Στον Έβρο στεφανώθηκε, εκεί αποκαθηλώθηκε! Έξω η ΑΕΚ, ντέρμπι Εθνικού – ΑΟΟ για την πρόκριση…

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Γιάννης Βαβαλικούδης

–  Πριν από δέκα μήνες η ΑΕΚ στην Αλεξανδρούπολη κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της στο ανδρικό βόλεϊ, αυτόν του Λιγκ Καπ. Έμελλε πάλι στον Έβρο να αποκαθηλωθεί. Από την Ορεστιάδα ξεκίνησε την προσπάθειά της να διατηρήσει τα σκήπτρα, αλλά μετά από δύο ήττες από Εθνικό και Ορεστιάδα, επιστρέφει στην Αθήνα έχοντας χάσει τον πρώτο στόχο της χρονιάς, αφού αποκλείστηκε από το φάιναλ φορ.

Μετά από αγώνα δυόμιση ωρών που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Ορεστιάδα νίκησε την ΑΕΚ 3-2 σετ στη δεύτερη ημέρα του Α΄ομίλου της Α΄φάσης του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Η κάτοχος του περσινού τίτλου ΑΕΚ αποχαιρέτησε έτσι τη διοργάνωση με δύο ήττες, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμα μια ημέρα κατέβηκε να αγωνιστεί χωρίς τους ξένους της. Παρόλα αυτά πάλεψε πιο πολύ από ό,τι με τον Εθνικό και δεν έπεσε αμαχητί, αλλά στα πέντε σετ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά η Ορεστιάδα με υπομονή στο παιχνίδι της και πρωταγωνιστή τον Λούνα στην επίθεση κατάφερε να την ακολουθήσει στο σκορ. Ένταση είχαμε στο φινάλε του 4ου σετ όταν στο 24-23 για την ΑΕΚ κάρφωσε ο Ίλιτς και οι διαιτητές έδωσαν άουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» υποστήριξαν πως υπήρξε μπλοκ άουτ τελικά η Ορεστιάδα ισοφάρισε και αργότερα οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου από την αρχή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και πήρε τη νίκη.

Πλέον όλα θα κριθούν στο μεγάλο ντέρμπι του Έβρου ανάμεσα σε Εθνικό και Ορεστιάδα. Αν νικήσει ο Εθνικός, προκρίνεται αυτός. Αν νικήσει η Ορεστιάδα, προκρίνεται αυτή. Και αυτό διότι σε περίπτωση που πάρει τρίποντο θα φτάσει τους πέντε βαθμούς έναντι τριών του Εθνικού, ενώ αν κερδίσει και πάλι στο τάι μπρέικ, τότε θα φτάσει τους τέσσερις βαθμούς, όσους και ο Εθνικός, αλλά θα τον έχει νικήσει στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τσεπκινλής

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-19, 21-25, 26-24, 15-10)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (3 μπλοκ), Λούνα 31 (27/70 επ, 4 μπλοκ), Τόμσον 9 (4/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουιγιέρμε 6 (4/12 επ, 2 μπλοκ, 58% υπ – 34% άριστες), Ποτολίδης 17 (7/11 επ, 10 μπλοκ), Ριζόπουλος 15 (13/34 επ, 2 άσσοι, 55% υπ – 40% άριστες) / Βλασακίδης (λ, 63% υπ – 53% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 60% υπ – 60% άριστες), Μαν, Διαμαντίδης 3 (2/3 επ, 100% υπ – 71% άριστες)
ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 14 (11/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ – 38% άριστες), Οικονόμου 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ίλιτς 8 (4/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 9 (5/12 επ, 4 μπλοκ), Δημητρούδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 33 (31/60 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 63% υπ – 50% άριστες), Ανδρεάδης.