Έγραψε ιστορία!!! Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Εθνικού στην Ευρώπη ήρθε στην Εσθονία!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Η Αλεξανδρούπολη απόψε έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει. Το καμάρι του, ο Εθνικός, πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ευρωπαϊκή του ιστορία!!! Κέρδισε στην Εσθονία, στον πρώτο αγώνα για τους 32 του Challenge Cup, εύκολα με 3-0 σετ την Σελβέρ Τάλιν. Η Εβρίτικη ομάδα επικράτησε με 23-25, 10-25 και 26-28 και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης, όπως έκανε και πέρυσι!

Η ελληνική ομάδα έδειξε ότι είναι τουλάχιστον μια κλάση ανώτερη από τους αντιπάλους της! Ουσιαστικά κινδύνεψε στο πρώτο σετ όπου έγινε ωραίο παιχνίδι τακτικής, ισοπέδωσε τους Εσθονούς στο δεύτερο εξασφαλίζοντας τον εκτός έδρας πόντο και στην συνέχεια χαλάρωσε στο τρίτο, αλλά στα κρίσιμα σημεία έδειξε χαρακτήρα και παρά τα σετ μπολ της Σέλβερ, γύρισε το παιχνίδι και στο πρώτο ματς μπολ, πήρε τη νίκη που πανηγυρίστηκε από τους παίκτες.

Ο Εθνικός ξεκίνησε έχοντας κανονικά στην αρχική εξάδα τους (αμφίβολους) Τσουκ και Κίσιτς. Στο πρώτο σετ, μετά το 4-4 απέκτησε προβάδισμα φθάνοντας στο +3 με το 7-10, ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Εθνικού και την αστοχία του στην επίθεση γύρισαν το παιχνίδι στο 15-11. Γρήγορα οι «κυανόλευκοι» έφθασαν στο 18-18 και μάλιστα με τον Κιόσση και το μπλοκ στο Τόμπλατ προηγήθηκαν με 19-21. Η Ταλίν με τον Λόζνικοφ και την άστοχη επίθεση του Άντριτς ισοφάρισε σε 21-21 και 23-23, όμως δύο συνεχόμενα λάθη των Εσθονών έκαναν το 23-25 δίνοντας το προβάδισμα στον Εθνικό με 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς ο Εθνικός έχοντας διαβάσει το παιχνίδι των γηπεδούχων και έχοντας μειώσει τα λάθη του φρόντισε να πατήσει γκάζι και να αφήσει πίσω του την Ταλίν. Με τον Άντριτς στην επίθεση να είναι ασταμάτητος, τον Κίσιτς να είναι πολύ καλός σε σερβίς και τον Δαλακούρα  σε εξαιρετική κατάσταση για ακόμα μια φορά, ο Εθνικός προηγήθηκε με 3-8 και 4-15 και λίγο αργότερα με 8-24 διαλύοντας την Σέλβερ Ταλίν. Το 10-25 έφερε τον Εθνικό στο 0-2, του έδωσε εκτός έδρας βαθμό, μετέφερε την πίεση και το άγχος στους γηπεδούχους που μάλλον απογοήτευσαν τους 250 με 300 οπαδούς τους.

Στο τρίτο σετ ήταν ο Εθνικός που ξεκίνησε καλά και με ορισμένα ξεσπάσματα προηγήθηκε με 2-5 και 13-16, αν και ενδιαμέσως ισοφάρισαν οι Εσθονοί. Κάτι που κατάφεραν και στο 18-18 και όχι μόνο αυτό, αλλά προηγήθηκαν και με 21-19. Ωστόσο το μπλοκ των Θρακιωτών λειτούργησε στο σημείο εκείνο αποτελεσματικά για να γυρίσει το παιχνίδι σε 21-22 με ένα σερί 3-0. Το λάθος του Άντριτς και ένα μπλοκ στον Κροάτη διαγώνιο έκαναν το 23-23 για την Ταλίν που έφθασε σε σετ –μπολ με το Λόζνικοφ (24-23) και είχε άλλες δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, ωστόσο ο Άντριτς ισοφάρισε σε 26-26, το μπλοκ έφερε το 26-27 για το Εθνικό που έφθασε στη νίκη με πόντο του Άντριτς.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 10-25, 26-28)

ΣΕΛΒΕΡ (Βασίλγιεβ): Κιβισίλντ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 9 (9/19 επ, 50% υπ – 30% άριστες), Ρόσενμπλατ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Τομπάλ 2 (2 μπλοκ), Γουίλιαμς 4 (4/13 επ), Γιάλγκ 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ – 39% άριστες) / Βάχτερ (λ, 61% υπ – 29% άριστες), Ράναρ, Όραβ 8 (8/20 επ), Αλίκ (33% υπ – 33% άριστες), Σαρτάκοβ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχάλ 11 (7/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσουκ 8 (4/11 επ, 4 άσσοι, 46% υπ – 38% άριστες), Κιόσης 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (8/18 επ, 56% υπ – 31% άριστες), Άντριτς 17 (12/21 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 60% υπ – 30% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/2 επ, 75% υπ – 50% άριστες), Κασαμπαλής.