Αποκλεισμός από την οκτάδα του Ευρωπαϊκού για την Εθνική Κορασίδων του Ανδρεάδη

Ιδανικό ξεκίνημα, αλλά καταστροφικό φινάλε για την Εθνική Oμάδα Κορασίδων του Γιάννη Ανδρεάδη που ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Γερμανία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του α’ ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης στην 8άδα της διοργάνωσης.

Ο σημερινός αγώνας, αν πιστέψει κανείς τα στατιστικά της CEV διεκδικεί μια θέση στα ρεκόρ γκίνες, αφού η ελληνική ομάδα πήρε το πρώτο σετ δια περιπάτου έχοντας το εκπληκτικό 3 στις 19 επιθέσεις (ποσοστό 16%!).

«Πως γκένεν αυτό» που θα έλεγε και μία ψυχή; Εμείς απλά περνούσαμε τη μπάλα κι οι Γερμανίδες την έστελναν άουτ, αφού από τους 25 πόντους που πήραμε οι 15 ήταν από λάθη αντιπάλων.
Έτσι όταν από το δεύτερο σετ και μετά η Γερμανία περιόρισε στο φυσιολογικό τα λάθη της (19 στα άλλα τρία σετ) η εικόνα του αγώνα άλλαξε καθώς βγήκαν και οι κινήσεις που έκανε ο Γερμανός προπονητής (άλλαξε διαγώνιο και την περιστροφή της ομάδας του) και το πρώτο σετ έμοιαζε με… πρωταπριλιάτικο ψέμα.
Η Ελλάδα πήρε το πρώτο σετ με 14-25. Το 1-1 ήρθε εύκολα με 25-19. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο σετ, εκεί όπου έγινε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 18-17 που έγινε 18-21 και 21-24 με την Εθνική να μειώνει σε 23-24, αλλά να μην ολοκληρώνει την ανατροπή. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι Ελληνίδες παρέδωσαν πνεύμα και ηττήθηκαν εύκολα με 25-12.

“Ξέραμε πως σήμερα δεν μέτραγε το θέαμα, αλλά το αποτέλεσμα, καθώς κρίνονταν η πρόκριση στην 8άδα. Κάναμε ιδανικό ξεκίνημα και προηγηθήκαμε 1-0 σετ, όμως στο β’ σετ οι Γερμανίδες μας πίεσαν στο σερβίς, μας έβγαλαν εκτός ρυθμού, χάλασε το δικό μας σερβίς και με τις αντίπαλές μας να είναι πολύ δυνατές δεχθήκαμε την ισοφάριση, καθώς μας ανάγκασαν σε λάθη. Καθοριστικό για την έκβαση του ματς ήταν το γ’ σετ, που το χάσαμε στις λεπτομέρειες και ήταν αυτό που έδωσε στη Γερμανία το ψυχολογικό προβάδισμα για να φτάσει στη νίκη”, είπε ο Εβρίτης Ομοσπονδιακός προπονητής μετά τον αγώνα.