LIVE από την Αλεξανδρούπολη: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Ορεστιάδας 3-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” ο Ζαχαρίας Μπαλτζής
– Παρακολουθήστε από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο παραδοσιακό ντέρμπι του Έβρου μεταξύ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και του ΑΟ Ορεστιάδας που αναβιώνει μετά από επτά χρόνια, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη Volley League. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής βρίσκεται στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης και μεταδίδει…

Καλησπέρα από το “Μιχάλης Παρασκευόπουλος που αναμένεται απόψε να ζήσει μεγάλες στιγμές. Ντέμμπι τοπικό, ντέρμπι μεγάλο, ντέρμπι και με βαθμολογικό ενδιαφέρον. Με ξεκάθαρο μεν φαβορί τον Εθνικό, ο οποίος όμως προέρχεται από τρεις σερί ήττες, αλλά και την Ορεστιάδα να έχει αποδείξει μια εβδομάδα πριν κόντρα στον Ολυμπιακό ότι παλεύει όλα της τα παιχνίδια.

Ωρα 19:03  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προέρχεται από τρεις σερί ήττες από Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΜΕΝΤ. Στις δύο τελευταίες με  3-2 σετ όπου μάλιστα και τις δύο φορές προηγήθηκε 2-0 σετ. Όλοι οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη είναι ετοιμοπόλεμοι με την ομάδα από την Αλεξανδρούπολη να φιλοδοξεί να πετύχει την πέμπτη νίκη της που θα την κρατήσει εντός τετράδας.

Ωρα 19:06  Πανέτοιμη είναι και η Ορεστιάδα η οποία επίσης προέρχεται από ήττα (εντός έδρας από τον Ολυμπιακό) αλλά η πορεία της ομάδας του Κώστα Δεληκώστα έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν.

Ωρα 19:10  Ο Δεληκώστας είχε υπάρξει παίκτης του Εθνικού, αλλά και προπονητής του, ενώ ο λίμπερο της Ορεστιάδας Δημήτρης Βλασακίδης θυμήθηκε πως το πιο δύσκολο ματς στην καριέρα του ήταν τη σεζόν 2006-07 όταν είχε πάει στον Εθνικό. Στα πλει άουτ ο Εθνικός είχε νικήσει στην Ορεστιάδα 3-2 σετ και η Ορεστιάδα ουσιαστικά αποχαιρέτησε την κατηγορία μετά από 20 χρόνια παροτι αργότερα νίκησε τον δεύτερο αγώνα στην Αλεξανδρούπολη αλλά δεν είχε σημασία αφού όλα είχαν κριθεί.

Ωρα 19:15  Προϊστορία υπάρχει και είναι μακρά, αλλά στα 14 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος μεταξύ των δύο ομάδων σε οποιαδήποτε έδρα υπάρχει απόλυτη ισοπαλία. 7-7.

Ωρα 19:19  Πάντως οι δυο ομάδες έπαιξαν και πριν ενάμισι μήνα για το Λιγκ Καπ στην Ορεστιάδα. Εκεί ο Εθνικός νίκησε εύκολα με 3-0 σετ και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ.

Ωρα 19:23  Διαιτητές της σπουδαίας αναμέτρησης θα είναι οι Γεωργιάδης και Ιωαννίδης.

Ωρα 19:40  Κατάμεστο για ακόμα μια φορά το γήπεδο, η προσέλευση συνεχίζεται και όλα δείχνουν ότι θα ζήσουμε σήμερα μεγάλες στιγμές

Ωρα 19:55  Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα, πάμε για την παρουσίαση και έναρξη του αγώνα

Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων

Εθνικός: Κίσιτς, Δαλακούρας Α., Μίχαλι, Τσουκ, Άντριτς, Παπάζογλου, Δαρίδης (λ)

ΑΟΟ: Δημητριάδης, Λούνα, Αλεξάντροφ, Τόμσον, Ποτολίδης, Ριζόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ)

1ο σετ: 0-1 (Ριζόπουλος), 0-2 (άουτ πρώτος χρόνος Παπάζογλου), 1-2 (Άντριτς), 1-3 (Ριζόπουλος), 2-3 (μπλοκ άουτ Άντριτς), 2-4 (Αλεξαντρόφ), 2-5 (ξανά ο Αλεξαντρόφ), 2-6 (μπλοκ Ποτολίδη στον Μίχαλι και προβάδισμα με τέσσερις για ΑΟΟ), 3-6, 4-6 (Δαλακούρας), 5-6 (διπλή μπαλιά ο Δημητριάδη)ς, 6-6 (μπλοκ Μίχαλι, Δαλακούρα στον Λούνα και 4-0 σερί για την ισοφάρριση), 6-7, 7-7 (επίθεση Άντριτς), 7-8 (με τον Λούνα μπροστά ο ΑΟΟ στο πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-8 (σερβις άουτ), 9-8 (μπλοκ Παπάζογλου στον Λούνα), 10-8 (μπλοκ Παπάζογλου στον Ποτολίδη και τάιμ άουτ Δεληκώστας), 10-9 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 11-9 (επίθεση Τσουκ), 11-10 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 12-10 (Τσουκ), 12-11 (Αλεξάντροφ), 13-11 (άουτ σερβις Ριζόπουλος), 14-11 (άσσος Άντριτς), 15-11 (νέος άσσος Άντριτς με τη βοήθεια του φιλέ), 16-11 (τρίτος σερί άσσος από τον Κροάτη), 17-11 (Τσουκ και τάιμ άουτ Δεληκώστας), 17-12, 18-12 (πρώτος χρόνος Μίχαλι), 19-12 (μπλοκ άουτ Άντριτς), 19-13 (σερβις στο φιλέ ο Τσουκ), 19-14 (επίθεση Γκιγέρμε), 20-14 (παράβαση στο φιλε ο Γκιγέρμε), 21-14 (μπλοκ Παπάζογλου στον Ποτολίδη), 22-14 (άουτ επίθεση Λούνα), 23-14 (άσσος Μίχαλι), 23-15 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 24-15 (πάιπ από τον Τσουκ), 24-16 (άουτ σερβις Κίσιτς), 25-16 (Άντριτς) και τέλος σετ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Ορεστιάδας 1-0

2ο σετ: 1-0, 1-1, 2-1 (μπλοκ άουτ Τσουκ), 2-2 (άουτ σερβις Άντριτς), 3-2 (σερβις στο φιλέ ο Λούνα), 4-2 (μπλοκ Μίχαλι – Δαλακούρα στον Λούνα), 4-3 (Γκιγέρμε), 4-4 (μπλοκ Ριζόπουλου στον Άντριτς), 5-4 (άουτ σερβις Γκιγέρμε), 5-5, 6-5, 6-6 (άουτ επίθεση Δαλακούρα), 7-6 (επίθεση Δαλακούρα), 8-6 (άουτ επίθεση Λούνα – μπροστά με 2 πόντους ο Εθνικός στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-7 (άουτ επίθεση Τσουκ), 9-7 (πρώτος χρόνος Παπάζογλου), 10-7 (μπλοκ Μίχαλι στον Τόμσον), 10-8 (μπλοκ άουτ Λούνα), 11-8 (Τσουκ), 12-8 (μπλοκ Μίχαλι στον Λούνα), 12-9 (Γκιγέρμε), 12-10 (Γκιγέρμε – τάιμ άουτ Μουστακίδης), 13-10 (Άντριτς), 13-11 (Γκιγέρμε), 13-12 (περνάει το πόδι του στο τερεν της Ορεστιάδας ο Κίσιτς), 14-12 (Δαλακούρας), 14-13 (άουτ σερβις Μίχαλι), 14-14 (μπλοκ Ριζόπουλου στον Άντριτς), 15-14 (πάιπ Τσουκ), 15-15 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 16-15 (μπλοκ άουτ Άντριτς – ο Εθνικός πηγαίνει προηγούμενος με 1 πόντο της Ορεστιάδας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-16 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 16-17 (μπλοκ άουτ Λούνα), 17-17 (παράβαση στο φιλέ ο Γκιγιέρμε), 18-17 (επίθεση Τσουκ), 19-17 (μπλοκ Τσουκ στον Λούνα), 19-18 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 20-18 (επίθεση Τσουκ), 20-19 (μπλοκ άουτ Γκιγέρμε), 21-19 (νέα επίθεση Τσουκ), 22-19 (άσσος από τον Τσουκ), 23-19 (άουτ επίθεση Γκιγέρμε), 23-20 (Λούνα), 24-20 (πρώτος χρόνος Μίχαλι), 25-20 με τον Εθνικό να επικρατεί και στο δεύτερο σετ της Ορεστιάδας. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Ορεστιάδας 2-0

3ο Σετ:  1-0 (μπλοκ Τσουκ στον Λούνα), 2-0 (επίθεση Τσουκ), 2-1 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 3-1 (Τσουκ), 3-2 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη),3-3, 4-3 (Άντριτς), 5-3 (άσσος Άντριτς), 5-4 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 6-4 (Τσουκ), 7-4 (επίθεση Άντριτς – τάιμ άουτ Δεληκώστας), 8-4 (πάιπ Τσουκ – ο Εθνικός μπροστά με 4 πόντους απέναντι στην Ορεστιάδα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-4 (άσσος Τσουκ), 9-5 (επίθεση Λούνα), 10-5 (Άντριτς), 10-6, 10-7, 11-7 (πάιπ Τσουκ), 12-7 (άσσος Κίσιτς), 14-7, 14-8 (Ριζόπουλος), 14-9 (άσσος Ριζόπουλου), 14-10 (πρώτος χρόνος Τόμσον – τάιμ άουτ Μουστακίδης), 15-10 (μπλοκ Παπάζογλου στον Γκιγέρμε), 15-11 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 15-12 (μπλοκ Ποτολίδη στον Παπάζογλου), 15-13 (Λούνα με δεύτερη προσπάθεια), 16-13 (Δαλακούρας – ο Εθνικός προηγείται με 3 πόντους της Ορεστιάδας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-13, 18-13 (με δύο μπλοκ πάνω στον Λούνα), 18-14 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 19-14, 19-15 (άουτ σερβις Άντριτς), 20-15 (σερβίς στο φιλέ ο Γκιγέρμε), 20-16, 20-17 (φιλέ από τον Μίχαλι), 21-17 (Άντριτς στην ευθεία), 21-18 (μπλοκ άουτ Ριζόπουλος), 22-18 (μπλοκ άουτ Τσουκ), 22-19 (σερβίς στο φιλέ Κίσιτς), 23-19 (Τσουκ), 23-20 (πιαστό Κίσιτς), 23-21 (μπλοκ Γκιγέρμε στον Άντριτς – τάιμ άουτ Μουστακίδης), 24-21 (πρώτος χρόνος Παπάζογλου)25-21 με τον Εθνικό να κερδίζει και το τρίτο σετ απέναντι στην Ορεστιάδα, παίρνοντας μία σημαντική νίκη. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Ορεστιάδας 3-0