Europa League: Εσθονικό «χειρουργείο» σε Ρομπέρ και Παπουλή! Όλα τα αποτελεσματα και οι βαθμολογίες

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Με ήττα (3-1) ολοκλήρωσε ο Απόλλωνας των πρώην παιχτών του Πανθρακικού Ρομπέρ και Παπουλή, τις εκτός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στον Α΄ Όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο αγώνας του 5ου ομίλου σε αυτό που μετέχει και ο ΠΑΟ, ανάμεσα σε Εστορίλ και Αιντχόβεν διεκόπη στο πρώτο ημίχρονο λόγω κακού αγωνιστικού χώρου από τη συνεχή βροχόπτωση, ενω οι Πορτογάλοι προηγούνταν 3-2 και θα γίνει την Παρασκευή απόγευμα.

Μία ήττα, που προήλθε κυρίως ελέω διαιτητικών λαθών από τους Εσθονούς διαιτητές, αφού κακώς υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ της Ζυρίχης, με το οποίο έκανε το 2-1 στο 38΄, ενώ ακυρώθηκε καθαρό γκολ του Γκιέ στο 68΄, με το σκορ να είναι στο 3-1. Το γκολ των «κυανόλευκων» της Λεμεσού, που είχαν δοκάρι με τον Αντράντε στις καθυστερήσεις του αγώνα, σημείωσε ο Φάρλεϊ Ρόσα στο 23΄. Πλέον, η ομάδα του Αντόνε δεν έχει πιθανότητες για πρόκρισή της στους “32” της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες

1ος όμιλος
Βιγιαρεάλ – Γκλάντμπαχ 2-2 (26′ Βιέτο, 63′ Τσερίσεβ / 55′ Ραφαέλ, 67′ Γκρανίτ Τζάκα)
Ζυρίχη – Απόλλων Λεμεσού 3-1 (31′ Τζιμσίτι, 38′ πέν. και 59′ πέν, Τσικχαουί / 23′ Φάρλεϊ Ρόζα)

1. Γκλάντμπαχ 9 (11-4)
2. Βιγιαρεάλ 8 (13-7)
3. Ζυρίχη 7 (10-11)
4. Απόλλων Λεμεσού 3 (3-15)

2ος όμιλος
Τορίνο – Μπριζ 0-0
Ελσίνκι – Κοπεγχάγη 2-1 (29′ Μπαα, 93′ Καντζί / 89′ Νίλσον)

1. Μπριζ 9 (8-1)
2. Τορίνο 8 (4-2)
3. Ελσίνκι 6 (7-6)
4. Κοπεγχάγη 4 (4-8)

3ος όμιλος
Τότεναμ – Παρτίζαν 1-0 (49′ Σταμπουλί)
Αστέρας Τρίπολης – Μπεσίκτας 2-2 (72′ Μπαράλες, 82′ Πάρα / 15′ Ντεμπά Μπα, 62′ πέν. Γκιοκχάν Τερέ)

1. Τότεναμ 11 (9-3)
2. Μπεσίκτας 9 (10-4)
3. Αστέρας Τρίπολης 4 (7-10)
4. Παρτίζαν 1 (1-9)

4ος όμιλος
Σέλτικ – Ζάλτσμπουργκ 1-3 (30′ Γιόχανσεν / 8′ και 13′ Αλάν, 92′ Ναμπί Κεϊτά)
Άστρα Τζούρτζου – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 1-0 (50′ Μπουκαρί)

1. Ζάλτσμπουργκ 13 (15-8)
2. Σέλτικ 8 (7-7)
3. Άστρα Τζούρτζου 4 (5-10)
4. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 3 (8-12)

5ος όμιλος
Ντινάμο Μόσχας – Παναθηναϊκός 2-1 (55′ αυτ. Τριανταφυλλόπουλος, 61′ Ιόνοβ / 14′ Μπεργκ)
Εστορίλ – Αϊντχόφεν 3-2 (12′ Τοζέ, 30′ Κούκα, 39′ Ντιόγκο Αμάντο / 6′ Νταπέι, 14′ Νάρσινχ) [ΔΙΕΚΟΠΗ ΣΤΟ 45′]

1. Ντινάμο Μόσχας 15 (8-3)
2. Αϊντχόφεν 7 (5-4)
3. Εστορίλ 3 (3-4)
4. Παναθηναϊκός 1 (5-10)

6ος όμιλος
Ίντερ – Ντίπρο 2-1 (30′ Κουζμάνοβιτς, 50′ Οσβάλντο / 16′ Ροτάν)
Σεντ-Ετιέν – Καραμπάγκ 1-1 (21′ Φαν Βόλφσβινκελ / 15′ Ναντίροβ)

1. Ίντερ 11 (6-2)
2. Καραμπάγκ 5 (3-5)
3. Σεντ-Ετιέν 5 (2-2)
4. Ντνίπρο 4 (3-5)

7ος όμιλος
Ριέκα – Σταντάρ Λιέγης 2-0 (25′ Μοϊζές, 34′ πέν. Κράμαριτς)
Φέγενοορντ – Σεβίλλη 2-0 (56′ Τούρνστρα, 83′ Ελ Αχμαντί)

1. Φέγενοορντ 9 (7-6)
2. Σεβίλλη 8 (7-5)
3. Ριέκα 7 (7-7)
4. Σταντάρ Λιέγης 4 (4-7)

8ος όμιλος
Κρασνοντάρ – Λιλ 1-1 (35′ Αρί / 79′ Ρου)
Βόλφσμπουργκ – Έβερτον 0-2 (43′ και 75′ Μιραλάς)

1. Έβερτον 11 (7-5)
2. Βόλφσμπουργκ 7 (11-10)
3. Λιλ 4 (3-6)
4. Κρασνοντάρ 3 (6-12)

9ος όμιλος
Σλόβαν Μπρατισλάβα – Γιουνγκ Μπόις 1-3 (11′ Σουμά / 9′ πέν. Οαρό, 18′ και 63′ Κούμπο)
Σπάρτα Πράγας – Νάπολι 0-0

1. Νάπολι 10 (9-3)
2. Σπάρτα Πράγας 10 (11-4)
3. Γιούνγκ Μπόις 9 (11-7)
4. Σλόβαν Μπρατισλάβα 0 (1-18)

10ος όμιλος
Όλμποργκ – Στεάουα Βουκουρεστίου 1-0 (72′ Ενέβολντσεν)
Ντινάμο Κιέβου – Ρίο Άβε 2-0 (53′ Λενς, 77′ Μιγκέλ Βελόζο)

1. Ντινάμο Κιέβου 12 (10-4)
2. Όλμποργκ 9 (5-8)
3. Στεάουα 7 (11-7)
4. Ρίο Άβε 1 (3-10)

11ος όμιλος
Ντινάμο Μινσκ – ΠΑΟΚ 0-2 (82′ και 88′ Αθανασιάδης)
Γκινγκάμπ – Φιορεντίνα 1-2 (45′ πέν. Μποβού / 6′ Μαρίν, 13′ Μπαμπακάρ)

1. Φιορεντίνα 13 (10-2)
2. Γκινγκάμπ 7 (5-5)
3. ΠΑΟΚ 7 (9-5)
4. Ντινάμο Μινσκ 1 (1-13)

12ος όμιλος
Τράμπζονσπορ – Μεταλίστ 3-1 (36′ Μπελκαλέμ, 87′ Εκιτσί, 90′ αυτ. Χοριαϊνόβ / 68′ Γκομένιουκ)
Λόκερεν – Λέγκια 1-0 (7′ Βάνακεν)

1. Λέγκια 12 (5-2)
2. Τράμπζονσπορ 10 (8-4)
3. Λόκερεν 7 (3-4)
4. Μεταλίστ 0 (3-9)