Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής
– Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (5 Οκτωβρίου) η κλήρωση του Πρωταθλήματος της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Θράκης-Ανατολικής Μακεδονίας για την Β’ Εθνική Γυναικών στα πλαίσια της αγωνιστικής σεζόν 2014-2015.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Grecotel Astir, πριν από τη Γ.Σ. της Ένωσης, με παρουσία εκπροσώπων από το σύνολο σχεδόν των Σωματείων και του Προεδρείου του ΣΥΔΠΕ Θρακης-Ανατολικής Μακεδονίας.
Αξίζει να επισημανθεί πως στο πρωτάθλημα Γυναικών της ΕΣΠΕΘΡ, που θα κάνει πρεμιέρα στις 2/11, υπάρχει μεγάλη θρακιώτικη παρουσία, καθώς οι οκτώ από τις δέκα ομάδες που συμμετέχουν είναι από το γεωγραφικό μας διαμέρισμα.
Συγκεκριμένα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Γυναικών θα λάβουν μέρος η Νίκη Αλεξανδρούπολης, ο Έβρος Σουφλίου, η Νέα Βύσσα, ο Ερμογένης Ξάνθης, ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, η Θύελλα Φερών, η Ορεστιάδα καθώς επίσης και η ΑΕ Κομοτηνής.
Αναλυτικά το πρόγραμμα στις Γυναίκες:
1η αγωνιστική – Κυριακή 2/11
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Ερμογένης Ξάνθης
Ορεστιάδα – Νέα Βύσσα
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Θύελλα Φερών
Γ.Σ. Δράμας – ΑΕ Κομοτηνής
Έβρος Σουφλίου – Καβάλα
2η αγωνιστική – Κυριακή 9/11
Έβρος Σουφλίου – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
Ερμογένης Ξάνθης – Ορεστιάδα
Νέα Βύσσα – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Θύελλα Φερών – Γ.Σ. Δράμας
Καβάλα – ΑΕ Κομοτηνής
3η αγωνιστική – Κυριακή 16/11
Ορεστιάδα – Έβρος Σουφλίου
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Ερμογένης Ξάνθης
Γ.Σ. Δράμας – Νέα Βύσσα
ΑΕ Κομοτηνής – Θύελλα Φερών
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Καβάλα
4η αγωνιστική – Κυριακή 23/11
Έβρος Σουφλίου – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Ορεστιάδα
Ερμογένης – Γ.Σ. Δράμας
Νέα Βύσσα – ΑΕ Κομοτηνής
Καβάλα – Θύελλα Φερών
5η αγωνιστική – Κυριακή 30/11
Γ.Σ. Δράμας – Έβρος Σουφλίου
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
ΑΕ Κομοτηνής – Ερμογένης Ξάνθης
Θύελλα Φερών – Νέα Βύσσα
Ορεστιάδα – Καβάλα
6η αγωνιστική – Κυριακή 7/12
Έβρος Σουφλίου – ΑΕ Κομοτηνής
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Γ.Σ. Δράμας
Ορεστιάδα – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Ερμογένης Ξάνθης – Θύελλα Φερών
Καβάλα – Νέα Βύσσα
7η αγωνιστική – Κυριακή 14/12
Θύελλα Φερών – Έβρος Σουφλίου
ΑΕ Κομοτηνής – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
Γ.Σ. Δράμας – Ορεστιάδα
Νέα Βύσσα – Ερμογένης Ξάνθης
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Καβάλα
8η αγωνιστική – Κυριακή 21/12
Έβρος Σουφλίου – Νέα Βύσσα
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Θύελλα Φερών
Ορεστιάδα – ΑΕ Κομοτηνής
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Γ.Σ. Δράμας
Καβάλα – Ερμογένης Ξάνθης
9η αγωνιστική – Κυριακή 11/1
Ερμογένης Ξάνθης – Έβρος Σουφλίου
Νέα Βύσσα – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
Θύελλα Φερών – Ορεστιάδα
ΑΕ Κομοτηνής – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Γ.Σ. Δράμας – Καβάλα
10η αγωνιστική – Κυριακή 18/1
Ερμογένης Ξάνθης – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
Νέα Βύσσα – Ορεστιάδα
Θύελλα Φερών – Νίκη Αλεξανδρούπολης
ΑΕ Κομοτηνής – Γ.Σ. Δράμας
Καβάλα – Έβρος Σουφλίου
11η αγωνιστική – Κυριακή 25/1
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Έβρος Σουφλίου
Ορεστιάδα – Ερμογένης Ξάνθης
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Νέα Βύσσα
Γ.Σ. Δράμας – Θύελλα Φερών
ΑΕ Κομοτηνής – Καβάλα
12η αγωνιστική – Κυριακή 1/2
Έβρος Σουφλίου – Ορεστιάδα
Ερμογένης Ξάνθης – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Νέα Βύσσα – Γ.Σ. Δράμας
Θύελλα Φερών – ΑΕ Κομοτηνής
Καβάλα – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
13η αγωνιστική – Κυριακή 8/2
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Έβρος Σουφλίου
Ορεστιάδα – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
Γ.Σ. Δράμας – Ερμογένης Ξάνθης
ΑΕ Κομοτηνής – Νέα Βύσσα
Θύελλα Φερών – Καβάλα
14η αγωνιστική – Κυριακή 15/2
Έβρος Σουφλίου – Γ.Σ. Δράμας
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Ερμογένης Ξάνθης – ΑΕ Κομοτηνής
Νέα Βύσσα – Θύελλα Φερών
Καβάλα – Ορεστιάδα
15η αγωνιστική – Κυριακή 1/3
ΑΕ Κομοτηνής – Έβρος Σουφλίου
Γ.Σ. Δράμας – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
Νίκη Αλεξανδρούπολης – Ορεστιάδα
Θύελλα Φερών – Ερμογένης Ξάνθης
Νέα Βύσσα – Καβάλα
16η αγωνιστική – Κυριακή 8/3
Έβρος Σουφλίου – Θύελλα Φερών
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – ΑΕ Κομοτηνής
Ορεστιάδα – Γ.Σ. Δράμας
Ερμογένης Ξάνθης – Νέα Βύσσα
Καβάλα – Νίκη Αλεξανδρούπολης
17 αγωνιστική – Κυριακή 15/3
Νέα Βύσσα – Έβρος Σουφλίου
Θύελλα Φερών – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
ΑΕ Κομοτηνής – Ορεστιάδα
Γ.Σ. Δράμας – Νίκη Αλεξανδρούπολης
Ερμογένης Ξάνθης – Καβάλα
18η αγωνιστική – Κυριακή 22/3
Έβρος Σουφλίου – Ερμογένης Ξάνθης
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Νέα Βύσσα
Ορεστιάδα – Θύελλα Φερών
Νίκη Αλεξανδρούπολης – ΑΕ Κομοτηνής
Καβάλα – Γ.Σ. Δράμας