LIVE από την Ορεστιάδα: ΑΟ Ορεστιάδας – Φοίνικας Σύρου 3-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το “Νίκος Σαμαράς” της Ορεστιάδας ο Δημήτρης Μηλίκας

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα του ΑΟ Ορεστιάδας με τον Φοίνικα Σύρου για την τρίτη αγωνιστική της Volley League. Ο Δημήτρης Μηλίκας βρίσκεται στο “Νίκος Σαμαράς” και μεταδίδει…

Καλησπέρα από το “Νίκος Σαμαράς”. Ο Α.Ο.Ορεστιάδας δίνει τον δεύτερο εντός έδρας αγώνα μετά το 3-2 επί της Κηφισιάς στον απόηχο της αποχώρησης του αυστραλού ακραίου Γκρέγκορι Μάαν.

Ωρα 18:25  Όπως ανέφερε από χθες το πρωί το ThrakiSportS, tο συμβόλαιο του Μάαν λύθηκε και η ακριτική ομάδα αναζητά ξένο ακραίο. Μέχρι τότε, πίσω από τους Γκιγιέρμε, Ριζόπουλο θα βρίσκεται ο Δημήτρης Βλασακίδης ο οποίος έχει αφήσει τις προπονήσεις ως λίμπερο και δουλεύει πάλι ως ακραίος. Άλλα αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν.

Ωρα 18:29  Ο Δημήτρης Βλασακίδης που παράλληλα προσπαθεί να αντλήσει δύναμη και για την πρόσφατη απώλεια του πατέρα του δήλωσε στην σελίδα της Volley League: «Η ομάδα μου προετοιμάζεται για έναν δύσκολο αγώνα. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε έμπειρη ομάδα. Ο Μάαν αποχώρησε και έχω αρχίσει προπονήσεις ως ακραίος. Θα βοηθήσω όπου χρειαστεί. Περιμένω να γίνει καλός αγώνας και ελπίζω να τον απολαύσουν οι φίλοι μας που θα έρθουν στο γήπεδο».

Ωρα 18:32  Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου προέρχεται από τη νίκη επί της ΜΕΝΤ και θέλει να σημειώσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Ωρα 18:37  Η αναμέτρηση θα είναι η πρώτη στην Volley League μεταξύ του Α.Ο.Ορεστιάδας και του Α.Ο.Φοίνικα. Οι δύο ομάδες είχαν δώσει μεγάλες μάχες τη σεζόν 2007-08 για τα μπαράζ ανόδου στην Α1. Τότε ήταν η πρώτη χρονιά που η Ορεστιάδα είχε υποβιβαστεί στην Α2.

Ωρα 18:39  Ο Φοίνικας τερμάτισε στη 2η θέση της κανονικής περιόδου πίσω από τον Απόλλων Καλαμαριάς που ανέβηκε απ΄ευθείας. Η Ορεστιάδα τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ στην 3η θέση ήταν ο Επίκουρος.

Ωρα 18:42  Στον πρώτο αγώνα στη Σύρο η Ορεστιάδα νίκησε 3-1, αλλά ο Φοίνικας νίκησε 3-1 στην Ορεστιάδα και 3-2 πάλι στη Σύρο και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες. Στον τέταρτο αγώνα στην Ορεστιάδα οι ακρίτες νίκησαν 3-0 και όλα κρίθηκαν σε πέμπτο αγώνα που νίκησε η Ορεστιάδα 3-1 σετ.

Ωρα 18:47  Ερχεται κόσμος στο κλειστό “Νίκος Σαμαράς”, ενώ αρχίζει πλέον να μετρά ο χρόνος αντίστροφα για την έναρξη του αγώνα

Ωρα 18:50  Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Δεληκωστίδης, Αβραμίδης

Ωρα 18:53  Την ίδια ώρα διεξάγονται και άλλοι αγώνες, ανάμεσά τους επίσης στον Έβρο και το Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Άρης Θεσσαλονίκης που επίσης μπορείτε live να παρακολουθήσετε από το ThrakiSportS με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 18:57  Η Ορεστιάδα ξεκινά με Δημητριάδη, Λούνα, Τόμσον, Γκιγιέρμε, Ποτολίδη, Ριζόπουλο και λίμπερο Κωνσταντινίδη. Ο Φοίνικας με Χαραλαμπίδης, Ρούσης, Παπαδόπουλος, Ντόκιτς Πλάνιτς, Λάππα και λίμπερο τον Εφραιμίδη.

Ωρα 18:59  Ωρα για τους καθιερωμένους χαιρετισμούς ένθεν κακείθεν του φιλέ και πάμε για την έναρξη του αγώνα με το κάτω διάζωμα της μεγάλης κερκίδας να έχει σχεδόν γεμίσει.

1ο σετ: 0-1 (πρώτος πόντος για Φοίνικα), 1-1 (ισοφαρίζει ο Ριζόπουλος), 1-2 (λάθος από Δημητριάδη),1-3 (διπλό μπλοκ η Σύρος), 1-4 (άουτ καρδί Λούνα), 2-5 (Τόμσον), 2-5 (μπλοκ άουτ Συρος), 3-5 (μειώνει ο Λούνα), 4-5 (λάθος από Λάππα), 4-6 (Λάππας), 5-6 (άουτ σερβίς ο Φοίνικας), 5-7, 6-7 (ο Ριζόπουλος περνάει το τριπλό μπλοκ της Σύρου), 6-8 (πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ με τον Φοίνικα μπροστά), 6-9 (κακή υποδοχή από ΑΟΟ και στους τρεις η διαφορά), 7-9 (αουτ σερβίς του Λάππα), 8-9 (νέο λάθος από Λάππα που καρφώνει στο φιλέ), 8-10 (σερβίς Δημητριάδη στο φιλέ), 9-10 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 9-11 (τριπλό μπλοκ στον Λούνα), 9-12 (μια από τα ίδια, τριπλό  μπλοκ στον Λούνα και πάλι στους τρεις η διαφορά), 10-12 (αουν καρφί Ντόκιτς), 10-13 (σπάει μπλοκ ο Ντόκιτς), 11-13 (Γκιγέρμε), 11-14 (κακό σερβίς από Λούνα), 11-15 (κακή υποδοχή από Ριζόπουλο και πρώτη φορά στους τέσσερις η διαφορά), 12-15 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 12-16 (διπλό μπλοκ στον Λούνα και τεχνικό ταϊμ άουτ), 12-17 (μπλοκ πάλι στον Λούνα και νέο ταϊμ άουτ από τον Δεληκώστα ενώ η διαφορά για πρώτη φορά πάει στους πέντε), 12-18 (κακή υποδοχή Κωνσταντινίδη), 12-19 (αυξάνει σε μη αντιστρέψιμα σημεία η διαφορα), 12-20 (στους οκτώ με πρώτο χρόνο αυξάνει την διαφορά ο Φοίνικας), 12-21 (με Ντόκιτς διευρύνεται το σερί), 13-21 (σταματάει στο 6-0 το σερί και σπάει με τον Ριζόπουλο), 14-21 (άσσος από Ποτολίδη), 15-21 (νέος άσσος Ποτολίδη και τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι), 15-22 (μπλοκάρουν τον πρώτο χρόνο του ΑΟΟ), 15-23 (με τον Ντόκιτς), 16-23 (Λούνμα), 16-24 (Ντόκιτς και οκτώ σετ μπολ για τον Φοίνικα), 17-24 (άουτ σερβίς της Σύρου), 17-25 (πρώτος χρόνος από Φοίνικα) και τέλος σετ που το κατακτούν οι φιλοξενούμενοι σε 29 λεπτά. ΑΟ Ορεστιάδας – Φοίνικας Σύρου 0-1.

2ο σετ: 1-0 (κερδίζει μπλοκ άουτ ο Λούνα), 2-0 (Γκιγέρμε), 3-0 (παράβαση από Σύρο, καλό ξεκίνημα από ΑΟΟ), 4-0 (τριπλό μπλοκ στον Ντόκιτς και ταϊμ άουτ η Σύρος), 5-0 (λάθος θέσεις από την Σύρο, διευρύνεται η διαφορά), 6-0 (ονειρική ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, μπλοκ από τον Γκιγέρμε αυτή τη φορά), 6-1 (σπάει το σερί του ΑΟΟ), 6-2, 7-2, 7-3 (αουτ σερβίς ΑΟΟ), 7-4 (μειώνει ο Ρούσσης), 7-5 (μπλοκ στον Γκιγέρμε),  7-6 (με πλασέ του Πλάνιτς μειώνει στον πόντο ο Φοίνικας), 8-6 (διπλό μπλοκ στον Ντόκιτς και τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-7 (στο φιλέ σερβίς του Γκιγέρμε), 9-7 (Λούνα), 10-7 (λάθος από Πλάνιτς), 10-8 (στο φιλέ σερβίς Ποτολίδη), 11-8 (Ριζόπουλος), 12-8 (Ριζόπουλος), 12-9, 13-9 (τρίτος σερί πόντος από Ριζόπουλο), 14-9 (κερδίζει μπλοκ άουτ ο Λούνα), 14-10 (άουτ επίθεση ΑΟΟ), 15-10 (λάθος σερβίς από Λάππα), 16-10 (άουτ σερβίς από Ντόκιτς), 16-11 (στο φιλέ σερβίς Τόμσον), 17-11 (μπλοκ άουτ ΑΟΟ), 17-12, 18-12 (τεχνικό ταϊμ άουτ), 19-13 (διπλό μπλοκ στον Ντόκιτς),  19-14 (παράβαση από ΑΟΟ), 19-15 (κακή υποδοχή Γκιγέρμε), 20-15, 21-15 (αυξάνει ξανά στους έξι ο ΑΟΟ), 21-16 (πρώτος χρόνος από την Σύρο), 22-16 (άσος από Ριζόπουλο), 22-17 (άουτ σερβίς Ριζόπουλου), 23-17 (Γκιγέρμε), 24-17 (τριπλό μπλοκ στον Ντόκιτς), 25-17 (με τον Λούνα) και τέλος σετ με τον ΑΟΟ να ισοφαρίζει κατακτώντας το σετ σε 27 λεπτά. ΑΟ Ορεστιάδας – Φοίνικας Σύρου 1-1.

3o σετ: 1-0 (Ριζόπουλος), 1-1 (ισοφαρίζει με πρώτο χρόνο η Σύρος), 2-1 (κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Λούνα), 2-2 (κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Ντόκιτς), 3-2 (Λούνα), 3-3 (άουτ σερβίς Λούνα), 4-3 (Λούνα) 4-4, 5-4 (Δημητριάδης), 6-4 (Ριζόπουλος),  7-4 (άσσος Ποτολίδη με τον οποίο στο σερβίς κάνει ένα σερί 3-0 ο ΑΟΟ), 7-5 (άουτ σερβίς Ποτολίδη), 7-6 (άουτ καρφί Ριζόπουλου) 7-7 (άουτ Γκιγέρμε και ισοφαρίζει με δικό της 3-0 σερί η ομάδα της Σύρου), 8-7 (η Ορεστιάδα μπροστά στο πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-8 (Λάππας), 9-8, 9-9 (Ντόκιτς), 9-10 (κακή υποδοχή και για πρώτη φορά στο τρίτο σετ μπροστά ο Φοίνικας), 10-10 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 11-10 (Λούνα) 11-11 (άουτ σερβίς Τόμσον), 12-11 (κερδίζει μπλοκ άουτ ο Γκιγέρμε), 13-11 (λάθος πρώτος χρόνος από Συρο), 14-11 (διπλό μπλοκ ΑΟΟ), 14-12 (άουτ σερβίς από Λούνα), 15-12 (στο σερβίς φιλέ της Σύρου), 15-13 (Ντόκιτς), 15-14, 15-15 (ισοφαρίζει ο Ντόκιτς για την Σύρο), 15-16 (στο φιλέ καρφί του Λούνα και 4-0 σερβίς ο Φοίνικας), 15-17 (διπλό μπλοκ για την Σύρο), 16-17 (αουτ σερβίς Σύρου), 17-17 (ισοφαρίζει ο ΑΟΟ με την κακή υποδοχή του Φοίνικα), 17-18 (σερβίς στο φιλέ από Ποτολίδη), 18-18 (Λούνα), 19-18 (Λούνα και πάλι) 19-19 (Ντόκιτς), 20-19 (Ριζόπουλος), 20-20 (σερβίς στο φιλέ από Ριζόπουλο), 21-20 (παράβαση για την Σύρο), 22-20 (Ποτολίδης), 23-20 (με κόκκινη κάρτα στην ομάδα του Φοίνικα ανεβαίνει η διαφορά στους τρεις σε κρίσιμο σημείο), 23-21 (πρώτος χρόνις για Σύρο), 24-21 (σερβίς στο φιλέ από Ντόκιτς και τρία σετ μπολ), 24-22, 25-22 (κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Λούνα) και τέλος σετ με τον ΑΟΟ να το κατακτά σε 31 λεπτά και να κερδίζει τουλάχιστον έναν πόντο από τον σημερινό αγώνα. ΑΟ Ορεστιάδας – Φοίνικας Σύρου 2-1.

4ο σετ: 0-1 (διπλό μπλοκ για Σύρο), 1-1 (κερδίζει μπλοκ άουτ ο Γκιγέρμε), 1-2, 2-2, 3-2 (λάθος από Παπαδόπουλο), 3-3 (δεν μπορεί να βγάλει άμυνα ο Ριζόπουλος), 4-3 (πρώτος χρόνος Ποτολίδη), 5-3 (λάθος από την Σύρο στο κέντρο), 5-4 (Ντάμποβιτς), 6-4  (κερδίζει μπλοκ άουτ ο Λούνα), 7-4 (άουτ επίθεση Ντόκιτς), 7-5 (στο φιλέ το σερβίς του Ποτολίδη), 8-5 (κερδίζει μπλλοκ αουτ ο Ριζόπουλος και τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-6 (Nt;okiw) 8-7, 9-7 (Ριζόπουλος), 9-8 (Χαραλαμπίδης), 9-9 (Ντόκιτς), 10-9 (πρώτος χρόνος για ΑΟΟ), 10-10 (πρώτος χρόνος για Σύρο), 10-11 (με διπλό μπλοκ περνάει μπροστά ο Φοίνικας και ταϊμ άουτ ο Δεληκώστας) 11-11 (πρώτος χρόνος), 11-12 (λάθος ΑΟΟ), 12-12 (Λούνα), 12-13 (σερβίς φιλέ από Γκιγέρμε), 13-13 (Λούνα), 13-14 (μπλοκ άουτ η Σύρος), 14-14 (Ριζόπουλος), 14-15 (άουτ καρφί Λούνα), 14-16 (κόκκινη κάρτα στον ΑΟΟ και στους δύο η διαφορά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ του σετ), 15-16 (αουτ σερβίς Σύρου), 15-17 (άουτ σερβίς και από ΑΟΟ), 15-18 (λάθος πρώτος χρόνος ΑΟΟ), 15-19 (στους τέσσερις σε κρίσιμο σημείο η Σύρος), 16-19 (με πρώτο χρόνο μειώνει η Ορεστιάδα), 16-20 (πρώτος χρόνος η Σύρος), 17-20 (Ποτολίδης), 17-21 (κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Φοίνικας), 17-22 (λάθος από ΑΟΟ και στους πέντε η διαφορά), 18-22 (Γκιγέρμε), 18-23 (άουτ σερβίς Γκιγέρμε), 19-23 (σερβίς φικέ από Παπαδόπουλο), 19-24 (πέντε σετ μπολ η Σύρος), 20-24 (Τόμσον), 20-25 (Ντόκιτς) και τέλος σετ σε 29 λεπτά με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει και να οδηγούμαστε σε ταϊ μπρέικ. Ορεστιάδα – Φοίνικας Σύρου 2-2

5ο σετ:  0-1 (διπλό μπλοκ από την Σύρο), 1-1 (πρώτος χρόνος Τόμσον), 1-2 (άουτ σερβίς από Τόμσον), 2-2 (υπέρβαση από Σύρο), 2-3 (κερδίζει μπλοκ άουτ η Σύρος), 2-4 (τριπλό μπλοκ για Σύρο και αμέσως ταϊμ άουτ ο Δεληκώστας), 3-4 (μειώνει ο Λούνα), 3-5 (αουτ σερβίς Σιζόπουλου), 4-5 (μειώνει ο Ριζόπουλος), 5-5 (ισοφαρίζει ο ΑΟΟ αφού δεν βγάζει άμυνα η Σύρος), 6-5 (μπροστά ο ΑΟΟ που γυρίζει τούμπα το ματς με 3-0 σερί χάρη σε άουτ καρδί του Λάππα και ταϊμ άουτ η Σύρος), 6-6 (στο φιλέ το σερβίς Ποτολίδη), 7-6 (κερδίζει  μπλοκ άουτ ο Ριζόπουλος),8-6 (λάθος από την Σύρο και αλλαγή τερέν), 8-7 (πρώτος χρόνος για Σϋρο), 9-7 (πρώτος χρόνος για ΑΟΟ), 9-8 (στο φιλέ σερβίς Ριζόπουλου), 10-8 (στο φιλέ σερβίς της Σύρου), 11-8 (άσσος από Βλασακίδη και για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων για τον ΑΟΟ στο ταϊ μπρέικ), 11-9, 12-9 (διπλό μπλοκ από Ποτολίδη και Γκιγέρμε), 12-10 (άουτ καρφί Λούνα), 13-10 (σερβίς στο φιλέ από Ντόκιτς),13-11 (πρώτος χρόνος από Σύρο),14-11 (κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Λούνα και τρία ματς μπολ για ΑΟΟ), 14-12 (μειώνει ο Λάππας), 15-12 (τελειώνει τον αγώνα με μπλοκ άουτ ο Λούνα) και τέλος σετ και αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ορεστιάδας – Φοίνικας Σύρου 3-2.

Η Ορεστιάδα διατηρεί το αήττητο στην έδρα της, στο “Νίκος Σαμαράς”, ωστόσο και ο δεύτερος εντός έδρας αγώνας της κρίνεται στο τάι μπρέικ. Φτάνει πλέον τους τέσσερις βαθμούς σε τρεις αγώνες και παρά τα δεδομένα προβλήματα που αντιμετωπίζει, αν και νεοφώτιστη δείχνει να πατάει γερά στα πόδια της. Μείνετε στο ThrakiSportS, σε επόμενες αναρτήσεις αναλυτικό ρεπορτάζ, φωτορεπορτάζ αλλά και δηλώσεις από τους πρωταγωνιστές…