Τραυματίστηκε ο Ντίνας στο Αϊντχόβεν και χάνει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό! Όλα τα αποτελέσματα…

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Ο Θανάσης Ντίνας αποχώρησε στο 24’ του αγώνα με την Αϊντχόφεν και είναι αμφίβολος για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Κυριακή (26/10). Ισοπαλία του Παναθηναικού στην Ολλανδία που του αναπτέρωσε τις ελπίδες πρόκρισης, ιδιώς εαν κερδίσει την Αιντχοβεν στην Αθήνα, ενώ ΠΑΟΚ και Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκαν αλλα συνεχίζουν να ελπίζουν για τη πρόκριση.

Απώλεια για τον Παναθηναϊκό ο τραυματισμός του Θανάση Ντίνα στο παιχνίδι με την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία. Ο μέσος των «πράσινων» τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Αμπντούλ Ατζαγκούν, με την πρώτη διάγνωση να κάνει λόγο για αιμάτωμα στη μέση. Παρότι φαίνεται πως δεν είναι κάτι σοβαρό, ο Ντίνας δύσκολα θα προλάβει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό καθώς οι μέρες μέχρι το ματς στο Φάληρο είναι λίγες.

Στα αγωνιστικά οι «πράσινοι» εμφάνισαν – επιτέλους – καλό πρόσωπο, έπαιξαν στα ίσα την φορμαρισμένη Αϊντχόφεν και κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στον 5ο όμιλο του Europa League, δείχνοντας έτοιμοι να κυνηγήσουν ως το φινάλε την πρόκριση.  Η Αϊντχόφεν έκάνε το 1-0 στο 43′ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου στο «Philips Stadion» όταν σε αντεπίθεση ο Ντεπάι μόνος με τον Στιλ, τον ξεπέρασε και να άνοιξε το σκορ.Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι στον Ατζαγκούν, αλλά ο Ζελίνκα το αρνήθηκε, ωστόσο στο 87′ ήρθε η ισοφάριση με τον Καρέλη μετά από σςύγχυση στην άμυνα των Ολλανδών.

«Χάνοντας» ένα ημίχρονο με την τουλάχιστον μέτρια απόδοσή του ο ΠΑΟΚ του πρωην φορ του Πανθρακικού Δημήτρη Παπαδόπουλου, που αγωνίστηκε στο δευτερο ημίχρονο, αλλά και οπαδών που ταξιδεψαν από τη Θράκη, ηττήθηκε από τους ανώτερους Ιταλούς της Φιορεντίνα μένοντας πίσω στην… κούρσα της πρόκρισης «Αφήνοντας» το πρώτο ημίχρονο να… πάει χαμένο ο ΠΑΟΚ είδε την σαφώς ανώτερη Φιορεντίνα να φτάνει στο γκολ στο 38’ με τον Βάργκας, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο του έργο του. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στην επανάληψη αλλά αυτό δεν φάνηκε αρκετό καθώς οι προσπάθειές τους έβρισκαν καλά διαβασμένους τους Ιταλούς που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ.

Βαριά ήττα υπέστη ο Αστέρας Τρίπολης των πρωην Θρακιωτών Μουνάφο, Ζησόπουλου που αγωνίστηκαν ως βασικοί στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», με την Τότεναμ να κάνει επίδειξη ποιότητας και να επικρατεί 5-1. Τα «σπιρούνια» ήταν εξαιρετικά και απέδειξαν πως είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα σε σχέση με τον Αστέρα. Με τρία γκολ του Κέιν και δύο Λαμέλα έφτασαν στη νίκη, ενώ οι Αρκάδες δικαιούνταν κάποιο γκολ, χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες με τους Μάσα, Πάρα και Ουσέρο. Το γκολ της τιμής πέτυχε στο 89’ ο Μπαράλες με εκτέλεση φάουλ, όπου τερματοφύλακας λόγω αποβολής του Γιορίς, έπαιξε ο Κέιν. Βαριά ήττα και για τον Απόλλωνα Λεμεσού των Παπουλή και Ρομπέρ στην Γερμανία από την Γκλάντμπαχ με 5-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

1ος όμιλος

Βιγιαρεάλ – Ζυρίχη 4-1 (6′ Κάνι, 57′ Βιέτο, 60′ Μπρούνο, 78′ Ζιοβάνι ντος Σάντος / 43′ Σένμπεχλερ)

Γκλάντμπαχ – Απόλλων Λεμεσού 5-0 (11′ και 66′ Ιμπραΐμά Τραορέ, 56′ Χργκότα, 83′ Χέρμαν, 90′ αυτ. Ρομπέρ)

1. Βιγιαρεάλ 7 (9-2)

2. Γκλάντμπαχ 5 (7-2)

3. Απόλλων Λεμεσού 3 (2-10)

4. Ζυρίχη 1 (4-8)

2ος όμιλος

Τορίνο – Ελσίνκι 2-0 (35′ Μολινάρο, 38′ Αμαουρί)

Μπριζ – Κοπεγχάγη 1-1 (92′ Βίκτορ Βάθκεθ / 89′ Αμάρτεϊ)

1. Τορίνο 7 (3-0)

2. Μπριζ 5 (4-1)

3. Κοπεγχάγη 4 (3-2)

4. Ελσίνκι 0 (3-4)

3ος όμιλος

Τότεναμ – Αστέρας Τρίπολης 5-1 (13′, 75′ και 81 Κέιν, 29′ και 66′ Λαμέλα / 89′ Μπαράλες)

Παρτίζαν – Μπεσίκτας 0-4 (18′ Καβλάκ, 44′ Ντεμπά Μπα, 52′ Εζιακούπ, 54′ Τερέ)

1. Μπεσίκτας 5 (6-2)

2. Τότεναμ 5 (6-2)

3. Αστέρας Τρίπολης 4 (4-6)

4. Παρτίζαν 1 (0-6)

4ος όμιλος

Σέλτικ – Άστρα Τζούρτζου 2-1 (73′ Στσέποβιτς, 79′ Γιόχανσεν / 81′ Ενάκε)

Ζάλτσμπουργκ – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 4-2 (13′, 45′ και 52′ Αλάν, 49′ Αντρέ Ραμάλιο / 81′ Αντέμι, 89′ Άνχελ Ενρίκες)

1. Σέλτικ 7 (5-3)

2. Ζάλτσμπουργκ 7 (7-6)

3. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 3 (7-6)

4. Άστρα Τζούρτζου 0 (3-9)

5ος όμιλος

Εστορίλ – Ντινάμο Μόσχας 1-2 (90′ Ταβάρες / 52′ Κοκόριν, 80′ Ζιρκόβ)

Αϊντχόφεν – Παναθηναϊκός 1-1 (43′ Ντεπάι / 87′ Καρέλης)

7ος όμιλος

Ριέκα – Φέγενοορντ 3-1 (63′, 70′ και 76′ πέν. Κράμαριτς / 66′ Τούρνστρα)

Σταντάρ Λιέγης – Σεβίλλη 0-0

1. Σεβίλλη 5 (4-2)

2. Σταντάρ Λιέγης 4 (3-2)

3. Ριέκα 4 (5-5)

4. Φέγενοορντ 3 (3-6)

8ος όμιλος

Κρασνοντάρ – Βόλφσμπουργκ 2-4 (51′ πέν. Γκράνκβιστ, 86′ Βάντερσον / 37′ αυτ. Γκράνκβιστ, 46′ και 64′ Ντε Μπράινε, 64′ Λουίζ Γκουστάβο)

Λιλ – Έβερτον 0-0

1. Έβερτον 5 (2-5)

2. Βόλφσμπουργκ 4 (6-7)

3. Λιλ 3 (2-2)

4. Κρασνοντάρ 2 (4-6)