Ανώμαλη προσγείωση για τον “Ευρωπαίο” Εθνικό στην Τούμπα! Τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα…

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Μετά την μεγάλη νίκη στο Ταλίν της Εσθονίας για την Ευρώπη, ο Εθνικός φαινεται “ψήλωσε” περισσότερο από ότι θα έπρεπε και υποτίμησε μετα τα δυο πρώτα σετ την νεοφώτιστη ΜΕΝΤ του Σπύρου Γκολίτση, η οποία κάνοντας την ανατροπή εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των Αλεξανδρουπολιτών, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και ίσως την σπουδαιότερη στη σύγχρονη ιστορία της. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Εθνικός στο 3ο σετ προηγήθηκε 18-16 στο 3ο σετ, 21-19 στο 4ο σετ και 12-9 στο 5ο σετ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάποιο από αυτά ωστε να πάρει το “τρίποντο” ή έστω τη “δίποντη” νίκη.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης για τρίτο σερί αγώνα χάνει σε ται μπρεικ και δεύτερο αγώνα ηττήθηκε με 3-2 σετ παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ όπως συνέβη και στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική. Δικαιολογημένα ο Σάκης Μουστακίδης είχε παράπονα κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα για την κακή υποδοχή των εβριτών που έκαναν 37 λάθη και κυρίως του Τσουκ δέχτηκε 6 άσους, κυρίως από τον Ιταλό πασαδόρο Πάρις που πέτυχε τέσσερις. Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Πάρις, Σακόγλου, Χατζηηλιάδη και το “Θρακιώτη” Γκορτσιανιουκ στο τέλος σημείωσε την δεύτερη νίκη του φτάνοντας στους 6 βαθμούς και ατενίζει το μέλλον της περισσότερη αισιοδοξία.

Στο 1ο σετ το πολύ δυνατό σερβίς του Άντριτς αιφνιδίασε την υποδοχή της ΜΕΝΤ και με συνεχείς άσσους από το 10-10, ο Εθνικός έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 16-10. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ έφτασε στο 22-13 και ο Εθνικός έκανε εύκολα το 25-18. Στο 2ο σετ η ΜΕΝΤ βελτίωσε την υποδοχή της, πάλεψε αλλά το 16-15 για τον Εθνικό έγινε γρήγορα 22-19, 24-21 και πήρε το σετ με  25-23 κάνοντας το 2-0 σετ.

Κάπου εκεί ο Εθνικός πίστεψε ότι το παιχνίδι τελείωσε αφου κέρδιζε 2-0 σετ με μέτρια εμφάνιση, αλλά η ΜΕΝΤ είχε αντίθετη γνώμη, Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην από το 3ο σετ με τον Χατζηηλιάδη να ξεκινάει την αντεπίθεση και τους Σακόγλου, Πάρις να πιέζουν στην υποδοχή. Με άσσο του Πάρις η ΜΕΝΤ ξέφυγε 11-6 αλλά στη συνέχεια ο Εθνικός με δυνατό μπλοκ κυρίως από τον Παπαζογλου γύρισε το σκορ σε 18-16 υπέρ των εβριτών με σερί 12-5, με την ψυχολογία πλέον του κόσμου του Εθνικού που ήταν στο γήπεδο ανεβασμένη να αποθεώνει την ομαδα.  Αλλά με ξέσπασμα του Γκόρτσανιουκ στην επίθεση έγινε σερί και το 16-18 για τον Εθνικό έγινε 22-20, και έκλεισε 25-23 με πολασέ του Πάρις με πλασέ.

Η μείωση του σκορ σε 2-1 σετ έκανε τους παίκτες της ΜΕΝΤ να πιστέψουν στην ανατροπή και παρότι και στο 4ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε με 7-4 με τα σερβίς του Τσούκ οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση δεν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρη τον Πάρις η ΜΕΝΤ πήρε προβάδισμα 19-18. Αλλά και πάλι ο Εθνικός σοβαρεύτηκε βγήκε μπροστά με τα σερβίς του Άντριτς προηγήθηκε 21-19. Αλλά κι εκεί η ΜΕΝΤ είχε απαντήσεις και με  σερί 4-0 από τον εκπληκτικό Χατζηηλιάδη η ΜΕΝΤ πέρασε μπροστά 23-21 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Γκόρτσανιουκ σε 25-23.

Ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη και στο 5ο σετ αλλά λογάριασε χωρίς τη μαχητική ομάδα της Τούμπας που έπαιξε πιο ελεύθερα αφού κέρδισε έναν ανέλπιστο πόντο πριν τον αγώνα και  μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ται μπρέικ. Οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στη αρχή με 5-5, αλλά ο Εθνικός ξέφυγε με 10-8 και 12-9 και έδειχνε να τελειώνει επιτέλους το παιχνίδι. Δύο λάθη του Άντριτς (χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση) και ένα του Τσουκ (άουτ επίθεση) έφεραν την ισοφάριση 12-12. Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Τσουκ 13-12 αλλά δύο ακόμα λάθη (άουτ σερβίς Τσουκ και άουτ επίθεση Δαλακούρα) έφεραν τη ΜΕΝΤ στο 14-13. Ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 15-14 και ο Πάρις με άσσο τελείωσε τον συγκλονιστικό αγώνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους παίκτες, τους παράγοντες και του φίλους της ΜΕΝΤ.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 13 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι ποντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Βασιλειάδης – Θεμελής

Θυμηθείτε την διακύμανση των σετ στο LIVE περιγραφή του ThrakiSportS που προηγήθηκε.

Τα σετ 3-2 (18-25, 23-25, 25-23, 25-23, 16-14)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (15/34 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ 56% υπ – 46% άριστες), Χατζηηλιάδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ 38% υπ – 25% άριστες), Μπίσετ 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (3/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ, 44% υπ – 33% άριστες), Αντωνιάδης 1 (λ), Παντίρης, Ατνιφάκος
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (άσσοι), Μίχαλ 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 22 (17/34 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ – 38% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/21, 1 μπλοκ, 29% υπ – 14% άριστες), Άντριτς 29 (20/42 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 46% υπ – 42% άριστες), Κοντοστάθης (λ), Δαλακούρας Κώνσταντίνος, Κασαμπαλής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).