Απογοήτευσε στην Λισαβόνα αλλά ΜΠΟΡΕΙ να “αρπάξει” την πρόκριση ο Εθνικός

Την ήττα με 3-0 από την αρκετά δυνατή, όπως αποδείχθηκε, Μπενφίκα γνώρισε ο (αρκετά αποδυναμωμένος μετά την φυγή Τσουκ) Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Λισαβόνα και πλέον οι Πορτογάλοι απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης προς τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Μια πρόκριση που θα παιχθεί στην Αλεξανδρούπολη στις 11 Μαρτίου, με τους «κυανόλευκους» του Σάκη Μουστακίδη να στοχεύουν στη νίκη στο χρυσό σετ.

Το καθαρό 3-0 αλλά κυρίως η εμφάνιση δίνει το πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού στην Μπενφίκα. Με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο δεύτερο σετ και την εκκίνηση στο τρίτο σετ, ο Εθνικός ποτέ δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και κυρίως ποτέ δεν έδειξε να πιστεύει ότι μπορεί να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Έτσι οδηγήθηκε σε παράδοση άνευ όρων στην μαεστρικά κατευθυνόμενη από τον Ραφαέλ Βινέντο Μπενφίκα, την ώρα που ο Σταύρος Κασαμπαλής δεν έκανε ίδια δεύτερη πάσα. Ο 35άχρονος Γκασπάρ τελείωνε όλες τις δύσκολες φάσεις (ακόμη και τις κακές πάσες), ενώ ο 20άχρονος Άντριτς υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε να βαριέται που βρίσκεται στο γήπεδο. Δεν υπήρχε τόσο πολύ διαφορά δυναμικότητας όσο διαφορά πάθους και θέλησης μέσα στο γήπεδο.

Γενικά η Μπενφίκα «σκούπισε» όλο το γήπεδο βγάζοντας απίστευτες άμυνες από την αρχή ως το τέλος με τον Εθνικό να αντιδρά μόνο στα μισά του δεύτερου σετ όταν το 16-11 έγινε 16-16 και 17-18, αλλά αμέσως η Μπενφίκα ξέφυγε με 21-19 (άουτ Άντριτς) κι εκεί παίρνοντας κι ένα σφύριγμα από τους διαιτητές καθάρισε το σετ, πήρε την ψυχολογία και ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι. Πλέον ο Εθνικός πλέον καλείται στον  Έβρο να κάνει ολική ανατροπή για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Για να συμβεί αυτό, πρέπει να μην χάσει δύο σετ στον Έβρο και σε κάθε περίπτωση, να μην ηττηθεί στο τελευταίο. Ακόμα και αν πάρει η Μπενφίκα το πρώτο σετ, αν ο Εθνικός πάρει τα τρία επόμενα θα οδηγήσει στον προημιτελικό στο χρυσό σετ και αν το κατακτήσει και αυτό, θα πάρει την πρόκριση. Άλλωστε, με καθαρό σκορ είχε χάσει και από την Ελβετική Σόνενβερτ και μάλιστα με εξίσου ή και ακόμα πιο απογοητευτική εμφάνιση, αλλά κατάφερε και ανέτρεψε την κατάσταση στην έδρα του.

Οι «κυανόλευκοι» του Έβρου δεν κατάφεραν να βρούνε ρυθμό απέναντι στους «αετούς» της Λισαβόνας και να χάσουν σε ένα παιχνίδι που αν ήταν λίγο περισσότερο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικότεροι στην επίθεση θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι παραπάνω, ιδίως στο δεύτερο και τρίτο σετ. Η Μπενφίκα με σωστή τακτική και κορυφαίους τους Ονόρε, Γκασπάρ, Κρουζ και Ζελάο πήρε το ζητούμενο αποτέλεσμα απέναναντι στον Εθνικό και ετοιμάζει τα πλάνα της για το δεύτερο και καθοριστικότερο παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη. Εκεί όπου ο Εθνικός όπως προαναφέραμε θα αναζητήσει το 3-0 ή το 3-1 για να στείλει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων. Αντίθετα σε διαφορετικό αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» της Πορτογαλίας θα είναι αυτοί που θα περάσουν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός αν και έδειξε πως θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι η Μπενφίκα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλά και με το καλημέρα απέκτησε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα. Ο Εθνικός με τον Άντριτς έκανε το 1-2, ωστόσο οι «κόκκινοι» ήταν αυτοί που έφθασαν γρήγορα στο 4-2 και στο 8-5, ενώ λίγο μετά με διπλό μπλοκ στον διαγώνιο των Θρακιωτών έφθασε στο 11-7. Η Μπενφίκα με καλή υποδοχή και αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 15-10 και με την άστοχη επίθεση του Μίχαλι το 18-11. Ο Εθνικός αν και μάζεψε την διαφορά στο 19-15 δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο καθώς η Μπενφίκα με το μπλοκ της έφθασε στο 22-16 και στο τέλος με το άστοχο σερβίς του Άντριτς έκανε το 25-18 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Μπενφικα ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τους Γκασπάρ, Κρούζ και Σίλβα Ρεϊς έκανε το 6-1, ενώ λίγο μετά με τον Ονόρε το 10-5. Ο Εθνικός μείωσε στο 10-8, όμως οι «αετοί» της Λισσαβόνας έκαναν το 14-10. Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη όμως φρόντισαν να πλησιάσουν στον πόντο μειώνοντας σε 17-16, αγχώνοντας του “αετούς” που έκαναν αρκετά λάθη και πήγαιναν έτσι μέχρι το 23-22 με τον Μίχαλι. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην ισοφάριση καθώς οι Πορτογάλοι με τον Κρούζ έκαναν το 25-22 και απέκτησαν προβάδισμα με το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός έδειξε να αντιδρά όταν και προηγήθηκε με 2-4 και 4-6. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 7-7 όμως οι Εβρίτες κατάφεραν με τους Ανέστη Δαλακούρα και το μπλοκ τους να φθάσουν στο 7-9 και το 9-11. Ονόρε και Γκασπάρ έφεραν το 11-11 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 13-13. Εκεί οι Πορτογάλοι χρειάστηκαν λίγο την βοήθεια της διαιτησίας που έδωσαν δυο αμφισβητούμενες μπάλες στην γηπεδούχο ομάδα και έτσι χάρη στον Γκασπάρ διαμορφώθηκε το 16-13, όμως ο Εθνικός με τον αρχηγό Ανέστη Δαλακούρα που χρεώθηκε αργότερα με κόκκινη κάρτα και την άστοχη επίθεση της Μπενφίκα μείωσε σε 16-15. Μάλιστα θα μπορούσε να ισοφαρίσει όμως ο Φλάβιο Κρούζ έκανε το 17-15 και λίγο αργότερα το 19-15.

Ο Ανέστης Δαλακούρας και ένα ατομικό μπλοκ του Κιόση στον Ζελάο έκαναν το 19-17 , όμως ο Φλάβιο Κρούζ έδωσε διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους κάνοντας το 21-18. Κάπου εκεί οι παίκτες του Μουστακίδη άρχισαν να χάνουν την ψυχραιμία τους. Το λάθος του Εθνικού έφερε το 22-18, ενώ το μπλοκ στον Ανέστη Δαλακούρα το 23-18. Με κόντρα επίθεση του Ονόρε έγινε το 24-18 και το ματς μπολ για την Μπενφίκα. Ο Άντρις μείωσε σε 24-19, ωστόσο το λάθος σερβίς του Δημητριάδη έκανε το 25-19 και το 3-0 για τους Ίβηρες που πήραν τη καθαρή νίκη και έχουν πλέον το πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού της Αλεξανδρούπολης. Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 1 άσσο, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζαρντίμ): Σίλβα Ρέις 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ, 82% υπ -46% άριστες), Γκασπάρ 21 (20/30 επ, 1 άσσος), Ονόρε 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Κρουζ 9 (9/17, 67% υπ -33% άριστες), Ζελάο 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Μαργκαρίντο 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ) / Κάσας (λ. – 77% υπ -62% άριστες), Ντίαζ, Περίνι.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 1π. (1/7 επ, 81% υπ – 52% άριστες), Μίχαλι 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/9 επ), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Δαλακούρας Αν 11 (10/19 επ,1 μπλοκ, 79% υπ – 64% άριστες), Άντριτς 14 (13/32επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ – 50% άριστες), Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Κιοσης 1 (μπλοκ), Κοντοστάθης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟ THRAKISPORTS (ΠΟΥ ΜΕΤΕΔΙΔΕ ΚΑΙ ΣΕ LIVE STREAMING ΜΕΣΩ ΤΟΥ LAOLA ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ) ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ