Α2 Ανδρών: Με το δεξί η Βέροια με κορυφαίο τον Δεληγιώργη

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Α’2 η ομάδα του Φίλιππου Βέροιας που με τον Ξανθιώτη Απόλλωνα Δεληγιώργη να πιάνει εξαιρετική απόδοση και να είναι στους κορυφαίους κέρδισε μέσα στην Κρήτη τον ΌΦΗ με 67-70.

Όπως μας πληροφορεί η πολύ καλή σελίδα imathiasportsnews, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η ομάδα της Βέροιας κατάφερε με προηγηθεί με 9-16 στο 8ο λεπτό και να επιβάλει τον ρυθμό της μέχρι και το τέλος του 2ου δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 40-34 όμως ο Φίλιππος έμεινε κοντά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα αλλά και ευστοχώντας στην επίθεση γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την νίκη στο τέλος με 67-70.

Κορυφαίοι σκόρερ για τον Φίλιππο οι Δεληγιώργης με 13 πόντους, Πλιούκας με 14 και Γκιουλέκας με 16.

Διαιτητές : Πανταζής – Συμεωνίδης – Δεληγιαννίδης

Δεκάλεπτα: 12-18, 31-29 (ημίχρονο), 47-49, 67-70 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Πεταλωτής 2, Μαρτίνς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγιώργης 13 (7ρ.), Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4