LIVE από το “Νίκος Σαμαράς”: ΑΟ Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 3-1 (τελικό)

Μεταδίδει από το “Νίκος Σαμαράς” ο Δημήτρης Μηλίκας

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΑΟ Ορεστιάδας και τον Παναθηναϊκό για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Ο Δημήτρης Μηλίκας βρίσκεται στο νέο κλειστό γυμναστήριο της Ορεστιάδας και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μεγάλο παιχνίδι σήμερα στην Ορεστιάδα, με τον ΑΟΟ να επιθυμεί να επιστέψει στις επιτυχίες απέναντι στον Παναθηναϊκό, σε ένα μεγάλο παιχνίδι. Με το τριφύλλι να επιθυμεί τη νίκη και την Ορεστιάδα να μαστίζεται από πολλά προβλήματα, όπως έχει αποκαλυφθεί τις τελευταίες ώρες.

Ωρα 18:40  Θυμίζουμε ότι την Παρασκευή υπήρξε (χαρτο)πόλεμος ανακοινώσεων, με τους παίκτες να αφήνουν αιχμές σε βάρος της διοίκησης και αυτή να απαντάει, ενώ το μεσημέρι έγινε γνωστό ότι από την Πέμπτη έχει υποβάλει την παραίτησή του ο Κώστας Δεληκώστας και αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, το πιο πιθανό είναι το σημερινό παιχνίδι να είναι το τελευταίο του στον πάγκο της ομάδας.

Ωρα 18:44  Μάλιστα ήδη στο volleynews έχει δημοσιευθεί ότι διάδοχος του Δεληκώστα θα είναι ο Τάσος Κουμπλής, παλιός γνώριμος των Ορεστιαδιτών, o Τάσος Κουμπλής.

Ωρα 18:47  Η Ορεστιάδα με 15 βαθμούς σε 12 αγώνες βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας και θέλει θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη των πλέι άουτ. Σε 6 εντός έδρας αγώνες η Ορεστιάδα έχει 4 νίκες

Ωρα 18:50  Αγωνιστικά ο Κώστας Δεληκώστας δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα.

Ωρα 18:55  Πριν αποκαλυφθούν οι μετέπειτα εξελίξεις, ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας ενόψει αυτού του αγώνα είχε οει: «Η κατάσταση στην ομάδα είναι δύσκολη αλλά διαβεβαιώνω πως προπονητές και παίκτες είμαστε αποφασισμένοι να δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας. Ο Παναθηναϊκός μέχρι στιγμής έχει διαγράψει καλή πορεία στο πρωτάθλημα, έχει εξασφαλίσει τον πρώτο μεγάλο στόχο και παίζει ελεύθερα με καλό μπλοκ – άμυνα. Οφείλουμε να έχουμε καθαρή σκέψη και να τα δώσουμε όλα για τη φανέλα και τον κόσμο».

Ωρα 18:59 Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στην Ορεστιάδα για να παίξει αντίπαλος της ακριτικής ομάδας μετά τις 17 Οκτωβρίου 2006 όταν για την 5η αγωνιστική της σεζόν 2006-07 είχε νικήσει 3-0 και μάλιστα τότε η Ορεστιάδα είχε στην σύνθεση της τον Κώστα Στιβαχτή και τον Χρίστο Μπέλο που σήμερα είναι στον Παναθηναϊκό. Στο μεταξύ, ο Παναθηναϊκός πήγε στην Ορεστιάδα και τον Φεβρουάριο του 2008 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος σε βάρος της ΕΑΠ.

Ωρα 19:04  Ο Παναθηναϊκός με 21 βαθμούς σε 12 αγώνες ισοβαθμεί με τον Φοίνικα Σύρου στην 5η θέση της βαθμολογίας και στοχεύει στην 7η νίκη του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προέρχεται από το 3-0 επί της ΜΕΝΤ στην Κυψέλη και θέλει τη νίκη για να βρίσκεται σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα.

Ωρα 19:09  Ο Παναθηναϊκός έχει να χάσει στην Ορεστιάδα από τις 02 Δεκεμβρίου 2000 και από το 1998 έχουν γίνει 19 αγώνες και προηγείται στις νίκες 13-5. Πάντως όλη την δεκαετία του ΄90 η Ορεστιάδα αποτελούσε απόρθητο φρούριο για τον Παναθηναϊκό.

Ωρα 19:15  Διαιτητές του αγώνα είναι ο Γεωργουλέας και δεύτερος ο Ιωαννίδης

Ωρα 19:20  Ερχεται κόσμος στο γήπεδο και οδηγούμαστε στην τελική ευθεία για την έναρξη του αγώνα

1ο σετ: 0-1 (Κουκ), 1-1, 1-2 (πρώτος χρόνος Πανταλέων), 2-2 (επαφή του Πανταλέοντα με φιλέ), 3-2, 3-3 (Πανταλέων), 4-3 (άουτ επίθεση Κουκ,) 5-3 (λάθος θέσεις Παναθηναϊκός), 6-3, 6-4, 7-4 (στους τρεις η διαφορά), 7-5 (λάθος σερβις ο Λουνα), 8-5 (Λούνα για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-6 (επίθεση Μπέλος), 9-6 (σερβις στο φιλέ ο Πρωτοφάλτης), 10-6 (άουτ επίθεση Κουκ), 11-6 (Ποτολίδης δίνει προβάδισμα πέντε πόντων και τάιμ άουτ Ανδρεόπουλος), 11-7, 11-8 (μπλοκ Πανταλέων – Μπέλος στον Ριζόπουλο), 12-8 (επίθεση από τον Λούνα), 13-8 (ξανά ο Λούνα), 14-8 (άουτ επίθεση Κουκ), 15-8 (μονό μπλοκ του Ριζόπουλου στον Μπέλο και στους επτά η διαφορά), 15-9 (μπλοκ Πανταλέων στον Ποτολίδη), 16-9 (μπλοκ άουτ Λούνα και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-10 (επίθεση Κουκ), 17-10 (σερβις στο φιλέ ο Κουκ), 18-10 (υπέρβαση ο Πανταλέων και στους οκτώ η διαφορα), 18-11 (σερβις στο φιλέ ο Ποτολίδης), 18-12 (Πρωτοψάλτης), 18-13 (ξανά ο Πρωτοψάλτης μειώνει στους πέντε και τάιμ άουτ Δεληκώστας), 19-13, 19-14 (μπλοκ άουτ Πρωτοψάλτης), 20-14 (πρώτος χρόνος από τον Τόμσον), 21-14 (μπλοκ Δημητριάδη στον Μπέλο και τάιμ άουτ Ανδρεόπουλος), 21-15 (σερβις στο φιλέ ο Γκιγιέρμε), 21-16 (άουτ επίθεση Λουνα), 22-16 (άουτ σερβις Πρωτοψάλτης), 22-17 (Κουκ), 23-17 (άουτ επίθεση Πρωτοψάλτης), 23-18 (πρώτος χρόνος Πανταλέων), 23-19 (άσσος Παπαδόπουλου με τη βοήθεια του φιλέ), 23-20 (Πανταλέων μετά από χαλασμένη υποδοχή της Ορεστιάδας και τάιμ άουτ Δεληκώστας), 23-21 (κόντρα επίθεση Κουκ), 23-22 (άσσος από τον Παπαδόπουλο), 24-22 (Ριζόπουλος), 25-22 (άσσος από τον Ριζόπουλο) και τέλος σετ σε 29 λεπτά. ΑΟ Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 1-0.

2ο σετ: 1-0 (κίτρινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο), 2-0 (Λουνα), 2-1 (πρώτος χρόνος Χόι), 2-2 (άουτ επίθεση Γκιγιέρμε), 3-2 (Λούνα), 4-2 (άουτ επίθεση Κουκ), 5-2 (τάιμ άουτ Ανδρεόπουλος), 5-3, 6-3 (μπλοκ άουτ Γκιγιέρμε), 7-3 (στους τρεις η διαφορά), 7-4, 8-4 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-5 (Πρωτοψάλτης),  8-6 (κόντρα επίθεση από τον Πρωτοψάλτη), 9-6 (άουτ επίθεση Παπαδόπουλος), 9-7 (πάιπ Κουκ και μειώνει στους δύο ο ΠΑΟ), 10-7, 11-7 (μπλοκ άουτ Λουνα και στους τέσσερις πάλι η διαφορά), 11-8, 11-9 (μειώνει στους δύο με άσσο Πρωτοψάλτη), 12-9 (πρώτος χρόνος Ποτολίδης), 12-10, 13-10 (Γκιγιέρμε),  13-11, 14-11 (λάθος από τον Παναθηναϊκό), 15-11 (επίθεση Γκιγιέρμε), 15-12 (πρώτος χρόνος Πανταλέων), 16-12 (Λουνα για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-12 (μπλοκ άουτ Λουνα), 18-12 (άουτ Πρωτοψάλτης), 18-13 (Παπαδόπουλος), 19-13 (μπλοκ Ποτολίδη πάνω τον Πρωτοψάλτη), 19-14 (Πρωτοψάλτης), 20-14 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 20-15, 21-15 (Γκιγιέρμε), 21-16 (λάθος από την Ορεστιάδα), 22-16 (επίθεση Λούνα), 22-17, 22-18 (Κουκ, 23-18 (Τόμσον), 23-19 (Στιβαχτής), 24-19 (επίθεση Ριζόπουλου), 24-20 (αλλα τέσσερα σετ μπολ), 24-21 (άουτ Ριζόπουλος, αλλα τρία), 24-22 (επίθεση Πρωτοψάλτη και άμεσα τάιμ άουτ Δεληκώστας), 25-22 (επιτέλους, επίθεση Λουνα) και τέλος σετ. ΑΟ Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 2-0.

3ο σετ: 0-1 (άουτ επίθεση Λούνα), 0-2 (άουτ πρώτος χρόνος από τον Ποτολίδη), 1-2 (μπλοκ άουτ Λούνα), 1-3 (πρώτος χρόνος Χόι), 1-4 (φιλέ από τον Τόμσον), 2-4, 2-5, 3-5 (επίθεση Λούνα), 3-6 (χαμένο σερβις), 4-6 (μειώνει ο Ριζόπουλος), 4-7, 5-7 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 5-8 (πρώτος χρόνος Πανταλέων και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-9 (επίθεση Λουνα στη μικρή διαγώνιο), 6-10, 7-10 (μπλοκ Ποτολίδη), 8-10 (άουτ επίθεση Παπαδόπουλος), 8-11, 8-12 (Πρωτοψάλτης), 9-12 (επίθεση Γκιγιέρμε), 10-12 (μπλοκ Γκιγιέρμε στον Πρωτοψάλτη και μειώνει στους δύο), 10-13, 11-13 (μπλοκ άουτ Λούνα), 11-14 (μπλοκ Χόι στον Λούνα), 12-14 (Ριζόπουλος), 12-15 (Παπαδόπουλος), 12-16 (μπλοκ άουτ Κουκ και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 13-16 (Δημητριάδης πλασέ), 13-17 (πλασέ Στιβαχτή και τάιμ άουτ Δεληκώστας αφού η διαφορά πάει στους τέσσερις), 13-18 (μπλοκ Πανταλέων στον Λούνα), 14-18 (λάθος επίθεση από τον Παπαδόπουλο), 14-19 (άουτ σερβις Ριζόπουλος), 15-19 (Γκιγιέρμε), 15-20 (πάιπ Κουκ), 15-21 (άσσος Στιβατής), 16-21 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 16-22 (Παπαδόπουλος), 16-23 (Χόι), 17-23 (Πρώτος χρόνος Τόμσον), 17-24 (άουτ σερβις Γκιγιέρμε και επτά σετμπολ οι φιλοξενούμενοι), 18-24 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 19-24 (άουτ πρώτος χρόνος Πανταλέων), 19-25 (Πανταλέων) και τέλος σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει. ΑΟΟ – ΠΑΟ 2-1.

4ο σετ: 1-0, 1-1 (πρώτος χρόνος Πανταλέων), 1-2 (μπλοκ άουτ Παπαδόπουλος μετά από φάση διαρκείας), 1-3 (λάθος του Ποτολίδη),  2-3 (επίθεση Λούνα), 3-3 (άουτ επίθεση Πρωτοψάλτης), 4-3 (μπλοκ Λούνα – Ποτολίδη στον Πρωτοψάλτη), 4-4 (επίθεση Παπαδόπουλου), 4-5 (Χόι), 5-5 (Λούνα), 5-6 (μπλοκ Παπαδόπουλου-Χόι στον Λούνα), 6-6 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 6-7 (ακουμπά φιλέ ο Τόμσον), 7-7, 8-7 (άουτ επίθεση Κουκ και μπροστά ο ΑΟΟ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 (μπλοκ πάνω στον Γκιγιέρμε), 9-8 (μπλοκ άουτ Λούνα), 9-9 (πρώτος χρόνος Πανταλέων), 9-10 (άουτ επίθεση Λούνα), 10-10 (επίθεση Λούνα), 10-11 (Πρωτοψάλτης), 11-11 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 12-11, 13-11 (άουτ επίθεση Πρωτοψάλτη και κίτρινη κάρτα στον Ριζόπουλο), 13-12 (φιλέ ο Ποτολίδης), 13-13 (Χόι), 13-14 (μονό μπλοκ Χόι στον Ποτολίδη), 14-14 (μπλοκ άουτ Λούνα), 14-15 (σερβις στο φιλέ ο Ριζόπουλος), 15-15, 16-15 (τριπλό μπλοκ στην πάιπ του Πρωτοψάλτη και μπροστά ο ΑΟΟ και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-15 (τέσσερις μπαλιές από τον Παναθηναϊκό και τάιμ άουτ Ανδρεόπουλος), 17-16 (μπλοκ άουτ Παπαδόπουλος), 18-16 (επίθεση Λούνα), 18-17 (τριπλό μπλοκ στον Λούνα), 18-18 (κόντρα επίθεση Κουκ, ισοφάριση και τάιμ άουτ Δεληκώστας), 19-18 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 20-18 (άουτ επίθεση Κουκ , ξαναπαίρνει προβάδισμα δυο πόντων ο ΑΟΟ και τάιμ άουτ Ανδρεόπουλος), 21-18 (πάιπ στο φιλε ο Πρωτοψάλτης, στο σερβις ο Γκιγιέρμε), 21-19 (Σαμαντάς), 22-19 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 23-19 (άουτ επίθεση Πρωτοψάλτης), 24-19 (μπλοκ Ποτολίδη τον Κουκ), 25-19 (Πρωτοψάλτης στην Αντέννα) και τέλος ματς!!! ΑΟΟ – ΠΑΟ 3-1!!!!!!!