαν το 10-9 για την Ελλάδα, ενώ ένας νέος άσος από τον Τζιουμάκα λίγο αργότερα έκανε το 12-10 ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Δύο συνεχόμενοι άσοι από τον Ανδρέα Φράγκο ανέβασαν την διαφορά στο +5 για την Ελλάδα κάνοντας το 18-13, ενώ με την ψυχολογία με το μέρος της, έκανε το 25-16 μειώνοντας σε 1-2 τα σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ελλάδα με όσες δυνάμεις διέθετε έκανε την τελική της επίθεση διεκδικώντας να στείλει την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρέϊκ. Όπως και στο τρίτο σετ, έτσι και στο τέταρτο η Ελλάδα έκανε γρήγορα το 4-1, η Σλοβακία όμως ισοφάρισε σε 7-7. Παρά το πρόβλημα στην μέση που ήταν εμφανές ο Τζούριτς έκανε το 8-7, ενώ η άστοχη επίθεση του Κόχουτ και του Χόρνικ που είχε περάσει στην θέση του Τσέρβεν έκανε το 10-7. Οι αλλαγές του Γκουλινέλι δεν έπιασαν καθώς ο άσος του Ντίμα Φιλίποφ έδωσε αέρα 4 πόντων, ενώ το μπλοκ στον Χόρνικ ανέβασε την διαφορά στο 12-7. Η Σλοβακία μείωσε σε 15-12, αλλά ο ασταμάτητος πλέον Τζούριτς οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ελλάδα στο 16-12, ενώ με τη νέα άστοχη επίθεση του Τσέρβεν το σετ πήγε στο 17-12. Ο Τζούριτς με εξαιρετικό σερβίς έφερε το 18-12.

Τα λάθη της Εθνικής έφεραν την Σλοβακία στο 19-15 όμως ο Τζούριτς έκανε το 21-15 και στο τέλος ο Φράγκος έκανε το 25-19 και το 2-2 βάζοντας την εθνική μας σε τροχιά νίκης και πρόκρισης.

Με την ψυχολογία υπέρ της η Ελλάδα προηγήθηκε με 2-1, η Σλοβακία ισοφάρισε σε 4-4 αλλά ο ασταμάτητος Τζούριτς με εντυπωσιακό πέρασμα έκανε το 7-4. Η διαφορά έφτασε στο 5+ και στο 11-6, ο εξωπραγματικός Τζούριτς έκανε το 14-9 σηκώνοντας όλο το Αλεξάνδρειο στο πόδι με το σετ και το παιχνίδι να λήγει 15-10 και την εθνική να ολοκληρώνει μια ακόπη μεγάλη ανατροπή, ώστε με καθαρή νίκη επί της Κίνας να βρεθεί στο Final 4 της Μπρατισλάβας.

Τα σετ: 14-25, 17-25, 25-16, 25-19, 15-10

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 30 (27/46 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλιποφ 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 9 (6/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (1/6 επ., 50% υπ. – 20% άριστες), Φράγκος 15 (11/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 54% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (58% υπ. – 25% άριστες) / Αρμενάκης, Πρωτοψάλτης 6 (5/10 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 58% άριστες)

Σλοβακία (Γκουλινέλι) Μπέντζ 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Κόχουτ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ), Σόπκο 10 (9/14 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 11% άριστες), Μάσνι 2 (1/1 επ., 1 άσος), Όγκουρτσακ 11 (5/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 18% άριστες), Τσέρβεν 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κούμπς -λ (48% υπ. – 28% άριστες) / Σκλάντανι 1 (1 άσο), Πάτουκ, Χόρνικ 4 (4/10 επ.), Πάτακ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 58% άριστες)