LIVE από το Παγκρήτιο: Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Κρήτη ο Λάζαρος Φιλιππίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο παιχνίδι Εργοτέλη – Skoda Ξάνθη για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο ανταποκριτής μας στην Κρήτη Λάζαρος Φιλιππίδης μεταδίδει…

Καλησπέρα. Αρκετά κρίσιμο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, με την Ξάνθη να θέλει να πιστοποιήσει την καλή πορεία που έχει τις τελευταίες αγωνιστικές και τον Εργοτέλη του Παύλου Δερμιτζάκη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, να καίγεται για τους βαθμούς.

Ωρα 16:45  Ηλιόλουστος ο καιρός, ιδανικός για μπάλα στο Ηράκλειο. Ο Εργοτέλης προέρχεται από την ισοπαλια που απέσπασε στην Κομοτηνή, έχει την χειρότερη άμυνα του πρωταθληματος και για πρώτη φορά κόντρα στον Πανθρακικό κατάφερε να μην φάει γκολ.

Ωρα 16:48  Από την πλευρά της η Ξάνθη νίκη στην Καλλονή και κέρδισε καπάκι και τον ΠΑΟΚ με το εμφατικό 4-2 για να ανέβει στα ψηλά βαθμολογικά στρώματα. Ερχεται για νίκη στο Ηράκλειο και ξέρει ότι αν τα καταφέρει, θα θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για πεντάδα και έξοδο στην Ευρώπη!

Ωρα 17:04  Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Αριστομένης Κουτσιαύτης, Χρήστος Μαγιάννης και Γεώργιος Πασχάλης και 4ος ο Γεώργιος Γιαννουλάκης.

Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Καζναφέρης, Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Γιοβάνοβιτς, Γκέντσογλου, Χαντί, Γιουσούφ, Μπογκτάνοφ, Χαλκιαδάκης και Παμλίδης

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Γούτας, Καπετάνος και Λισγάρας

1′ Έναρξη του παιχνιδιού στην Κρήτη.

8′ Φάουλ ο Λουσέρο από πλευράς φιλοξενούμενων, βγαίνει ο Καβουσάκης και διώχνει.

9′ Σουτ από τον Καζναφέρη που κόντραρε με τον Κυριακίδη να βγαίνει και να απομακρύνει την μπάλα.

13′ Χωρίς μεγάλη φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας.

17′ Κεφαλιά από τον Λουσέρο που όμως δεν ανησυχεί τον γκολκίπερ του Εργοτέλη.

21′ Πέναλτι ειρς βάρος της Ξάνθης και κίτρινη κάρτα στον Γουάλας. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων βάζει το χέρι του πάνω στον Γιουσούφ την ώρα που έχει μπει στην περιοχή.

22′ Ο Κυριακίδης αποκρούει εξαιρετικά το πέναλτι του Χαντί’!!!

23′ Σουτ του Παπαστεριανού από πλευράς φιλοξενούμενων η μπάλα ψηλά άουτ.

24΄Ο Λισγάρας σηκώθηκε για κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει εκτός.

25′ Προσπάθεια και σουτ από τον Σολτάνι που μπλοκάρεται.

30′ Φάουλ για τον Εργοτέλη με τον Χαντί, ο Βασιλακάκης διώχνει.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα για χέρι.

36′ Σέντρα του Γιουσούφ για τους γηπεδούχους που δεν βρίσκει κανέναν αποδέκτη.

38′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Καπετάνος απέναντι στον Καβουσάκη σουτάρει ψηλά άουτ.

43′ Κεφαλιά από τον Λυκογιάννη η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

45’+1Γκοοολ για την Ξάνθη!!! Ο Λισγάρας ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Κόρνερ από τον Λουσέρο, κεφαλιά προς τα πίσω από τον Καπετάνο και γκολ με προβολή από κοντά ο Λισγάρας  Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-1

45’+2′ Λήξη ημιχρόνου στο Παγκρήτιο με την Ξάνθη να προηγείται του Εργοτέλη με 1-0.  Ημίχρονο: Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-1

46′ Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Μπέρτος στον αγώνα αντί του Γουάλας.

51′ Σουτ του Μπογκτάνοφ για τον Εργοτέλη μπλοκάρει ο Κυριακίδης.

58′ Δύο αλλαγές για τους γηπεδούχους. Έξω οι Χαντί και Παμλίδης, μέσα οι Άλαν και Νόσκοβιτς.

62΄ Kίτρινη κάρτα στον Νόσκοβιτς που αφού έχει κάνει φάουλ στον Γούτα τον κλωτσάει κιόλας.

68′  Κλωτσιά του Άλαν στον Σολτάνι. Μαρκάρισμα για κίτρινη ίσως και κόκκινη που δεν δόθηκε.

70′ Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη, εκτός ο Κοζορώνης στον αγώνα ο Μπαμ Μπαμ.

71′ Γκοοολ για την Ξάνθη!!! Ο Ομπόντο σκοράρει με ωραίο σουτ για το 0-2 μετά από ωραία κίνηση και γύρισμα του Σολτάνι.  Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-2

80′  Μακρινό σουτ για τους γηπεδούχους που μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.

81′ Ο Ομπόντο κάνει ένα καλό σουτ που κοντράρει και δυσκολεύει τον Καβουσάκη.

83′ Αλλαγή για την Ξάνθη, μέσα ο Φλίσκας στη θέση του Καπετάνου.

90′ Τρίτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, εκτός ο Βασιλακάκης μέσα ο Ρούντι. 4 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+3′  Κεφαλιά προς τα πίσω του Νόσκοβιτς άουτ. Με 10 η Ξάνθη λόγω ενός τραυματισμού και επειδή τις τελείωσαν οι αλλαγές.

90’+4′ Λήξη του αγώνα στην Κρήτη με την Ξάνθη να επικρατεί 2-0 του Εργοτέλη, παίρνοντας την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.  Τελικό αποτέλεσμα: Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-2