ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Το θρίλερ στο εφηβικό ντέρμπι της Κομοτηνής

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

Σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής και σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ και τον αναπτυξιακό αθλητισμό ο ΓΑΣ Κομοτηνή επικράτησε της συμπολίτισσας ΑΕ Κομοτηνής με 58-59 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις στο φετινό εφηβικό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός στο τέλος. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και 7 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (41-51). Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε την αντεπίθεση της και 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισε με τρίποντο του Ηλ. Μπορμπίδη σε 57-57, ενώ με μία βολή του Κάλτσου πήρε το προβάδισμα με 58-57, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως μετά από αδράνεια ύστερα από επαναφορά ο Μανάκας (γιος του αρχιδιαιτητή της ΕΠΣ Θράκης Νίκου) με λέι-απ διαμόρφωσε το τελικό 58-59.

Το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό και διήρκησε συνολικά 2 ώρες και 15 λεπτά, με το δεύτερο ημίχρονο να ολοκληρώνεται σε 1 ώρα και 11 λεπτά, καθώς η τρίτη περίοδος είχε διάρκεια 30 λεπτά και η τέταρτη 41 λεπτά. Γενικό χαρακτηριστικό της νευρικότητας που υπήρχε στο παιχνίδι είναι ότι σφυρίχτηκαν από τους διαιτητές 59 φάουλ (27-32), εκ των οποίων 2 τεχνικές ποινές σε παίκτες του ΓΑΣ και 5 αντιαθλητικά φάουλ στους παίχτες και των δύο ομάδων. Από την ΑΕ Κομοτηνής αποβλήθηκαν 2 παίκτες, ενώ από τον ΓΑΣ 4. Πάντως παρά τα πολλά σφυρίγματα οι διαιτητές ήταν πολύ καλοί και τα πήγαν περίφημα σε ένα δύσκολο παιχνίδι.

Το παιχνίδι έγινε σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο, το οποίο είχε χωριστεί στη μέση από μαθητές και φίλους των δύο ομάδων, οι οποίοι σε αθλητικά πλαίσια και χωρίς να συμβεί το παραμικρό ενθάρρυναν τους παίκτες των δύο ομάδων, ενώ στο τέλος χειροκρότησαν όλους τους παίκτες για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Μανάκας, ο οποίος φέτος το καλοκαίρι πήρε μεταγραφή από την ΑΕ Κομοτηνής στον ΓΑΣ. Πέτυχε 20 πόντους, ενώ έβαλε και το νικητήριο καλάθι “σκοτώνοντας” την παλιά του ομάδα. Από την ΑΕ Κομοτηνής ξεχώρισαν οι Γκιρίτσης και Λέφης.

Διαιτητές: Αποστολίδης – Παρασίδης

Δεκάλεπτα: 12-10, 23-28 (ημίχρονο), 38-44, 58-59 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος, Τσαούς) : Κουτσουμπίδης 3, Μπορμπίδης Αν. 8, Δαφτσής 2, Λεφής 16, Γαρυφαλλίδης, Μπορμπίδης Ηλ. 4(1), Καντές, Καλτσος 1, Γκιρίτσης 24, Εξάρχου.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης, Καζάκος) : Πιτατζής 6, Αθανασίου 7(2), Αθανασιάδης 8(2), Μαργιάνος 5(1) Σπέντζος 2, Μανάκας 20, Ελευθερούδης 11, Παπαχρήστου, Γεωργαντάς, Τσιφτσής, Φαρασόπουλος