Οι 25 πόντοι δεν ήταν αρκετοί για να κερδίσει η ομάδα του Τζούριτς στη μακρινή Κορέα

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

–  Πρώτη ήττα στην Κορέα για τον Τζούριτς από την Korean Air Jumbos, που έπειτα από λίγα 24ωρα κέρδισε και την ομάδα του Αγκάμεζ. Μετά λοιπόν την επιτυχία της πρεμιέρας για την Suwon ΚΕPCO Vixtorm του Μίταρ Τζούριτς, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η «υψηλή» πτήση της φιλοξενούμενης Korean Air Jumbos με 3-0 (26-24, 28-26, 25-23) σετ μέσα στο Swan Gymnasium προσγείωσε ανώμαλα  στην πραγματικότητα της V-League, την ομάδα του Ορεστιαδίτη διεθνή.

Όπως αναφέρει το http://www.volleyplanet.gr, σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στα σημεία ο Τζούριτς με 25 πόντους (46% επίθεση) ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο κορυφαίος της ομάδας τους, όμως τοπ σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε με 27 πόντους ο Κουβανός άσος των νικητών, Μάικλ Σάντσεζ.

Τρεις μέρες μετά, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΚoreanAir Jumbos αποδείχθηκε και πάλι «επτάψυχη». Στο κατάμεστο Yu Gwan-Sun Gymnasium, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την οικοδέσποινα Hyundai Capital Skywalkers η παρέα του Σάντσεζ κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο ματς στις λεπτομέρειες να κάμψει με 3-2 (20-25, 25-18, 20-25, 25-18, 15-13) την αντίσταση της αντιπάλου της.

Αγκάμεζ και Σάντσεζ μοιράστηκαν τον τίτλο του τοπ σκόρερ πετυχαίνοντας έκαστος από 36 πόντους

Με τις δυο αυτές νίκες της η ομάδα του Ιncheon σκαρφάλωσε με 8 βαθμούς στην κορυφή, με την Hyundai Capital Skywalkers του «Άγκα» να την βρίσκεται στη 3η θέση με 4 βαθμούς λιγότερο και την ΚΕPCO του δικού μας «Μήτσου» στην 5η θέση με 3 βαθμούς, έχοντας όμως έναν αγώνα λιγότερο.