Τρία μετάλλια ο Μιρμάνης Ξάνθης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τζούντο

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Πολύ καλή παρουσία σε ακόμη μια διοργάνωση Τζούντο για την ομάδα του Μιρμάνη Ξάνθης, που επέστρεψε από την Αθήνα και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών με απολογισμό τρία μετάλλια (δύο ασημένια και ένα χάλκινο).

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα που την περσινή σεζόν πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία στις Φέρες, φέτος διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων με την συμμετοχή 180 αθλητών και αθλητριών.  Εκεί ο Ξανθιώτικος σύλλογος κατάφερε να κερδίσει ένα μετάλλιο περισσότερο από πέρσι, και μάλιστα καλύτερες θέσεις.

Για την ακρίβεια οι τζουντόκα του Μιρμάνη κατάφεραν να κερδίσουν δύο ασημένια και ένα χάλκινο δείχνοντας πως το μέλλον είναι δικό τους. Από ένα ασημένιο κέρδισαν ο Νίκος Σονίδης στα  -66 κιλά και ο Μιχάλης Αλεξιάδης στα +100 κιλά, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Δημήτρης Τεβρεντσίδης στα -100 κιλά.

Στην γενική κατάταξη όπως πέρσι έτσι και φέτος στους άντρες κυριάρχησε ο Φίλιππός Αμυνταίου που  με τέσσερα χρυσά μετάλλια και δύο χάλκινα έφτασε στην κορυφή της κατηγορίας των ανδρών για 13η φορά τα τελευταία 15 χρόνια, ενώ όσον αφορά στις γυναίκες την κορυφή κατέκτησε  ο  ΑΟ Ιλίου χάρη στα τρία μετάλλια (ένα από κάθε απόχρωση) που κατέκτησαν οι αδελφές Τσολάνη. Την δεύτερη θέση τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες πήρε ο ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας με συνολικά επτά μετάλλια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΝΔΡΕΣ

-60 κιλά
1. Ιωάννης Παπαχρηστίδης (ΑΣΔΑ Χαλανδρίου)
2. Νίκος Ιβανίδης (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Βασίλειος Λόλας (Βικτώρια ΑΟ)
3. Χρήστος Πλουμπής (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
-66 κιλά
1. Αναστάσιος Κεσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Νικόλαος Σονίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Μανώλης Σαββίδης (Βικτώρια ΑΟ)
3. Ιωάννης Καρτσωνάκης (Μαχητής Βύρωνα)
-73 κιλά
1. Θωμάς Παυλής (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
2. Όμηρος Λιατήρης (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
3. Μιρμάν Ηλιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Βλαδίμηρος Λαζαρίδης (Άτλας Πτολεμαίδας)
-81 κιλά
1. Αλέξης Ντανατσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Δαυίδ Τσοκούρης (Τζούντο Χαλκιδικής)
3. Κωνσταντίνος Γκλάβας (Εθνικός ΓΣ)
3. Γρηγόρης Ναζάροβ (Βικτώρια ΑΟ)
90 κιλά
1. Ρομάν Μουστόπουλος (Ολυμπιονίκης. Αγ.Ι.Ρέντη)
2. Ιωάννης Παναγιωτόπουλος (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
3. Θεοφύλακτος Αγγελίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
3. Μιχάλης Παυλής (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
-100 κιλά
1. Παύλος Γκαρακλώβ (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Δαυίδ Γκαρακλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
3. Ιωάννης Γιανναδάκης (ΑΟ Ιλίου)
3. Δημήτριος Τεβρεντσίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
+100 κιλά
1. Μωϋσής Ηλιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Μιχαήλ Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Πέτρος Παμπουρτζής (Εθνικός ΓΣ)
3. Δημήτριος Τσουμήτας (Φίλιππος Αμυνταίου)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
-48 κιλά
1. Ελένη Καρανίκα (Προμηθέας Λάρισας)
2. Αθανασία Ζαριώπη (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
3. Δανάη Ανυφαντάκη (ΑΣΔΑ Χαλανδρίου)
-52 κιλά
1. Μαρία Λιατήρη (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
-57 κιλά
1. Σοφία Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)
2. Ελένη Ραγκούση (ΑΕ Πετρούπολης)
3. Ζωή Σταμπέρνα (ΑΟ Ραφήνας)
3. Ελένη Καρτσωνάκη (Μαχητής Βύρωνα)
-63 κιλά
1. Σοφία Γιώτση (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
2. Μαρία Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)
3. Βασιλική Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)
-70 κιλά
1. Ελισάβετ Τελτσίδου (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Δήμητρα Ανδρούτσου (Νικηφόρος Ανατολής)
3. Χριστίνα Βυζανιάρη (Ηρακλής Αχαρνών)
-78 κιλά
1. Αντιγόνη Αλειφέρη (Πολυδάμας Αγ.Παρασκευής)
2. Κατερίνα Γεωργομήτρου (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
3. Ελένη Λαμπρινίδη (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
+78 κιλά
1. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
2. Παρασκευή Εδιρνέλη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Κατερίνα Μαυρομάτη (Φλόγα Ρόδου)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here