Περίπατος της Κ20 της Ξάνθης στα Χανιά

Ανταπόκριση από την Κρήτη: Λάζαρος Φιλιππίδης

– Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η ομάδα Νέων της Ξάνθης πήρε το «διπλό» απέναντι στους… μικρούς των Κρητικών

Έχοντας πάρει το προβάδισμα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 30λεπτου οι Νέοι της Ξάνθης «κλείδωσαν» την εκτός έδρας νίκη επί του Πλατανιά με δυο γκολ ακόμα στα τελευταία λεπτά. Το σκορ λοιπόν άνοιξε στο 24’ ο Ορφανίδης, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 45’ όταν ο Κοντορινάκης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επανάληψη οι Χανιώτες βρέθηκαν ξανά κοντά στο γκολ όταν στο 67’ ο Κοντορινάκης «νικήθηκε» από τον Δεμενίκο, ενώ οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Φασίδη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 85’ ο Ορφανίδης νικώντας τον Ευθυμάκη.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ευθυμάκης, Ντεντάκης(83΄Ορέστης), Σέχου, Βολονάκης, Παπαδάκης, Στεφανίδης, Κοκκινάκης, Τσίτας(34′ Κοντορινάκης), Κελέση(53′ Κολομπάκης) , Χαλκιαδάκης
ΞΑΝΘΗ: Δεμένικος, Ζώτος, Πασχαλάκης(83′ Ψεματτάς) , Προύντζος(46′ Πουλουκτσής), Χατζιτερζόγλου, Δημητριάδης, Φασίδης, Δέλης, Ορφανίδης, Μελισσόπουλος(80′ Μήττας), Λαζαρίδης