Αλβανικό έπος στην Πορτογαλία με παρόντα τον Βειρίνια! Τα αποτελέσματα του Euro…

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

– Με το φοβερό γκολ του Μπαλάι της Σλάβια Πράγας με τρομερό σουτ στην κίνηση, η Αλβανία νίκησε με 1-0 μέσα στην Πορτογαλία με τον “Θρακιώτη” λόγω συζύγου Βειρίνια να ξεκινά βασικός.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει ενοχλήσεις από πριν το Μουντιάλ και αυτές εξακολουθούν να τον ταλαιπωρούν. Δεν μπόρεσε λοιπόν να βρεθεί στην αποστολή της Εθνικής Πορτογαλίας για το εντός έδρας ξεκίνημα με την Αλβανία. Εστειλε όμως ένα γράμμα στήριξης στην προσπάθεια της ομάδας. Αυτό προφανώς δεν βοήθησε καθόλου, καθώς οι Βαλκάνιοι έκαναν την μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας και πέρασαν από την Ιβηρική με το απρόσμενο 0-1.

Αυτό συνέβη τόσο χάρη στο μεγάλο γκολ του Μπεκίμ Μπάλαϊ (52′) όσο και στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπερίσα και ειδικά στοα τελευταία πέντε λεπτά του ματς. Οι Πορτογάλοι παρόλο που είχαν χρόνο, ήταν κάκιστοι και έφτασαν πιο κοντά στην ισοφάριση με το οριζόντιο δοκάρι του Όρτα (75′). Για τους γηπεδούχους βασικός ξεκίνησε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια που αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, ενώ για τους φιλοξενούμενους στο 66΄μπήκε αλλαγή ο Εργκους Κάτσε.