Νίκη της Ορεστιάδας επί της Κομοτηνής για το σχολικό πρωτάθλημα κοριτσιών

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Σε ένα όμορφο παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό η ομάδα κοριτσιών του 1ου ΓΕΛ Ορεστιάδας επικράτησε του 3ου ΓΕΛ Κομοτηνής με 34-39 και προκρίθηκε στην 3η Φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί το παιχνίδι και συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου οκταλέπτου που βρήκε την ομάδα της Ορεστιάδας μπροστά με 10-12. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ορεστιάδας αποσπάστηκε στο σκορ και προηγήθηκε με 18-26 στο ημίχρονο, ενώ διατήρησε αυτή τη διαφορά και στην τρίτη περίοδο όπου και ήταν μπροστα με σκορ 24-32. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε δυνατά και μείωσε σε 30-32.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 34-37, όμως η Κομοτηνή δεν μπόρεσε να απειλήσει, καθώς στο τελευταίο λεπτό αστόχησε σε δύο επιθέσεις, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο ή και να ισοφαρίσει, με την Ορεστιάδα να κλειδώνει τη νίκη με 34-39, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Κορυφαίες για το 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας οι Βάϊα Γκαϊδατζή και Πολυσίου, που πέτυχαν μαζί τους 33 από τους 39 πόντους της ομάδας τους. Από το 3ο ΓΕΛ κομοτηνής πάλεψαν οι Πανέρη και Παπάζογλου, που πέτυχαν συνολικά τους 28 από τους 34 πόντους της ομάδας τους.

Οκτάλεπτα: 10-12, 18-26 (ημίχρονο), 24-32, 34-39 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μιχελης – Τσιλικίδης

3ο ΓΕΛ Κομοτηνής (Τζάνα): Γαλοπούλου 2, Μιχιούρη 2, Ταμπάκ Αχμέτ, Σταυρίδου Δ. 2, Πανέρη 20, Σταυρίδου Α, Πίτατζη, Χηράκη, Παπάζογλου 8

1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας (Βακαλόπουλος): Δημητριάδου, Πετρά, Τσολακίδου, Γκάχτσου, Σκαρλάτου 2, Ιωαννίδου, Κυτταρούδη, Τσιομπανίδου, Πολυσίου 12, Γκαϊδατζή Βασ. 4, Γκαϊδατζή Βάϊα 21