LIVE από το Φώτης Κοσμάς: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Καβάλα 3-3 (3-4 στα πέναλτι)

Μεταδίδει από την Αλεξανδρούπολη ο Κοσμάς Πανταζής

–   Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα σε Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Καβάλα για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής. Ο Κοσμάς Πανταζής βρίσκεται στο Φώτης Κοσμάς και μεταδίδει…

Καλησπέρα από το Φώτης Κοσμάς!  Δεν έχει αγωνιστική σήμερα, αλλά υπάρχει η δεύτερη φάση του κυπέλλου Γ’ Εθνικής με τον Εθνικό να υποδέχεται την Καβάλα και να αποτελεί την μόνη πλέον εκπρόσωπο του νομού, αφού ο Έβρος Σουφλίου αποκλείστηκε από την Καστοριά στην πρώτη φάση.

Ωρα 14:07  Με την ευκαιρία, η Καστοριά ήδη αποχαιρέτισε και αυτή τη διοργάνωση αφού χθες έχασε από τον Αρη με 4-1 στο ματς με το οποίο ξεκίνησε αυτή η φάση το κυπέλλου, που περιλαμβάνει επίσης νοκάουτ αγώνες

Ωρα 14:09 Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, θα υποδεχθεί την φιλόδοξη για φέτος Καβάλα σε ένα ματς, το οποίο αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Θυμίζουμε ο Εθνικός απέκλεισε στην πρώτη φάση του Κυπέλλου τον Άρη Ακροποτάμου με σκορ 1-0.

Ωρα 14:15  Πάμε στις συνθέσεις. Ο Εθνικός ξεκινά με τους Φυσέκη, Θάνο, Κατρανίτσα,  Μπαρμπαγιάννη, Κουρτοβ, Τορομανίδη, Γκαϊδατζή, Ελληνίδη, Καραπατσιά, Φλώρο, Μαμούτ

Ωρα 14:17  Η Καβάλα έχει την εξής αρχική ενδεκάδα: Αθανασίου, Κοσμίδης, Σταματόπουλος, Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππας, Βιτλης, Πόποβιτς, Διαμαντίδης, Ζουνίνιο.

Ωρα 14:19 Διαιτητής στο σημερινό παιχνίδι θα είναι οι Γκορτσίλας, Καζατσκίδης, Συμεωνίδης από τη Θεσσαλονίκη (σύνδεσμος Μακεδονίας)

Ωρα 14:23  Την ίδια ώρα έχουμε άλλα δύο παιχνίδια για τον πρώτο όμιλο του κυπέλλου Γ’ Εθνικής: Πανσερραϊκός – Ηρακλής Αμπελοκήπων και Καμπανιακός – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Ωρα 14:26  Δεν έχει ακόμα πολύ κόσμο στο Φώτης Κοσμάς αλλά η προσέλευση μόλις τώρα κορυφώνεται

Ωρα 14:29  Επίσημη είσοδος των δυο ομάδων και πάμε σε περιγραφή πλέον…

1′ Εναρξη του αγώνα

8′  Γκολ η Καβάλα. Σκορερ ο Διαμαντίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Παππας απο τον Μπαρμπαγιάννη, σε μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή. Εθνικός – Καβάλα 0-1

12′ Γκοοοοοοοοοολ ο Εθνικός. Ο Φλώρος σκόρερ μετά από φάση διαρκείας.  Σέντρα του Θάνουμ πρώτη κεφαλλιά του Φλώρου αποκρούεται, σουτ του Μαμουτ αποκρουεται, νεα σεντρα Μαμουτ και γκολ από τον Γλώρο με κεφαλιά. Εθνικός – Καβάλα 1-1

18′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Σουτ του Καραπατσιά, ένα μέτρο έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Αθανασίου

20′  Πάλι ο Καραπατσιάς σουτ, με τα ακροδάχτυλα διώχνει ο Αθανασίου σε κόρνερ

30′  Μισή ώρα συμπληρωμένη στο ματς με καλό ρυθμό, που ικανοποιεί τα περίπου 150 άτομα στην εξέδρα.

40′  Πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου χωρίς κάτι αξιοσημείωτο στο τελευταίο τέταρτο

45+1′  Γκολ η Καβάλα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Σκορερ ο Γαβριηλίδης, μετά από σουτ του Βιτλη που απέκρουσε ασθενώς ο Φυσέκης. Εχει ευθύνη ο γκολκίπερ του Εθνικού. Εθνικός – Καβάλα 1-2.

45+2′  Τέλος ημιχρόνου στο Φώτης Κοσμάς. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Καβάλα 1-2

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

56′  Ευκαιρία για τον Εθνικό. Σουτ του Καραπατσιά μετά από σέντρα του Μαμούτ, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Αθανασίου

58′  Κάρτα στον Σταματόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαϊδατζή

62′  Αλλαγή για τον Εθνικό. Εξω ο Μαμουτ, μέσα ο Θεοδωράκης

67′  Ευκαιρία για την Καβάλα, με την κεφαλιά του Ιορδανίδη να φεύγει άουτ

68′ Αλλαγή για την Καβάλα, εξω ο Βιτλής, μέσα ο Μπραξιανης

71′ Αλλαγή για τον Εθνικό, έξω ο Καραπατσιάς, μέσα ο Αγγελακάκης

77’  Ευκαιρία για τον Εθνικό! Σουτ του Φλώρου άουτ

84’ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Εθνικό. Εξω ο Γκαϊδατζής, μέσα ο Κυριζάκης

90’ Κοκκινη για την Καβάλα. Δευτερη κίτρινη κάρτα στον Σαματόπουλο. Και αλλαγήγ, έξω ο Ζουνίνιο, μέσα ο Μπάτζιος

90+2 Γκοοοοοοοοοοοοοοολ για τον Εθνικό. Ο Αγγελακάκης χρυσός σκορερ, στέλνει το παιχνίδι στην παράταση. Εθνικός – Καβάλα 2-2

90+3’  Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Πάμε σε παράταση. Εθνικός – Καβάλα 2-2

102’ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοολ ο Εθνικός. 3-2 με σκόρερ τον Κυριζάκη. Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι για οφσάιντ αλλά η ουσία είναι ότι μετράει. Εθνικός – Καβάλα 3-2

106’  Αλλαγή για την Καβάλα. Εξω ο Πόποβιτς, μέσα ο Κανούλας, Σε αλλο παιχνίδι ο Πανσερραικός κέρδισε τον Ηρακλή Αμπελοκήπων με 1-0.

120′  Γκολ η Καβάλα. Σκορερ ο Γαβριηλίδης με σουτ, κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Εθνικός – Καβάλα 3-3

Ιορδανίδης 3-4

Τέλος και στα πέναλτι. Δυστυχώς ο Εθνικός έχασε 4-3 στα πέναλτι και η Καβαλα πέρασε στη επόμενη φάση του κυπέλλου.