Δύο Θρακιώτες στις Κατηγορίες Στήριξης του ΣΕΓΑΣ για το 2015

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Στην Κατηγορία Στήριξης για το 2015 τοποθέτησε ο ΣΕΓΑΣ τους θρακιώτες αθλητές του στίβου Κώστα Μπανιώτη και Δημοσθένη Μαγγίνα, ενόψει του σχεδιασμού της νέας χρονιάς που περιλαμβάνει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που θα γίνει στην Πράγα, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου που θα διεξαχθεί στο Πεκίνο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων που θα γίνει στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Μεγάλος χαμένος του σχεδιασμού αυτού είναι ο αθλητής του ύψους της Ολυμπιάδας Κομοτηνής Κώστας Μπανιώτης, που από την Α’ Κατηγορία που βρισκόταν πέρσι, βρέθηκε τρεις κατηγορίες κάτω και συγκεκριμένα στην Κατηγορία Στήριξης, χάνοντας πιθανότατα πολλά από τα μπόνους. Ο Μπανιώτης “πληρώνει” στην ουσία την υπόθεση ντόπινγκ στην οποία βρέθηκε μπλεγμένος πέρσι και του στέρησε την συμμετοχή από αγώνες για το πρώτο επτάμηνο της χρονιάς, μια υπόθεση από την οποία όμως δικαιώθηκε πανηγυρικά παίρνοντας μέρος με την βούλα της IAAF και στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου της Ζυρίχης.

Φυσικά ο αθλητής του ύψους ήταν άτυχος την περασμένη αγωνιστική σεζόν, καθώς ταλαιπωρήθηκε από ένα οστικό οίδημα στην περιοχή του αστραγάλου. Σε συνδιασμό λοιπόν με την 7μηνη αποχή του εξαιτίας της εμπλοκής του στην υπόθεση ντόπινγκ, είχε ως αποτέλεσμα να μην πάρει μέρος σε πολλά μίτινγκ, αλλά και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που έγινε στην Πολωνία, με αποτέλεσμα από τον ΣΕΓΑΣ να υποβαθμίσουν τόσο πολύ έναν αθλητή που πέρυσι συμμετείχε σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στη Μόσχα ενώ φέτος ενέταξαν πιο πάνω του αθλητές που έφτασαν απλά μέχρι τα ημιτελικά Πανευρωπαϊκού!

Ο έτερος θρακιώτης που βρίσκεται στην Κατηγορία Στήριξης είναι ο Δημοσθένης Μαγγίνας. Ο αθλητής μεγάλων αποστάσεων του Εθνικού Αλεξανδρούπολης δεν ήταν πέρσι σε καμία Κατηγορία, όμως η πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου τόσο στα 5.000 όσο και στα 10.000 μέτρα, αλλά και πρωτιές όπως στα 10.000 του Αλεξάνδρειου Δρόμου, αλλά και η πρώτη θέση στον Εορδαϊκό Ημιμαραθώνιο, οδήγησαν τον ΣΕΓΑΣ να τον συμπεριλάβει φέτος στην Κατηγορία Στήριξης.

Αναλυτικά οι αθλητές όλων των κατηγοριών για τον σχεδιασμό του 2015, αλλά και οι ομοσπονδιακοί προπονητές που ανακοίνωσε ο ΣΕΓΑΣ έχουν ως εξής:

Α΄ Κατηγορία         
1    Κωνσταντίνος Φιλιππίδης (Επί Κοντώ)       1ος ΠΑΓΚ.ΚΛΕΙΣΤΟΥ
2    Κατερίνα Στεφανίδη (Επί Κοντώ)        2η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
3    Λούης Τσάτουμας  (Μήκος)          2ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
4    Ηλιάνα Κοροσίδου  (Σφυροβολία)      3η ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ. Ε/Ν
5    Λυκούργος Τσάκωνας  (200μ.)            7ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
6    Νικολέττα Κυριακοπούλου(Επί Κοντώ)    7η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ

B΄ Κατηγορία       
1    Ζαχαρίας Τσαμουδάκης (10000μ.Βάδην)            6ος ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ.Ε/Ν
2    Γιάννης Κυριαζής(Ακοντισμός)    7ος ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ.Ε/Ν
3    Δημήτρης Τσιάμης(Τριπλούν)      10ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
4    Γεωργία Κοκλώνη(100μ.-4χ100μ.)    9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
5    Ανδριάννα Φέρρα(200μ.-4χ100μ.)    9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
6    Κώστας Δουβαλίδης  (110 μ. εμπ.-60μ.εμπ.)         9ος Παγκόσμιο κλειστού
7    Ελισσάβετ Πεσιρίδου(100μ.εμπ.-4χ100μ.)    9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
8    Μαρία Μπελιμπασάκη (100 μ. – 200 μ.)     9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
9    Μαρία Γάτου(100μ.-4χ100μ.)    1η 4χ100μ. ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.

Γ΄  Κατηγορία       
1    Γιώργος Τεσσαρομάτης(Ύψος)    11ος ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ. Ε/Ν
2    Γεωργία Στεφανίδη(Επί Κοντώ)    12η ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ. Ε/Ν
3    Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ(20-50ΚΜΒάδην)    ΟΡΙΟ ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
4    Δέσποινα Ζαπουνίδου(20ΚΜΒάδην)    ΟΡΙΟ ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ

Κατηγορίες στήριξης       
1    Κώστας Μπανιώτης(Ύψος)    20ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
2    Σπύρος Λεμπέσης (Ακοντισμός)            3ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
3    Αντώνης Μάστορας(Ύψος)    2,30μ.-21ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
4    Ελένη Φιλάνδρα  (800 μ.)         
5    Γιώργος Τσάκωνας(Μήκος)    19ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
6    Ανδρέας Δημητράκης(800-1500μ.)    3ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
7    Αναστασία Καρακατσάνη(5000-10000μ.) Πανελλ.ΕπίδοσηΝΓ-22ηΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
8    Σοφία Υφαντίδου(Έπταθλο)    1η Β΄Κατηγ.Ευρ.Κυπέλλου Συνθέτων
9    Πατσουκάκης Δημήτρης (Επί Κοντώ)    16ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
10    Γιώργος Τρέμος(Δισκοβολία)    19ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
11    Λορέλα Μάνου(Επί Κοντώ)    1η Βαλκ.Πρωτ.Α/Γ-Κλειστού
12    Αθηνά Κοίνη  (3.000 μ. στηπλ)    Τραυματισμένη
13    Στέλλα Λεδάκη(Επί Κοντώ)    Τραυματισμένη- 4,30μ.
14    Αντωνία Στεργίου(Ύψος)    1,91μ.Κλειστός Στίβος
15    Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου(Δισκοβολία)    3η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
16    Παπαχρήστου Παρασκευή (Τριπλούν)   
17    Πέρρα Αθανασία(Τριπλούν)   
18    Πανέττα Νίκη(Τριπλούν)   
19    Γαλένη Ευαγγελία (Μήκος)   
20    Κολοκυθά Ευθυμία (Μήκος)    25η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
21    Δαλάκα Αικατερίνη (400μ.εμπ.)    9η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
22    Πιννή Μαρία (100μ.εμπ.)    2η Βαλκ.Πρωτ.Α/Γ-13.36
23    Παρδαλού Μαρία (3000μ. Στήπλ)    8η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
24    Μπαλταδούρος Δημήτρης (Τριπλούν)    16,45μ.
25    Νακόπουλος Κώστας (800-1500μ.)    8ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
26    Ρεμπούλη Ουρανία (5000-10000μ.)   
27    Στεργιούλης Ευθύμιος (100-4χ100μ.)    27ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
28    Αλεξούλη Χάιδω(Μήκος)   
29    Μαγγίνας  Δημοσθένης (5000-10000μ.)    8ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
30    Ντρισμπιώτη Αντιγόνη (Βάδην)   
31    Μερτζανίδης Μιχάλης (Μήκος)   

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (Αφορά στις κατηγορίες οδοιπορικών, στήριξης και προεθνικών ομάδων)
1. Οι εντασσόμενοι αθλητές θα πρέπει να προπονούνται με προπονητές της έγκρισης της Ομοσπονδίας.
2. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η τήρηση του κανονισμού λειτουργίας του Υψηλού Αθλητισμού και των αποφάσεων του διοικητικού συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ.
3. Παραβίαση ουσιωδών κανόνων του κανονισμού λειτουργίας του Υψηλού Αθλητισμού συνεπάγεται απομάκρυνση από το σχεδιασμό.
4. Οι αθλητές θα είναι διαθέσιμοι για ελέγχους doping όποτε κρίνει η Ομοσπονδία απαραίτητο.
5. Οι αθλητές των κατηγοριών Α-Β-Γ και κατά περίπτωση της κατηγορίας ΣΤΗΡΙΞΗΣ συμμετέχουν σε προπονητικά camps, εκδηλώσεις και σεμινάρια της Ομοσπονδίας όταν αυτό ζητηθεί.
6. Συμμετέχουν σε όλες ανελλιπώς τις υποχρεώσεις της Εθνικής Ομάδας
7. Οι συνεργαζόμενοι προπονητές υποβάλλουν στην αρχή της χρονιάς προπονητικό σχεδιασμό σύμφωνα με τους στόχους της Ομοσπονδίας και προχωρούν στην υλοποίησή του  μετά από την έγκριση του Εθνικού προπονητή.
8. Ένταξη αθλητών/τριών  στις κατηγορίες Α,Β,Γ του σχεδιασμού θα γίνεται  άμεσα μετά  από την επίτευξη των προϋποθέσεων για την αντίστοιχη  κατηγορία σε όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου. 
9. Επίσης αθλητής μικρότερης κατηγορίας θα εντάσσεται άμεσα σε μεγαλύτερη,   όταν πετύχει κάποια από τις προϋποθέσεις της κατηγορίας αυτής.
10. Απαραίτητη προϋπόθεση ένταξης ή ανόδου σε κατηγορία ο έλεγχος doping control μετά από επικοινωνία με τον Εθνικό προπονητή.

Στη διάρκεια της συνεδρίασης του διοικητικού συμβουλίου της ομοσπονδίας ανανεώθηκαν οι συμβάσεις των επιτελικών προπονητών, και ανακοινώθηκαν τα ονόματα των 18 ομοσπονδιακών προπονητών, οι οποίοι θα συνεργαστούν με την ομοσπονδία τη νέα σεζόν.

Ο κορμός των επιτελικών παραμένει ως έχει με τον Δημήτρη Ευαγγελόπουλο να συνεχίζει στην θέση του Εθνικού προπονητή, ο Γιώργος Πομάσκι στη θέση του συντονιστή Ομοσπονδιακού, ο Δημήτρης Μιχελαράκης θα είναι Υπεύθυνος Β. Ελλάδος, ο Γιάννης Κουσιώρας Υπεύθυνος Ε/Ν και ο Γιάννης Κουτσοφλίνης Π/Κ.

Οι ομοσπονδιακοί προπονητές για το 2015
Δημήτρης Κυτέας
Δημήτρης Βασιλικός
Μανώλης Καραγιάννης
Χρήστος Παπαχρήστος
Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Φρανσουά Ντοφέν
Χρήστος Παπαδόπουλος
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
Μιχάλης Γονιωτάκης
Ιωάννα Σιώμου
Θωμάς Κυριαζής
Χαράλαμπος Σδρόλας
Κώστας Κοροσίδης
Δημήτρης Σούλας
Κυριάκος Μηνάς
Κώστας Χήτας
Δημήτρης Τσιφτσόγλου
Θωμάς Πάντος

Материалы по теме:

Volley League: Βραβείο στον Μιγιαήλοβιτς για την καλύτερη επίθεση και το καλύτερο μπλοκ του περσινού πρωταθλήματος
  Δύο τιμητικές «τηλεοπτικές» διακρίσεις από τα στιγμιότυπα των τηλεοπτικών μεταδόσεων απένειμε η Nova κατά την διάρκεια της κλήρωσης του πρωταθλήματος της Volley League το ...
Κληρώνει παραμονή Χριστουγέννων για Εθνικό, με εκπρόσωπο στην κλήρωση τον Νίκο Αγγελόπουλο!!
Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης -  Παραμονή Χριστουγέννων στην εορταστική εκπομπή «Στο Φιλέ» της Νova με τον Παντελή Λώλη θα γίνει η ...
Ο Δήμος Ορεστιάδας ανακοίνωσε τα πλήρη αποτελέσματα του 2ου Παραποτάμιου Δρόμου Άρδα αλλά χωρίς ονόματα(;!)
  Μπορεί να πληροφορηθήκατε από το ThrakiSportS ότι νικητής στον 2ο Παραποτάμιο Αγώνα Άρδα ήταν και φέτος ο Σουφλιώτης Χαράλαμπος Βούλκος, κάνοντας μάλιστα ρεκόρ στα 10 χιλιόμετρα ...
Φιλοξενεί για πέντε μέρες στην Αλεξανδρούπολη τον πρωταθλητή Ευρώπης στο μπάντμιντον ο Εθνικός
  Το τμήμα μπάντμιντον του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έκανε γνωστό ότι έχει τη μεγάλη τιμή και χαρά να φιλοξενήσει για πρώτη φορά στην πόλη δύο μεγάλα ονόματα της ...
Ο σφαιροβόλος Γιάννης Δομάσης στο βάθρο του Σχολικού πρωταθλήματος
Σημαντική επιτυχία για τον Ξανθιώτη σφαιροβόλο μαθητή του ΓΕΛ Αβδήρων, Γιάννη Δομάση που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στον τελικό της Σφαιροβολίας στους Σχολικούς αγώνες Λυκείων ...

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here