Εκπληκτικός ο Ραφ, αλλά έχασε με 3-2 από τους Κινέζους η Εθνική! Απόψε με Σλοβακία (01.00, LIVE ThrakiSportS)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Ραφαήλ Κουμεντάκη (24 πόντους) και το Θανάση Πρωτοψάλτη (19 πόντους) που ξεκίνησαν βασικοί μετά την καλή τους εμφάνιση με το Μεξικό, η Εθνική αν και έφτασε κοντά στη νίκη στο τέταρτο σετ, εχοντας ενα ματς μπολ, ηττήθηκε με 3-2 της Κίνας στο ται μπρέικ στο δεύτερό της αγώνα για το World League.

Στο πρώτο σετ η Εθνική ξεκίνησε καλά και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ (10-9), έχοντας καλό τον Ραφαήλ Κουμεντάκη που κρατούσε την Ελλάδα κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια οι Κινέζοι επικράτησαν κατα κράτος λίγο πριν το τέλος του σετ, αφού προηγήθηκαν με +8 και 22-14 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην υποδοχή της Ελλάδας. Η εθνική ωστόσο αντέδρασε μείωσε 24-22 με μπλοκ του Τζιουμάκα, αλλά τελικά υπέκυψε με 25-22.

Aπό εκεί και πέρα η Ελλάδα άρχισε να συνέρχεται, οι παίχτες βρήκαν ρυθμό, πίεσαν τους Κινέζους που επιδόθηκαν σε σωρεία λαθών και φτάσαμε εύκολα στο 20-25 με θετικό τον Σάκη Πρωτοψαλτη. Η Εθνική άρχισε πλέον να πιστεύει στον εαυτό της και αν και δεν ξεκινησε καλά στο σετ (έχανε 6-2) πήρε πολύ εύκολα και το τρίτο σετ με 18-25.

Το τέταρτο σετ ήταν τον πλέον κρίσιμο και συνάμα συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να πάνε πόντο-πόντο μεχρι το 24-22 όπου οι ασιάτες είχαν δυο σετ μπολ για να το κατακτήσουν. Ωστόσο η εθνική αντέδρασε προηγήθηκε 27-28 φτάνοντας στο ματς μπολ, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έχασε 30-28 και την ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Με ηρεμία μπήκε ξεκίνησε η Εθνική στο ται μπρεικ, προηγήθηκε 3-6 με τον εκπληκτικό Κουμεντάκη, ωστόσο καποια λάθη την στοίχισαν, για να φτάσουμε στο τελικό 15-13 με επίθεση του Λι που έδωσε την νίκη στους Κινέζους.

Η υποδοχή ήταν και πάλι ο καλύτερος τομέας της Εθνικής(74%), κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ο Κουμεντάκης, ενώ η μοναδική αλλαγή που έκανε ο Δρίκος ήταν καθαριστική για την έκβαση του αγώνα. Κινέζικο μαρτύριο ήταν το δεύτερο ματς της ελληνικής ομάδας, αφού είχε περισσότερους πόντους(113-108), αλλά απώλεσε δυο σετ στις …σταγόνες.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 18-25, 30-28, 15-13)

ΚΙΝΑ(Ξιέ): Ζανγκ 6 (4/9 , 3 μπ), Λι 1, Λιντ 5, Γιενκ 6, Ντάι 9 (7/11), Σονγκ 3, Τονγκ (λ, 56%), Γιουν 14 (11/29, 3 ασ), Λι 2, Ζανγκέν 11 (11/20), Ράο 2, Γιάο, Τσούι 3.

ΕΛΛΑΔΑ(Δρίκος): Αρμενάκης 13 (11/24, 1μπ), Πετρέας 6 (4/ 11, 1 μπλοκ 1 άσο), Φιλιποφ 3 ( 2μπ), Πρωτοψάλτης 19 (17/30, 79% υπ, 2 ασ), Τζιουμάκας 11 (5/11, 4 μπλοκ, 2 άσοι), Κουμεντάκης 24 (21/36, 1 μπλοκ, 2 άσοι), Ταμπουρατζής (λ, 78%), Κοκκινάκης

Τον τρίτο αγώνα της εθνικής Ελλάδας στο Μεξικό με την δυνατή Σλοβακία, στις 1.00 πμ μετά τα μεσάνυχτα της Δευτερας, δεκα χρονιά μετά την τελευταία συμμετοχής της στο World League θα μεταδώσει LIVE και το ThrakiSportS εκτός της ΕΡΤ και του ΟΤΕ TV.