ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση της ΑΕ Κομοτηνής με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Έχοντας επιθετικό πλουραλισμό και παίζοντας καλή άμυνα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕ Κομοτηνής επικράτησε με 76-56 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τη Θύελλα Φερλων και τη Φιλία Ορεστιάδας.

Η ομάδα της Κομοτηνής είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Κουτσοβασίλη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση πήρε το προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 24-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εθνικός εγκλωβίστηκε στην άμυνα της ΑΕ Κομοτηνής και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 41-28.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 61-40. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Κομοτηνής έφτασε στη νίκη με σκορ 76-56.

Από την ΑΕ Κομοτηνής κορυφαίος ήταν ο Κουτσοβασίλης με 19 πόντους, έχοντας 4/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα και 3/4 βολές. Από τον Εθνικό πάλεψε ο Τελούδης, έχοντας και αυτός 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-17, 41-28, 61-40, 76-56

Διαιτητές: Ντούρας- Αποστολίδης

Α.Ε. Κομοτηνής (Στοάκης):  Καπαρελιώτης 6(2), Χονδρόπουλος 10(2), Βάκρινος 2, Λεφής 10(2), Μουράτ 6(2), Κουτσοβασίλης 19(4),  Σιμάκης 11(2), Τερζίδης 2, Μπακιρτζής 2,  Θεοδωρίδης 8, Κοτζαρίδης

Eθνικός Αλεξανδρούπολης(Κανδύλης): Δαλακούρας, Σιταρίδης 6(1), Ξένος 11(2),Φωτιάδης, Μπανταλίδης 6(2), Θεοχαρίδης, Τσιτσικλής 1, Τελούδης 19(1),  Δελχανίδης 11,  Παπαλαμπίδης 2