Α2 Ανδρών: Όσα έγιναν στο παιχνίδι ανατροπών της ΧΑΝΘ με την ΑΕ Κομοτηνής

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Ενα συναρπαστικό και απρόσμενα δύσκολο για την ΑΕ Κομοτηνής παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο όμορφο κλειστό της Αδερφότητας Θεσσαλονίκης, παρουσία 20 φίλων της Κομοτηνής, όπου τελικά οι Θρακιώτες επικράτησαν στο ται μπρέικ των νεαρών παιχτών της ΧΑΝΘ. Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ η ΧΑΝΘ παρέμεινε τελευταία πέρνοντας μόλις τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ΑΕΚ, οι παίχτες της οποίας, πιθανώς επηρεασμένοι από το ταξίδι από την Κομοτηνή, αλλα και χαλαρωμένοι από το αδύναμο του νεανικού αντιπάλου, δεν μπήκαν στο γήπεδο στα δυο πρώτα σετ, προκαλώντας πονοκέφαλο στον προπονητή της ομάδας κ. Εξάρχου, που με αλχημείες και αλλαγές προσπαθούσε να αλλάξει την κατάσταση. Στα υπόλοιπα τρια σετ, οι φωνές του προπονητή και οι αλλαγές έπιασαν, η ομάδα συνήλθε και έκανε περίπατο στα υπόλοιπα σετ, πετώντας αδικαιολόγητα έναν βαθμό που δεν έπρεπε να χάσει.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τη ΧΑΝΘ να είναι σχετικά μπροστά στο σκορ και να το κατακτά με 25-22 σε 28 λεπτά. Το δεύτερο αν και η ΑΕΚ μπήκε σοβαρά και προηγήθηκε 5-7, με ένα σερί πέρασε μπροστά με 10-7, 14-8, 21-17 και το κατέκτησε σχετικά εύκολα με 25-18 σε 23′ λεπτά. Στο τρίτο σετ η ΑΕ Κομοτηνής, όπου μετά το 10-10, έκανε ένα σερί, προηγήθηκε 13-17 και επικράτησε εύκολα με 18-25 σε 19 λεπτά. Στο τέταρτο σετ με άλλη πλέον ψυχολογία η ΑΕΚ είχε προβάδισμα από την αρχή με 5-8, 8-12, 12-19 και έκανε περίπατο με 14-25 σε 18  λεπτά, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Στο πέμπτο σετ τα νεαρά παιδιά της ΧΑΝΘ με πεσμένη ψυχολογία υπέκυψαν στην ανωτερότητα της ΑΕΚ σε 11 λεπτά, και έτσι η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή με 6-15 και 2-3 στα σετ.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 25-18, 18-25, 14-25, 06-15)

ΧΑΝ Θεσσαλονίκης (Σδραυκάκης): Τερζόγλου Γ., Τερζόγλου, Παραδεισιανός, Ζαπίδης, Οικονομίδης, Κρουστάλλης, Πάντσιος-λ / Ξενοσκαρούμπας, Κουρτίδης.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Εξάρχου): Χριστόφιας, Καψαλιάρης, Παπαδόπουλος, Λέκος, Δημόπουλος, Αβερκιάδης, Παπαϊωάννου-λ / Λαχτάρας, Χατζηβλασίου