Ήττα με 3-0 από τον Άρη της (κουρασμένης από το ματς με Ολυμπιακό) Ορεστιάδας

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

–  Με έναν Άρη να ανεβαίνει στην Ορεστιάδα παίζοντας ένα από τα τελευταία χαρτιά της παραμονής του και έναν Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας που έβγαλε στα δύο τελευταία σετ την κούραση από τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, ίσως και τελικά δεν θα έπρεπε να γεννά εκπλήξεις η ήττα του ΑΟΟ με 3-0 στο νέο κλειστό γυμναστήριο “Νίκος Σαμαράς”.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αντισταθούν στο πρώτο σετ και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου, χωρίς αυτό να είναι αρκετό απέναντι σε έναν Άρη με καλό πρώτο χρόνο και επίθεση με τους Καμίνσκι και Μαυροβουνιώτη. Στο πρώτο σετ μπήκαν και οι δύο ομάδες δυναμικά, ο Άρης πήρε κεφάλι όμως μετά το 6-6 και διατήρησε τη διαφορά αυτή μέχρι το τέλος τελειώνοντας το σετ με σκορ 20-25 υπέρ του και κύρια όπλα του τον πρώτο χρόνο και τον Μιχάλ Καμίνσκι . Ο Όμιλος αντιστάθηκε χωρίς όμως να μπορέσει να προηγηθεί ή να απειλήσει ουσιαστικά τον Άρη.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι έδειχναν να βρίσκουν ρυθμό εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη του αντιπάλου του, μέχρι το 19-18 όπου  και βγήκε από μία  κόκκινη σε κάθε ομάδα. Από το σημείο αυτό ο  Όμιλος έχασε το παιχνίδι της ψυχολογίας και με δικά του λάθη σε συνδυασμό και με τους άσσους που κέρδισε ο Άρης και το πιο καθαρό μυαλό που έδειξε ότι είχε τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, πάλεψε σε ένα σετ που έφτασε στο 26-28 χωρίς όμως να το κερδίσει.

Στο τρίτο σετ ο Αθλητικός Όμιλος  φάνηκε να έχει χάσει σε μεγάλο βαθμό την ψυχραιμία του (χαρακτηριστική η κόκκινη κάρτα στο λίμπερο του Α.Ο.Ο. πριν καν εκτελεστεί το πρώτο σερβίς). Σε αυτό ίσως συνέβαλε και η κούραση από τον αγώνα κυπέλλου της περασμένης Τετάρτης, στον οποίο παίχτηκαν 5 σετ. Αυτό το αξιοποίησαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι φτάνοντας στο 0-4 και στη συνέχεια στο 5-10. Η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου το σκορ διαμορφώθηκε στο  16-9.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας σε μία τιτάνια προσπάθεια κατάφερε να κάνει το 18-22 και το 20-24 σε 24-24, ο πρώτος χρόνος όμως του Άρη και η άουτ επίθεση του Λούνα στη συνέχεια έδωσαν τους πολύτιμους τρεις πόντους στους Θεσσαλονικείς.  Το θετικό για τους Ορεστιαδίτες είναι το στραβοπάτημα του Παμβοχαϊκού στην Κηφισιά, έχοντας έτσι ακόμα ελπίδες για μία καλύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.Από την άλλη ο Άρης είναι στην ένατη θέση με 16 βαθμούς και στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο, με τη ΜΕΝΤ να χάνει από τον Ολυμπιακό και να μένει στους 13 βαθμούς.

Διαιτητές: Θεμελής, Στεργιόπουλος

Τα σετ: 0-3 (20-25, 26-28, 24-26)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 14 (13/31 επ, 1 άσσος), Τόμσον 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 13 (8/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ – 33% άριστες), Ποτολίδης 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ, 70% υπ – 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ – 46% άριστες), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 61%% υπ – 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 11 (8/13 επ, 3 άσσοι, 67% υπ – 48% άριστες), Χαριτωνίδης 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 10 (5/9 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Καμίνσκι 19 (16/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 79% υπ – 57% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης.