Και το 2015 στην Ευρώπη ο Εθνικός! Περήφανη πρόκριση για τους Εβρίτες!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Περήφανη πρόκριση πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στους 16 του Τσάλεντζ Καπ, κάτι που σημαίνει ότι και το 2015 η ομάδα του Έβρου θα εξακολουθήσει να εκπροσωπεί την Ελλάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η ομάδα της Θράκης  με την κατάκτηση του δεύτερου σετ επί της εσθονικής Σέλβερ Ταλίν που πάντως ήρθε και πάλεψε στον Έβρο, πήρε τον πολυπόθητο πόντο και σε συνδυασμό με την επικράτηση με 3-0 στο Ταλίν, προκρίθηκε  στην επόμενη φάση.

Τελικά η ομάδα του Έβρου πήρε και το τρίτο σετ, νίκησε με 3-0 την Εσθονική Σέλβερ Ταλίν και στον επαναληπτικό της Αλεξανδρούπολης, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τους Εσθονούς να δείχνουν αρκετά ανταγωνιστικοί σε όλους τους τομείς, κάτι που το αποδεικνύει και το σκορ 5-5, 14-14. Στη συνέχεια οι γηπέδουχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με όπλα τις σωστές επιθέσεις των Τσουκ και Ανέστη Δαλακούρα έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19. Το δεύτερο σετ κύλησε με τον Εθνικό να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα στο παιχνίδι με 8-6, βασιζόμενος κυρίως στο μπλοκ, ενώ η Σέλβερ Ταλίν προσπάθησε να αντεπιτεθεί με τον Ουίλιαμς, μείωνοντας σε 20-18, και έπειτα ισοφαρίζοντας 22-22, όμως η τελευταία λέξη ανήκε στους Θρακιώτες, οι οποίοι κάταφεραν με τον Άντριτς να κατακτήσουν το σετ με 25-23. Στο τρίτο σετ οι προπονητές των δύο ομάδων πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές, καθώς η πρόκριση είχε κριθεί, κάτι που έδωσε αρχικά την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρεθούν μπροστά με 4-8 και 14-16. Όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική, καθώς ο Εθνικός με τους Κιόσση στο μπλοκ και τους Κώστα Δαλακούρα και Δημητριάδη στις επιθέσεις και τα σερβίς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, κερδίζοντας και το τρίτο σετ με 25-20.

Έτσι οι Εβρίτες πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους στη φάση των 16 του Τσάλεντζ Καπ, ο οποίος θα προκύψει την Πέμπτη 18/12 από την αναμέτρηση Αμπιάν Λικούργους Γκρόνιγκεν (Ολλανδία) – Φάτρα Ζλιν (Τσεχία). Αξίζει να σημειωθεί πως στον πρώτο αγώνα η Ζλιν νίκησε 3-2 σετ κάτι που σημαίνει πως όλα είναι ανοικτά για τη ρεβάνς.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Σέλβερ προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-20)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 32% άριστες), Κιόσης 9 (4/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (7/13επ, 1 άσσος, 17% υπ – 0% άριστες), Άντριτς 15 (9/19 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ – 75% άριστες), Κοντοστάθης (λ, 50% υπ – 25% άριστες), Κ. Δαλακούρας 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 25% υπ – 25% άριστες), Δημητριάδης 2 (2/3 επ, 67% υπ – 50% άριστες), Κασαμπαλής

ΣΕΛΒΕΡ ΤΑΛΙΝ (Βασίλιεβ): Ράνναρ 9 (4/8 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 7 (7/17 επ, 73% υπ – 55% άριστες), Ρόσενμπλατ 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ – 40% άριστες), Τομπάλ 2 (2/3 επ), Γουίλιαμς 14 (13/31 επ, 1 άσσος), Γιαγκλ 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ – 46% άριστες) / Βάχτερ (λ, 58% υπ – 48% άριστες), Κίβισιλντ 1 (1/4 επ), Όραβ 6 (4/8 επ, 2 άσσοι), Άλικ 1 (1/6 επ, 30% υπ – 30% άριστες), Σαρτάκοβ