LIVE από το Ηράκλειο: ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Ανταπόκριση από το Ηράκλειο: Λάζαρος Φιλιππίδης

– Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον ΟΦΗ και την Skoda Ξάνθη. Ο ανταποκριτής μας στην κρήτη Λάζαρος Φιλιππίδης μεταδίδει…

Καλησπέρα! Σε περίπου μισή ώρα ξεκινάει η αναμέτρηση του ΟΦΗ με την Ξάνθη και μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξή της

Ωρα 19:12 Το παιχνίδι είναι για την δεύτερη αγωνιστική. Η Ξάνθη έχει μια νίκη επί της Νίκης Βόλου αλλά τα πράγματα έχουν μπλέξει μετά την διαφαινόμενη ήττα της βολιώτικης ομάδας στα χαρτιά από την Ζάκυνθο.

Ωρα 19:14 Η ενδεκάδα για την Ξάνθη από τον Ράζβαν Λουτσέσκου: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Σολτάνι, Καρλός, Παπαστεριάνος, Φλίσκας, Κομεσίδης, Γούτας, Λισγάρας, Ρενάν, Ράνος

Ωρα 19:18 Η ενδεκάδα για τον ΟΦΗ που κατεβάζει ο Τζενάρο Γκατούζο: Λόρια, Αντελέγιε, Μονιάκης, Σίσιτς, Κουτσιανικούλης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μεϊτέ, Στάθης, Απόνιο, Φερούζ

Ωρα 19:22 Εχουν αποσυρθεί οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια και σε λίγο η επίσημη είσοδός τους στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 19:29 Πάμε για την έναρξη του αγώνα

1’ Εναρξη του αγώνα

11’ Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκει στην Ξάνθη, με τον Σολτάνι να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ

16’ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Κάλαϊτζιτς να κάνει τη σέντρα σουτ από πλάγια αριστερά στην περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ

23′ Η αναμέτρηση φτάνει στα μισά του πρώτου ημιχρόνου με τον ΟΦΗ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να φτάνει με ευκολία στα καρέ του Ζαρόπουλο. Στον αντίποδα, η Ξάνθη έχει δώσει χώρο τους γηπεδούχους και αναζητά τις αντεπιθέσεις

25’ Προσωρινή διακοπή του ματς με τον Παπαστεριανό να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αριστερό του πόδι και να δέχεται τις φροντίδες του ιατρικού τιμ της Ξάνθης

27’ Το ματς ξαναρχίζει με τον άσο της Ξάνθης να δείχνει πως δεν έχει κάτι σοβαρό επιστρέφοντας στο παιχνίδι

28’ “Απειλεί” ο ΟΦΗ με τον Απόνιο να εκτελεί κόρνερ από δεξιά και τον Σίσιτς με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ

30’ Κίτρινη στον Ρενάν

33’ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Ράνο να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ

40’ Η Ξάνθη δείχνει να έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο ισορροπώντας το ματς

45’ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων

45+1’ Λήξη ημιχρόνου στο Ηράκλειο. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: ΟΦΗ – Ξάνθη 0-0

46’ Έναρξη του δευτέρου μέρους. Μια αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Τζορτζ αντί του Φερούζ

47’ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Σίσιτς να κάνει το σουτ από πλάγια αριστερά στην περιοχή και τον Ζαρόπουλο να διώχνει σε κόρνερ

50’ “Απαντάει” η Ξάνθη με τον Ρενάν να κάνει το διαγώνιο σουτ από δεξιά και τον Λόρια να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

58’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Ρενάν να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ

61’ Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Μερεμπασβίλι αντί του Σίσιτς

67’ Αλλαγή για την Ξάνθη με τον Λουσέρο αντί του Ρενάν

71’ Δεύτερη αλλαγή και για την Ξάνθη με τον Κλέιτον αντί του Κάρλος Ρούντι

75’ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Κλέιτον να κάνει το δυνατό σουτ και τον Λόρια να απομακρύνει με δυσκολία

83’ Κλείνει τις αλλαγές της η Ξάνθη με τον Καπετάνο αντί του Ράνου

84’ Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Μερεμπασβίλι κάνει την μπαλιά από αριστερά στον Τζορτζ που με διαγώνιο πλασέ από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαρόπουλου. ΟΦΗ – Ξάνθη 1-0.

85’ Αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Λαμπρόπουλο αντί του Μπανούση

88’ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Μπανούση να κάνει το σουτ από πλάγια αριστερά και τον Ζαρόπουλο να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια

90’ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Μερεμπασβίλι να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ

90+4’ Δοκάρι για την Ξάνθη! Κρίμα… Ο Λουσέρο κάνει το διαγώνιο σουτ από πλάγια δεξιά στην περιοχή με την μπάλα να χτυπάει στο απέναντι δοκάρι του Λόρια.

90+5’ Κρίμα… Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη χάνει με 1-0 και η κατάσταση στην υπόθεση πρόκριση περιπλέκεται, αν και θεωρητικά είναι στο χέρι των Θρακιωτών, αρκεί να κάνουν το καθήκο ντους απέναντι στην Ζάκυνθο. Τελικό αποτέλεσμα: ΟΦΗ – Ξανθη 1-0.