Τα… χρειάστηκε αλλά το γύρισε! Συνεχίζει ακάθεκτος ο Εθνικός στο Τσάλεντζ Καπ!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά από έναν αγώνα θρίλερ επικράτησε με 3-0 και με 17-15 στο χρυσό σετ της Ελβετικής Σόνενβερτ και πήρε την πρόκριση για τους “32” του Τσάλεντζ Καπ, αφού πρώτα κατάφερε να επιβιώσει από δύο ματς μπολ των αντιπάλων του!!!

Η Θρακιώτικη ομάδα θα μάθει την Πέμπτη τον αντίπαλο της, που θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού ΒαΛεΠα (Φινλανδία) – Σέλβερ Ταλίν (Εσθονία) με τους Φινλανδούς να έχουν κερδίσει εντός έδρας στο πρώτο ματς με 3-0.

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα φθάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18, έχοντας πολύ καλή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση, με τους μπλοκέρ της ομάδας Κιόση, Μιχάλι να κάνουν σημαντική δουλειά. Οι Ελβετοί απείλησαν στο δεύτερο σετ τον Εθνικό καθώς προηγήθηκαν με 23-24 αλλά οι παίκτες του Μουστακίδη το κατέκτησαν με 26-24 με πρωταγωνιστή τον Άντριτς, που με δύο σερί άσσους έδωσε το σετ στην ομάδα του. Το τρίτο σετ εκτυλίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το ρυθμό τους κερδίζοντας άνετα το σετ με 25-19.

Στο χρυσό σετ που ακολούθησε στο 5-5 είχαμε μικρή διακοπή (είχε προηγηθεί άλλη μία αφού λόγω της κακοκαιρίας είχαμε πτώση της τάσης τους ρεύματος) καθώς υπήρξε πρόβλημα με το λάπτοπ της γραμματείας με την Σόνενβερντ να ξεφεύγει με 10-12. Ο Άντριτς έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό (13-12) οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν δύο ματς μπολ (13-14, 14-15) τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν και με μπλοκ στον Ρίσταρντς ο Εθνικός πήρε το χρυσό σετ και την πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί πως τον αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης παρακολούθησαν οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί κ.κ. Δρίκος, Φλώρος μαζί με τον πρόεδρο της ΕΟΠΕ Αχιλλέα Μαυρομάτη, ο οποίος ενθουσιασμένος μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Χίλια μπράβο στην ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης για την εμφάνιση και την πρόκριση αλλά και δύο χιλιάδες μπράβο στον κόσμο της Αλεξανδρούπολης για την εκπληκτική ατμόσφαιρα και την τρομερή συμπαράσταση που προσέφερε».

Τα σετ: 25-18, 26-24, 25-19, Χρυσό σετ: 17-15

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 12 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Τσουκ 14 (13/25 επ., 1 άσο, 29% υπ. – 24% άριστες), Δαλακούρας Α. 11 (10/16 επ., 1 άσο, 56% υπ. – 40% άριστες), Άντριτς 17 (10/21 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Δαρίδης –λ (75% υπ – 50% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ.), Δημητριάδης, Κασαμπαλής

ΣΟΝΕΝΒΕΡΝΤ (Μπούγιαρ): Χόφστεντε 2, Γκίγκερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σνάιντερ 9 (8/16 επ.), Ρίτσαρντς 20 (18/35 επ.), Γκέρμπερ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χάεγκιν 4 (4/10 επ.), Χέιγκαρντερ –λ (68% υπ. – 59% άριστες) / Έιχορν 3, Λάιερ 2, Εγκενμπέργκερ 1, Φράμε 1, Ντέρβισαν