Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην σπουδαία νίκη “ανάσα” της Ασπίδας στον Εύοσμο

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Μεγάλη νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης που πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη εκτός έδρας, μέσα στον Εύοσμο κόντρα στον Αία με 72-74.

Η ομάδα της Ξάνθης μετά την νίκη επί της Ευρώπης Πευκοχωρίου πέτυχε ακόμη μια σπουδαία νίκη και με συγκλονιστική παρουσία στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησαν με 72-74 επι του Αία μέσα στον Εύοσμο. Οι παίκτες της Ξανθιώτικης ομάδας έκανα κατάθεση ψυχής, είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο, και κάνοντας μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο με τους Δενδρινό, Γρούδο, Στεφανίδη, Παπανικολάου και Κουτσογιάννη να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων οδηγώντας την ομάδα τους στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-20, 38-43 (ημίχρονο), 60-52, 72-74 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές:Τσιαπλής-Παπανικολάου

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας 2, Γκάτζιας 12 (2), Δεμερτζής 4, Σαββίδης 7 (1), Μαυρίδης 18 (1), Καντάρκος 24 (1), Θωμαΐδης 5, Σαρρής, Ψευτογκάς.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 12 (2), Παπαδάκης 3, Γρούδος 11, Σταμπουλής 4, Στεφανίδης 12 (2), Καραμπέκης, Παπανικολάου 13 (2), Κουτσογιάννης 16 (1), Κουμπάνης, Τσιώγκας, Τατάρης 3, Παλλάκης, Πετς.