Μετάλλια του ΑΣ Γιν-Γιάνγκ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παγκράτιου

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Με θρακιώτικες επιτυχίες ολοκληρώθηκε πριν λίγες ημέρες το 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παγκρατίου αθλήματος το οποίο διήρκεσε τρεις  μέρες (25-26-27 Οκτωβρίου). Το πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε στη Κωνσταντινούπολη Τουρκίας με τη συμμετοχή 21 χωρών.

Στους αθλητές της εθνικής Ελλάδας ήταν ο Εμμανουήλ Λένος και η Θεοπούλα Ευαγγέλου , του αθλητικού συλλόγου Γιν Γιανγκ Κομοτηνής. Μάλιστα, στα παλαίσματα 18-19 ετών μεμειγμένη ο Λένος και η Ευαγγέλου κατέκτησαν την 1η θέση χρυσό μετάλλιο. Στον εεύθερο αγώνα ημίεπαφης 18-19 ετών κιλά -79 ο Λένος αναδείχθηκε δεύτερος και πήρε το αργυρό μετάλλιο. Τα ίδια και στον πλήρη αγώνα 18-19 ετών στα -79 κιλά, όπου ο Μανώλης Λένος πήρε την δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο. Τέλος, η Θεοπούλα Ευαγγέλου κατέλαβε και τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα του πολυδάμα, στον οποίο αγωνίστηκε με τις Ιωάννα Καραλέξη, Νικολέτα Γκούντα και Έλενα Σπυροπούλου, επίσης αθλήτριες της εθνικής ομάδας παγκρατίου.

Συνολικά αποκομίσανε οι θρακιώτες αθλητές 5 μετάλλια  στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι τους αθλητές συνόδεψε στην Κωνσταντινούπολη η προπονήτρια του κομοτηναίικου συλλόγου Δήμητρα Μουσχάκη.