LIVE από τη Μίκρα Θεσσαλονίκης το ντέρμπι της ανόδου: Άρης – Ασπίδα Ξάνθης

Παρακολουθήστε ζωντανά από τη Μίκρα και από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Άρη και  την Ασπίδα Ξάνθης για την 3η και τελευταία αγωνιστική των μπαράζ, με τον νικητή να εξασφαλίζει την άνοδο μαζί με το Δια Πολίχνης στην Α2 Ανδρών.

Οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση, μετά τη νίκη των «κιτρινόμαυρων» επί του Αρίων, αλλά και την ήττα της Ασπίδας από τον Δία

Ωρα 17:40  Πάντως με βάση τα γκολ η ομάδα της Ξάνθης παίζει για δύο αποτελέσματα μια και έχει το πλεονέκτημα στα γκολ σε σχέση με την αντίπαλο της, και παίζει για δυο αποτελέσματα, νίκη ή ισοπαλία προκειμένου να εξασφαλίσει την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Ωρα 17:45  Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής που έγιναν το πρωί της Κυριακής: Δίας Πολίχνης – Ασπίδα Ξάνθης  21-20 και Αρίων Πτολεμαΐδας – Άρης Θεσσαλονίκης  18-25

Ωρα 17:50  Η βαθμολογία μετά από δυο αγώνες έχει διαμορφωθεί ως εξής: Δίας Πολίχνης  4, Ασπίδα Ξάνθης  2, Άρης Θεσσαλονίκης  2, Αρίων  Πτολεμαΐδας  0

Ωρα 17:55 Η Ασπίδα παρατάσεται με τους Ρουμελιώτη, Γκουντούλα, Ναθαναηλίδη, Βαρδάκα, Καζαντζίδη, Μπέλλια, Παπαϊωάννου, Τσόρδα, Ρούφο, Μπρατίδη, Νικάκη, Σαλή Ογλού, Τσεσμετζή, Μισαηλίδη, Καίκη και Κολοκούρης.

Ωρα 17:57 Ενώ ο Άρης με τους Μωυσή, Γιαβρόγλου, Κομνηνό, Παπαργυρίου,
Βιτάνογλου, Παπαπέτρου, Ψωμαθιανό, Αργυρόπουλο, Μεϊμαρίδη, Ρούσο, Λιώρα,
Καλιανίδη, Μουρατίδη, Τσιρτσουρίδη, Νικηφόρο, Στάθη.

Ωρα 18:00  Ξεκινά το παιχνίδι

Ωρα 18:06  Ξεκίνημα με τρία γκολ, δύο για τους Θεσσαλονικείς και ένα για τους Θρακιώτες. Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 2-1

Ωρα 18:11  Στο δεκάλεπτο ισοφαρίζει το σκορ η Ασπίδα Ξάνθης μέσα στην Θεσσαλονίκη. Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 3-3

Ωρα 18:16  Μπροστά με ένα γκολ οι κιτρινόμαυτοι στα μισά του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης. Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 4-3

Ωρα 18:25 Αρκετά λάθη απο τους Ξανθιώτες που έχουν δώσει την δυνατόητα στον Άρη να αυξήσει την διαφορά των τερμάτων.  Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 8-5

Ωρα 18:31 Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Μίκρα, με τον Άρη να κρατά το προβάδισμα, Και την ομάδα του Θόδωρα Βαφειάδη να πρέπει να καταβάλει μεγαλύτερη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.  Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 11-7.

Ωρα 18:42 Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Ωρα 18:47 Διατηρούν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων οι κίτρινοι στο 35. Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 13-9.
Ωρα 18:50 Ανεβαίνει στα πένυτε γκολ η διαφορά. 15-10 με τέρμα του Παπαργυριου ο Αρης στο 37ο λεπτό.
Ωρα 18:52 15-11 μειώνει η Ασπίδα στο 38 με πεναλτι του Ναθαναηλίδη
Ωρα 18:55 Στα πέντε γκολ η διαφορά και πάλι στο 40. Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 16-11

Ωρα 18:57 Σε 16-12 με πεναλτι μειώνει ο Ναθαναηλίδης στο 41 και σε 17-13 μειωνει στο 42’ Βαρδάκας
Ωρα 18:59 Σε 17-14 μειώνει ο Ναθαναηλίδης στην επαναφορά από πέναλτι στο 43ο λεπτό

Ωρα 19:02 Προσπαθεί να μειώσει η Ασπίδα αλλά είναι πολύ ψύχραιμος επιθετικά ο Άρης. Φτάσαμε ένα τέταρτο πριν το τέλος. Στο 45′ Αρης – Ασπίδα Ξάνθης 18-15

Ωρα 19:07 Μειώνει κι άλλο η Ασπίδα δέκα λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά είναι στα δύο γκολ. Στο 50′ έχουμε Αρης Θεσσαλονίκης – Ασπίδα Ξάνθης 19-17.

Ωρα 19:10 Φτάσαμε στο 52′ και με τέρμα του Ναθαναηλίδη το σκορ γίνεται 21-18 υπερ του Άρη. Μένουν άλλα οκτώ λεπτάΩρα 19:12  Παραμένει στο 54 το 21-18 με τον τερματοφύλακα της Ασπίδας Καΐκη να είναι έχει πολλές καλές επεμβάσειςΩρα 19:14  Στο 55′ αυξάνει την διαφορά στα τέσσερα γκολ ο Αρης με τον Καλανίδη. Αρης – Ασπίδα 22-18

Ωρα 19:19 Αυξάνει η διαφορά στο 24-18 στο 57, πάλι με τον Καλανιδη. Δείχνει να πετά πλέον λευκή πετσέτα η Ασπίδα.

Ωρα 19:23  Τέλος του αγώνα. Η Ασπίδα δεν τα καταφέρνει. Ο Αρης κερδίζει στο μπαράζ και ανεβαίνει στην Α2 Κατηγορία Χαντμπολ Ανδρών. Τελικό αποτέλεσμα: Αρης Θεσσαλονίκης – Ασπίδα Ξάνθης 25-19.