Έγραψε ιστορία στις Σέρρες! Πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΑΜΑΘ η ΑΕ Κομοτηνής!!!

Τη σημαντικότερη νίκη των τελευταίων χρόνων  πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου στις Σέρρες η ΑΕ Κομοτηνής αφού επιβλήθηκε του μαχητικού Πανσερραϊκού που έπαιζε για την τιμή του με 58-63 και στέφθηκε πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΑΜΑΘ πανηγυρίζοντας την άνοδο στη Γ΄Εθνική.
Πλέον η Γ’ εθνική ανδρών αναμένεται συναρπαστική για τη περιοχή της Θράκης, αφού πέρα της ΑΕΚ θα συμμετέχουν και οι Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνής που υποβιβάστηκαν από τη Β΄Εθνική.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από την αρχή με΄χρι το τέλος. Η ΑΕΚ επηρεασμένη από το αγχος δεν μπήκε καλά στον αγώνα και ήταν πίσω στο δεκάλεπτο με 22-13, ενώ λίγο νωρίτερα έχανε με 14 πόντους (22-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και στο 25΄η ομάδα της Κομοτηνής με κίνηση ματ του προπονητής της που γύρισε σε άμυνα ζώνης έκανε ένα σερί 0-12 και το σκορ μετατράπηκε από 26-18 σε 26-30 και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 29-30.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με την ΑΕΚ να μη μπορεί να ξεγύγει στο σκορ και το δεκάλεπτο να λήγει με 43-46. Το τέλος ήταν συναρπαστικό η ΑΕΚ προηγήθηκε 45-51, αλλα οι Σερράιοι απάντησαν με ένα σερί  11-3 και προηγήθηκαν 56-55 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος παγώνοντας προς στιγμήν τους “κιτρίνους”. Η ομάδα όμως του Στοάκη αντέδρασε και με κρίσιμο τρίποντο ο Χονδρόπουλος έφερε μπροστά την ΑΕΚ 56-58 και λίγο πριν το τέλος ξέφυγαν 56-63 με το τελικό 58-63 να σφραγίζει μια πολυ σημαντική νίκη μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ιωαννίδης Σπ.): Μπόζης, Ιακωβίδης 10, Γεωργιανός 18(1), Μωυσίδης, Τερζής 3, Ιωαννίδης Κ., Μπουτάκογλου 7, Μπουρουτζόπουλος 6, Χατζηανδρέου 8, Γιαβρόπουλος 6, Αλεξανδρίδης, Ιωαννίδης Δ..
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ  (Στοάκης): Κατσαρίδης, Θεοδωρίδης 2, Χονδρόπουλος 22(3), Βάκρινος, Λεφής, Μεχμέτ-Τσαούς 6(2), Κουτσοβασίλης 13(1), Γκιρίτσης, Σιμάκης 8, Χατζηπαυλής 9(1), Παπακωνσταντίνου, Καναράς 3