ΕΠΣ Θράκης: Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της Α1 Κατηγορίας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

– Με την δεύτερη αγωνιστική συνεχίστηκε η Α2 Κατηγορία και τα λεγόμενα φαβορί έκαναν το δύο στα δύο. Η Δόξα Προσκυνητών αν και βρέθηκε να χάνει ε 1-0 στο ημίχρονο με τέρμα του Ζουλη, στην επανάληχη ανέβασε στροφές και με γκολ των Σταύρου και Βοσκου κέρδισε με 2-1 τη νεοφώτιστη αλλά δυνατή Φιλία.

Η Ελπίδα Σαπών διπλασίασε επίσης τις νίκες της, αφού κέρδισε με 3-0 τη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου. Τα τέρματα για την ομάδα του Β. Χαριτόπουλου πέτυχαν δύο ο Βασιλακάκης και ένα ο Παπουνίδης. Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Αστέρας Αιγείρου που κέρδισε 3-1 στην έδρα του ΠΑΟ Κοσμιου. ο Αραμπατζής έκανε το 0-1, που ήταν το σκορ ημιχρόνου, ο Γιαπρακτσης ισοφάρισε σε 1-1 και ο Καρβουνιάρης με 2 προσωπικά τέρματα διαμόρφωσε το τελικο 1-3.

Στους Αγ. Θεοδώρους ο Σπαρτακος και ο Σώστης εμειναν στο 1-1, με τον Καραμπατζιο να κάνει το 0-1 και να ισοφαρίζει ο Σιδηροπουλος δίνοντας τον πρώτο βαθμό στους γηπεδουχους. Τέλος, στον Μισχο ο τοπικος Αετος και ο Μεγας Αλεξ. Ιάσμου ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Ο Χασιωτης εκανε το 0-1 και ο Σεφκετ Σελημ ισοφαρισε, με τους φιλοξενούμενους του Παγωνίδη να κατεβαίνουν με να αγωνιστούν παρά τα γνωστά προβλήματα και μάλιστα να εχουν επιπλέον δύο δοκαρια και να ζητούν και ενα πέναλτι.

Συνολικά επιτεύχθηκαν 14 τέρματα, στην δεύτερη αγωνιστική, ίδιος αριθμός με την πρεμιέρα, τα 8 για τους γηπεδούχους. Είχαμε δύο νίκες γηπεδούχων, μία φιλοξενούμενου και δύο ισοπαλιες. Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην Α1 Κατηγορία (σε παρένθεση οι σκόρερς):

A1 Ερασιτεχνική ΕΠΣ Θράκης (2η αγωνιστική, Σάββατο 27/9)
Αετός Μίσχου – Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου 1-1 (Σεφκέτ Σελήμ – Χασιώτης)
ΠΑΟΚ Κοσμίου-Αστέρας Αιγείρου 1-3 (Γιαπρακτζής – Αραμπατζής, Καρβουνιάρης 2)
Δόξα Προσκυνητών -ΑΟ Φιλία 2-1 (Σταύρου, Βόσκου – Ζούλη)
Ελπίδα Σαπών-Δοξα Ν Σιδηροχωριου 3-0 (Βασιλακάκης 2, Παπουνίδης)
Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων-Δόξα Σώστη  1-1 (Σιδηρόπουλος – Καραμπάτζιος)