Παρών ο Τσέλιος, απών ο Χαραλαμπίδης στην ήττα της Εθνικής παίδων από την Λετονία

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Πρεμιέρα με το αριστερό για την Εθνική Παίδων στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βόλο, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα του βασικού Τσέλιου και του Χαραλαμπίδη που δεν αγωνίστηκε, αμφότερων του Εθνικού Αλεξανδρούπολης  ηττήθηκε με 3-1 από την Λετονία.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, η απώλεια του β’ σετ αποδείχθηκε καθοριστική για να αλλάξει η ροή του αγώνα. Οι Λετονοί πίεσαν στο συγκεκριμένο σετ από τη γραμμή του σερβίς, κατάφεραν να ξεφύγουν με 17-21 και παρόλο που η Εθνική ισοφάρισε 21-21 δεν μπόρεσε να πάρει ποτέ το προβάδισμα για να τελειώσει το σετ με άουτ επίθεση του (κορυφαίου) Κυριάκου Σπυριούνη.

Μετά την ισοφάριση το άγχος κυρίευσε την Ελληνική ομάδα, οι Λετονοί περιόρισαν τα λάθη τους ξεφεύγοντας στο γ’ σετ από 11-11 σε 12-17. Οι διεθνείς μας μείωσαν σε 20-21, όμως η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια ενώ στο δ’ σετ αντέξαμε μέχρι το 18-16 το οποίο έγινε 18-20 και οι Λετονοί έφτασαν στην νίκη.

Αύριο Παρασκευή 9/1 στις 19:30 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Ρουμανία (κέρδισε με 3-0 την Φινλανδία στο πρώτο παιχνίδι) και πλέον η νίκη και το τρίποντο είναι απαραίτητη προκειμένου να μείνει ζωντανό στη μάχη της διεκδίκησης της πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Σωκράτης Τζιουμάκας (προπονητής Ελλάδας): «Είχαμε παραπάνω άγχος από ό,τι έπρεπε και δεν μπορέσαμε να το διαχειριστούμε. Τα παιδιά έπαιζαν για πρώτη φορά με την Εθνική ομάδα μπροστά σε ελληνικό κοινό και αυτό έπαιξε το ρόλο του. Στο πρώτο σετ ήμασταν πολύ καλοί, με υψηλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πολύ καλή πρώτη μπάλα, αλλά μετά κάναμε αρκετά λάθη και βάρυναν τα πόδια μας, ειδικά μετά την απώλεια του δεύτερου σετ στις λεπτομέρειες. Από τη άλλη πλευρά, η Λετονία είχε έναν φανταστικό πασαδόρο. Γνωρίζαμε ότι θα είχαμε πολύ δύσκολο έργο σ’ αυτόν τον όμιλο, ωστόσο η πρόκριση δεν τελειώνει από την πρώτη ημέρα. Τώρα πρέπει να κάνουμε μια υπέρβαση απέναντι στη Ρουμανία, που είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και έχει έναν εξαιρετικό ακραίο, τον Ρόμπερτ Ατσιομπανιτέι, ο οποίος παίζει ήδη με την ανδρική ομάδα και έχει παραστάσεις από Τσάμπιονς Λιγκ».

Βιάτσεσλαβς Γκριμάιλοβς (προπονητής Λετονίας): «Δώσαμε έμφαση στη γρήγορη πάσα, κάναμε λίγα λάθη στο σέρβις και είχαμε ψυχικά αποθέματα. Οι παίκτες μας ήθελαν πολύ να πάρουν αυτή τη νίκη, γιατί ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι τους με την εθνική ομάδα. Γνωρίζαμε ότι η Ελλάδα ήταν ένας σοβαρός αντίπαλος και θα είχε τη βοήθεια των φιλάθλων, αλλά παίξαμε ως ομάδα και τα καταφέραμε. Δεν σκεφτόμαστε την πρόκριση, αλλά μόνο το επόμενο παιχνίδι, με τη Φινλανδία».

Τα σετ: 25-20, 27-29, 22-25, 22-25
Ελλάδα (Τζιουμάκας): Αρμόνης 6 (4/12 επ., 2 άσοι, 65% υπ. – 20% άριστες), Τσαρκάτογλου 7 (3/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 34 (31/68 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Γραμμενούδης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τσέλιος 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Μπουράκης –λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Βελούδης –λ, Κανελλόπουλος, Χρηστινίδης 1 (1/10 επ., 33% υπ. – 13% άριστες), Παπαλεξίου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)
Λετονία (Γκριμάλοφς): Ανταμόβικς 8 (6/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κλιέμανς 12 (10/25 επ., 1 άσο 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γεμελγιάνοφς 11 (7/23 επ., 4 μπλοκ), Σκρουντέρις 10 (6/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σομπόλεφς 12 (12/32 επ., 43% υπ. – 22% άριστες), Λαζούκο 16 (12/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μέλνις –λ (50% υπ. – 17% άριστες) / Γκλάζνιεκς