ΕΠΣ Ξάνθης: Όσα έγιναν στην μεγάλη νίκη του Ζυγού επι του Κουτσού

Ανταπόκριση από την Ξάνθη : Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή Ζυγού, που πέτυχε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 3-0 τον απογοητευτικό Παύλο Μελά Κουτσού.

Κι όμως οι παίκτες της επί δύο συναπτά έτη Κυπελλούχου της ΕΠΣ Ξάνθης ομάδας του Παύλου Μελά Κουτσού μπήκαν πιο δυνατά χάνοντας δύο πολύ μεγάλες στιγμές να ανοίξουν το σκορ, αρχικά με τον Τανζού να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά και εν συνεχεία με την βολίδα του Νεανίδη στο 9’ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ζλατίνη.  Κόντρα στην ροή του αγώνα και μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια ο Παπαστεφάνου θα γίνει αποδέκτης της πάσας του Χασιώτη και με πλασέ από κοντά θα ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους με την συμπλήρωση 15’ λεπτών. Μάλιστα ο πρώην επιθετικός του Παύλου Μελά λίγο έλειψε ένα λεπτό αργότερα να πληγώσει εκ νέου την πρώην ομάδα του αλλά η προβολή του κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκιαουράκη. Στο 40’ οι γηπεδούχοι θα διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Χασιώτη να υποδέχεται ιδανικά την μπαλιά του Αρσενίου και με πλασέ από κοντά να κάνει δύο τα τέρματα του Ηρακλή, εξοργίζοντας τον προπονητή του Κουτσού για την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του. Σα να μην έφτανε αυτό τρία λεπτά αργότερα ο Παπαστεφάνου μετά από υπέροχη πάσα του Χασιώτη θα πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο για την ομάδα του, στέλνοντας τον Ζυγό στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 3-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκανα διαχείριση δυνάμεων εν όψει του αγώνα Κυπέλλου εμ τον Κεραυνό Λευκόπετρας την Τετάρτη στον Ζυγό ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν απογοητευμένοι και χωρίς ψυχικές δυνάμεις. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Ηρακλή στον Ζυγό μετά από τέσσερις αναμετρήσεις(3 ισοπαλίες, 1 ήττα) ενώ διατηρεί και την πολύ καλή αμυντική παρουσία. Επόμενη αναμέτρηση για τον Ηρακλή αυτή κόντρα στην Βιστωνίδα στο γήπεδο της Φελώνης, ενώ για τον απογοητευτικό Παύλο Μελά το ματς της ερχόμενης εβδομάδας με την Ελπίς Σουνίου μοιάζει ιδανικό για να επιστρέψει στις νίκες. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Μπουραζάνης με βοηθούς τους Δημήτρη Κηλικιώτη και Κώστα Καλοπήτα

Ηρακλής Ν. Ζυγού(Γ. Δημητριάδης): Ζλατίνης, Τσαντίδης, Γότσης(59’ Δάρδας), Τσαβδαρίδης, Ιωσηφίδης(65’ Κελέσης), Ευθυμιάδης, Κριεζής, Καλτσίδης(46’ Τζιβαρτζίδης), Παπαστεφάνου, Χασιώτης, Αρσενίου

Παύλος Μελάς Κουτσού(Σ. Καρασερίδης): Γκιαουράκης, Ξυπνητός, Σιωπίδης, Παράσχου, Σίμος(82’ Πορφυράκης), Αρκούδας, Λαζαρίδης, Νεανίδης, Μαλαδένης, Κούτρας(55’ Γκορόγιας), Τανζού