Στον πάγκο ο Τόρο στη… σφαγή της Ρόμα στο ντέρμπι κορυφής του Καμπιονάτο

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

– Σε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι με 2 κόκκινες, με πολλές αψιμαχίες ανάμεσα στους παίχτες των δυο ομάδων, ένα τραγικό διαιτητή,  στο ντέρμπι κορυφής του Καμπιονάτο ανάμεσα σε Γιουβέντους και τη Ρόμα του Βασίλη Τοροσίδη που ήτανε στο πάγκο, η γηπεδούχος ομάδα επιβλήθηκε στο Τορίνο με 3-2! Βασικοί οι άλλοι έλληνες Κώστας Μανωλάς που αποβλήθηκε και Χοσέ Χολέμπας.

Το σκόρ άνοιξε με αμφισβητούμενο πέναλτι του Τέβες στο 27′, όταν καταλογίσθηκε χέρι στον Μαικόν σε φάουλ του Πίρλο! Είχαμε διαμαρτυρίες για τους ρωμαίους και αποβολή του προπονητή τους Ρούντι Γκαρσία. Στη συνέχεια η Ρόμα που ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο γύρισε το παιχνίδι με πέναλτι του Τότι στο 32′ σε κράτημα του ιδίου από τον Λίχτστάινερ και του Ιτούρμε στο 44′ μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Ζερβίνιο. Η Γιούβε ισοφάρισε πάλι με νεο αμφισβητούμενο πέναλτι με τον Τέβες στο 45+4′ του πρώτου ημιχρόνου σε ανατροπή του Πογκμπά από τον Πιάνιτς! Η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με γκολ του Μπονούτσι στο 86′ με τρομερό σουτ!

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 4/10

Βερόνα – Κάλιαρι 1-0 (89′ Ταχτσίδης)

Μίλαν – Κιέβο Βερόνα 2-0 (55′ Μουντάρι, 78′ Χόντα)

Κυριακή 5/10

Εμπολι – Παλέρμο 3-0 (4′ Μακαρόνε, 34′ Τονέλι, 64′ Πουκιαρέλι)

Λάτσιο – Σασουόλο 3-2 (9′ Μάουρι, 25′ Τζόρτζεβιτς, 35′ Καντρέβα – 26′, 50′ πεν. Μπεράρντι)

Πάρμα – Τζένοα 1-2 (66′ Κόντα – 53′ Περότι, 90+3′ Μάτρι)

Σαμπντόρια – Αταλάντα 1-0 (35′ Γκαμπιατίνι)

Ουντινέζε – Τσεζένα 1-1 (62′ Φερνάντες – 90+2′ Σεσιόνε)

Γιουβέντους – Ρόμα 3-2 (27’πεν., 45′ πεν. Τέβες, 86′ Μπονούτσι – 32′ πεν. Τότι, 44′ Ιτούρμε)

Φιορεντίνα – Ιντερ 3-0 (7′ Μπαμπακάρ, 19′ Κουαδράδο, 74′ Τόμοβιτς)

Νάπολι – Τορίνο 2-1 (50′ Ινσίνιε, 72′ Καγεχόν – 14′ Κουαλιαρέλα)