LIVE το “Ελ Θράκικο” της Β’ Εθνικής: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης

Μεταδίδει από το Κλειστό Γυμναστήριο Κομοτηνής ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή και την Ασπίδα Ξάνθης, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας. Οι δύο ομάδες της Θράκης αναζητούν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ο ηττημένος θα βρεθεί από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, όσον αφορά την αποφυγή του υποβιβασμού, αφού με βάση το περσινό πρωτάθλημα ακόμα και με 12 νίκες είναι πιθανό μία ομάδα να υποβιβαστεί. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος είναι στο κλειστό της Κομοτηνής και μεταδίδει…..

Καλησπέρα. Το κλειστό της Κομοτηνής ζει σήμερα μεγάλες στιγμές και σήμερα αφού έχουμε μεγάλο θρακιώτικο ντέρμπι. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή αντιμετωπίζει την Ασπίδα Ξάνθης για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής και 196 μέρες μετά την τελευταία τους συνάντηση και πάλι εδώ στο κλειστό της Κομοτηνής, αλλά για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

16:25 Πέρσι οι δύο ομάδες είχαν έρθει αντιμέτωπες στη Γ’ Εθνική και είχαν από μία εντός έδρας νίκη. Στις 5 Ιανουαρίου του 2014 η Ασπίδα Ξάνθης είχε κερδίσει με 74-57, ενώ στις 6 Απριλίου ο ΓΑΣ κέρδισε με 66-62.

16:30 Το παιχνίδι είναι κρίσιμο, καθώς και οι δύο ομάδες θέλουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς οποιαδήποτε ήττα θα τους βάλει σε μπελάδες όσον αφορά τη μάχη του υποβιβασμού.

16:35 Τα υπόλοιπα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής είναι Αργοναύτης – ΧΑΝΘ, Ευρώπη Πευκοχωρίου – Άργος Ορεστικό, Αίας Ευόσμου – Πιερικός Αρχέλαος, Μαχητές Δόξα Πεύκων – Προμηθέας Πατρών, Ανατόλια – Φοίνικας Λάρισας, Στρατώνι – Τιτάνες Παλαμά.

16:42 Παρα τις προβλέψεις για κόσμο και παρ ότι ο Πανθρακικός έπαιξε χθες, το κλειστό γυμναστήριο. Περίπου 50 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις κερκίδες.

16:50 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Λαζαρίδης και Τζιβελεκίδου. Η τελευταία ήρθε στη θέση του Δεληγιαννίδη, που προφανώς θα δηλωσε έκτακτο κόλλημα.

16:57 Περνάμε στις πεντάδες των δύο ομάδων.

ΓΑΣ Κομοτηνή: Διαμαντίδης, Λεχούδης, Ντίνας, Βελή, Χαλήλ.

Ασπίδα Ξάνθης: ιΠαπαδάκης, Στεφανίδης, Παπανικολάου, Κουτσογιάννης, Πετς.

17:00 Το παιχνίδι ξεκίνησε και το πρώτο καλάθι είναι για τον ΓΑΣ με τον Χαλήλ.

17:04 Τρία λεπτά παιχνιδιού, σε ένα γρήγορο παιχνίδι, όμως οι δύο ομάδες είναι νευρικές και άστοχες και το σκορ είναι 4-1.

17:06 Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λεχούδη κάνουν το σκορ 10-1 και οδηγούν τον προπονητή της Ασπίδας να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ. Γέμισε και το κλειστό σιγά σιγά. Περίπου 300 οι φίλοι του μπάσκετ που παρακολουθούν αυτή τη στιγμή το παιχνίδι.

17:08 Πέντε λεπτά παιχνιδιού και ο ΓΑΣ προηγήται με 12-3.

17:11 Με ένα σερί 0-9 η Ασπίδα ισοφαρίζει και αναγκάζει το Νεοκλή Λεμονίδη να πάρει και αυτός το πρώτο του τάιμ άουτ, 2’50” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

17:18 Τέλος πρώτης περιόδου με την Ασπίδα να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με δύο βολές του Τατάρη και να προηγείται με 16-18. Πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 16-18.

17:23 Ένα γρήγορο 0-6 στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου και ένα σερί 0-12 που έχει ξεκινήσει από την πρώτη περίοδο φέρνει την Ασπίδα μπροστά με 16-24 και οδηγεί τον προπονητή του ΓΑΣ να πάρει και το δεύτερο του τάιμ άουτ.

17:29 Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η Ασπίδα δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι καθώς προηγείται με 22-31.

17:34 Ακόμα τρία λεπτά για το τέλος της δεύτερης περιόδου, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 28-37.

17:40 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Ασπίδα να ανεβάζει το ρυθμό της και να προηγείται με 33-44. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού και της Ασπίδας είναι ο Παπανικολάου με 12, ενώ από τον ΓΑΣ ο Λεχούδης έχει 11 με 3 τρίποντα. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 33-44.

17:55 Έναρξη της τρίτης περιόδου και οι πρώτοι πόντοι είναι για την Ασπίδα που κάνει το σκορ 33-46.

18:02 Πέντε λεπτά για τη λήξη της τρίτης περιόδου και η Ασπίδα συντηρεί τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και προηγείται με 39-53.

18:11 Τέλος της τρίτης περιόδου με την Ασπίδα να προηγείται με 10 πόντους διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 47-57.

18:19 Πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα και η Ασπίδα προηγείται με 53-65.

18:35 Τέλος του παιχνιδιού στο κλειστό της Κομοτηνής, με την Ασπίδα να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 65-75. Αντίθετα για τον ΓΑΣ ήταν η δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες και θα πρέπει να παλέψει πολύ για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 65-75.

Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από την θρακιώτικη αναμέτρηση.