Με το δεξί η Ασπίδα στα μπαράζ ανόδου στην Α2 Κατηγορία!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Θεσσαλονίκη η πρωταθλήτρια του 7ου ομίλου της Β’ Εθνικής Ασπίδα Ξάνθης,  και μπήκα ιδανικά στην  διεκδίκηση  της ανόδου στην Α2 κατηγορία.

Η ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη πέτυχε μια σημαντική νίκη με 22-19 επί του Αρίωνα Πτολεμαϊδας, και ευελπιστεί να καταφέρει αυτό που έχασε μέσα από τα χέρια της και τις δύο προηγούμενες χρονιές, χάνοντας στις λεπτομέρειες την άνοδο στην Α’2 κατηγορία. Στον άλλο αγώνα ο Δίας Πολίχνης που είναι το ακλόνητο φαβορί των αγώνων κέρδισε άνετα με 25-15 τον Άρη Θεσσαλονίκης.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Ασπίδα, αφου βρέθηκε στο δεκάλεπτο πίσω με 1-5, ωστόσο κατάφερε δέκα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους να περάσει μρποστά στο σκορ με 10-9, και κατάφερε να  κλείσει με 13-10 το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα συνέχισε δυνατά προηγήθηκε 18-12 στο σαράντα και πήρε μια εύκολη νίκη με 22-19, με τον Αρίων να μειώνει στα τρία γκολ στο τέλος εκμεταλευόμμενο την χαλαρότητα των παικτών της Ασπίδας.

Πλέον η ομάδα της Ξάνθης βλέπει τα δύο σημαντικά παιχνίδια της αυριανής μέρας, τόσο με τον Δία το πρωί αλλά πολύ περισσότερο το απογευματινό με τον Άρη που θα κρίνει το ποιές θα είναι οι δύο ομάδες που θα πάρου το εισιτήριο για την Α’2.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-5, 5-6, 8-8, 10-9, 13-10 (ημίχρονο), 16-11, 18-12, 19-14, 21-15, 22-16, 22-19(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Κολοκούρης, Μισαηλίδης, Ρουμελιώτης 1, Μπρατίδης 1, Καίκης, Σαλή Ογλού, Νικάκης, Παπαϊωάννου 4, Μπέλλιας, Καζαντζίδης 5, Βαρδάκας 1, Ναθαναηλίδης 4, Γκουντούλας 4, Τσόρδας 1, Ρούφος, Κανέτης, Τσεσμέτζης 1