Volley League: Όσα έγιναν στον αγώνα ΑΟ Ορεστιάδας – ΑΕΚ

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

– Τη νίκη μετά από τέσσερις σερί ήττες πέτυχε ο ΑΟΟ επί της αδύναμης, αλλά μαχητικής ΑΕΚ με 3-1, στο πρώτο παιχνίδι της Volley League για την 11η αγωνιστική.

H AEK αιφνιδίασε την Ορεστιάδα που μπήκε χαλαρά στο ματς, κατακτώντας το 1ο σετ, αλλά οι εβρίτες με όπλο το σερβίς από την κακή υποδοχή της Ένωσης, που απέφερε 11 άσσους νίκησαν με 3-1 σετ και έπιασαν τους 15 βαθμούς με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου.

Οι κιτρινόμαυροι αγωνίστηκαν με λίμπερο το Γιώργο Μιχαλόπουλο, ο οποίος από ακραίος και κεντρικός επιστρατεύτηκε για να καλύψει το κενό του Κόνραντ Γκούζντα, ο οποίος για οικονομικούς λόγους αποχώρησε από την ομάδα. Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και από την αρχή είχε προβάδισμα στο σκορ με 5-2, 10-7 και 16-11. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Ραντούνοβιτς κατάφερε να με δύο μίνι σερί 3-0 να μειώσει 18-17 και 21-20. Με καλές άμυνες και δύο άουτ επιθέσεις από τους παίκτες της Ορεστιάδας η ΑΕΚ έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 23-21 μέχρι που πήρε το σετ 25-22 «παγώνοντας» το «Νίκος Σαμαράς».

Από το 2ο σετ η Ορεστιάδα πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Πίεσε πιο πολύ στο σερβίς και με δύο σερί 3-0 ξέφυγε 9-5 και 16-11 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-21.

Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση της Ορεστάδας στο 3ο και στο 4ο σετ παρότι τα ποσοστά της στην επίθεση δεν ήταν ιδανικά. Με καλή απόδοση από το Μανώλη Δημητριάδη η Ορεστιάδα ξέφυγε με 11-7 και 16-9, ενώ το σετ τελείωσε εύκολα 25-15.

Η επικράτηση της Ορεστιάδας σφραγίστηκε στο 4ο σετ όπου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, το σερβίς ήταν αποτελεσματικό και η ΑΕΚ δε μπορούσε να βγάλει καλή υποδοχή. Αξίζει να σημειωθεί πως πασαδόρος της ΑΕΚ ήταν ο Γιάννης Δημητρούδης που ξεκίνησε από την Ορεστιάδα. Οι εβρίτες ξέφυγαν 8-6, 13-8 και 16-10 και πήραν το σετ 25-16.

Από την Ορεστιάδα ξεχώρισε ο πολύς καλός και σταθερός Τόμπσον, όπως καλοί ήταν οι Ριζόπουλος και ο Λούνα που αγωνίστηκε τραυματίας. Είχε ως όπλο το σερβίς, από το οποίο άντλησε 11 πόντους με άσσους, αλλά και το μπλοκ, από το οποίο πήρε άλλους 11, καθότι η υψηλότερη ομάδα της Α1. Τους υπόλοιπους 50 πόντους τους πήρε από επιθέσεις (μοιρασμένες σε Λούνα, Τόμσον, Γκιγέρμε και Ριζόπουλο).

Από την μαχητική ΑΕΚ ξεχώρισε ο μοναδικός της πια ξένος Ραντούνοβιτς και οι Ωρολογάς με τον αρχηγό Ανδρέα Ανδρεάδη. Η ΑΕΚ γνώρισε την 9η ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένη στους 6 βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League, παρόλα αυτά αρκετοί ηρωικοί φίλοι της βρέθηκαν στο “Νίκος Σαμαράς” να την υποστηρίξουν.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τσεπκινλής

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-15, 25-16)

ΑΟ Ορεστιάδας (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (13/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 15 (8/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκιγιέρμε 15 (12/24 επ, 3 άσσοι, 67% υπ – 44% άριστες), Ποτολίδης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/22 επ, 3 άσσοι, 71% υπ – 54% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 62% υπ – 41% άριστες), Βλασακίδης.
ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 12 (12/25 επ, 65% υπ – 50% άριστες), Οικονόμου 3 (3/8 επ), Ίλιτς 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 17 (15/34 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ – 19% άριστες), Δημητρούδης, Ανδρεάδης 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ) / Μιχαλόπουλος (λ, 40% υπ – 23% άριστες), Καραγιώργος