Β’ Εθνική: Πρεμιέρα με το δεξί για την Ασπίδα Ξάνθης

Ανταπόκριση από την Ξάνθη : Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Χάντμπολ η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης, που κέρδισε μέσα στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με 19-25.

Με το δεξί μπήκε στην νέα αγωνιστική περίοδο η ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη που έδειξε από το πρώτο κιόλας παιχνίδι πως και φέτος είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Η ομάδα της Ξάνθης είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος, και να φτάσει εν τέλει στην νίκη με 19-25.

Διαιτητές: Ηλιάδης- Στυλιανίδου

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 5-5, 6-8, 7-10, 8-13(Ημίχρονο), 10-15, 12-18, 16-19, 19-22, 19-24, 19-25(Τελικό)

Ασπίδα Ξάνθης (Θόδωρος Βαφειάδης): Ρουμελιώτης 7, Πανταζής 1, Γκουντούλας 2, Ναθαναηλίδης 5, Μαρδάκας 1, Καζαντζίδης 3, Μπέλλιας, Παπαϊωάννου 1, Ρούφος, Τσόρδας 4, Νικάκης, Σαλή Ογλού, Παπαστάμου, Μισαηλίδης 1, Τσικάκης, Κολοκούρης