LIVE από το Στάδιο Καραϊσκάκη: Ελλάδα – Ρουμανία 0-1 (τελικό)

Μεταδίδει από το Στάδιο Καραϊσκάκη ο Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–   Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Εθνική Ομάδα και την Ρουμανία για τα προκριματικά του Euro 2016 με την συμμετοχή δύο Θρακιωτών, των Πέτρου Μάνταλου και Βασίλη Τοροσίδη στην αρχική ενδεκάδα της Ελλάδας. Ο Παναγιώτης Τζαμπαζλής είναι στο Καραϊσκάκη και μεταδίδει.

Καλησπέρα…

Ωρα 21:30  Πρεμιέρα της Εθνικής με τον Μάνταλο στην ενδεκάδα!!! Μαζί και ο Τόρο…

Ωρα 21:32  Πάμε στις ενδεκάδες κατευθείαν, γιατί αργήσαμε να βγούμε αέρα

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μάνταλος, Μανωλάς, Μήτρογλου, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Σάμαρης, Ταχτσίδης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ταταρουσάνου, Ρατς, Ταμάς, Χόμπαν, Κίρικες, Τσίπσιου, Πιντίλι, Μαρικά, Στάντσου, Γκριγκόρε, Μαξίμ.

Ωρα 21:35  Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρία της Εθνικής από το παιχνίδι με την Κροατία στα προκριματικά του Euro 2012, πριν τρία χρόνια

Ωρα 21:38  Αυτός είναι ο πρώτος αγώνας της Εθνικής στην πορεία για το Euro 2016 και η πρεμιέρα του Κλαούντιο Ρανιέρι στον πάγκο, που δείχνει από νωρίς την διάθεσή του για αλλαγές με την χρησιμοποίηση του Μάνταλου.

Ωρα 21:40  Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο και ώρα για τους Εθνικούς Ύμνους σε ένα άδειο στάδιο

Ωρα 21:43 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ από την Αγγλία. Βοηθοί του είναι οι επίσης Άγγλοι Μίκαελ Μαλάρκεϊ και Σίμον Μπεκ. Επιπρόσθετοι βοηθοί είναι οι Αντρέ Μάρινερ και Λι Γουίλιαμ Πρόμπερτ, ενώ τέταρτος είναι  ο Σίμον Πίτερ Μπένετ. Παρατηρητής διαιτησίας είναι ο Έγκεν Στρίγκελ από την Γερμανία και παρατηρητής αγώνα ο Μάρτιν Στούρκενμπουμ από την Ολλανδία.

Ωρα 21:45  Εναρξη του αγώνα με την Ελλάδα στην σέντρα. Καλή επιτυχία στην Εθνική μας!

1′ Έναρξη του αγώνα

2′ Σούτ Σαλπιγγίδη, κόντραρε και πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα

7′ Σουτ του Μαξίμ, μπλοκάρει εύκολα ο Καρνέζης.

9′ Πέναλτι για την Ρουμανία, στο οποίο υπέπεσε ανόητα ο Χολέμπας από την αριστερή πλευρά μέσα στην περιοχή σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσίπτσιου.

10′  Γκολ για την Ρουμανία. Ο Μαρικά σκόρερ με έυστοχη εκτέλεση του πέναλτι. Ελλάδα – Ρουμανία 0-1

15′ Κακό το ξεκίνημα της Εθνικής, αλλά αρκετά προσεκτικός και στις μεταβιβάσεις και στα ανασταλτικά του καθήκοντα ο Μάνταλος στον χώρο του κέντρου. Χωρίς το τρακ του “πρωτάρη”.

17′ Καλή ενέργεια για την Εθνική από δεξιά, ο Σάμαρης στον Σαλπιγγίδη που ελίχθηκε ωραία αλλά από πλάγια η μπαλιά του κόντραρε και στον τερματοφύλακα

21′  Μια σέντρα από τα δεξιά του Τόρο περνάει πάνω από τα κεφάλια όλων και καταλήγει πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

24′ Χειροκροτήματα από την κερκίδα των επισήμων για μια προσπάθεια της Εθνικής να βγει μπροστά με τον Μάνταλο, αλλά πρόλαβε ο ρουμάνος τερματοφύλακας και επενέβη προ του Θρακιώτη

25′ Σουτ του Τοροσίδη από τα πλάγια με τον Ταταρουσάνου να αποκρούει δύσκολα.

27′  Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά, έχει δεχθεί και ο Σάμαρης να τονίσουμε

30‘  Κίτρινη κάρτα στον Πιντίλι

35′  Εχει ανεβάσει λίθγο στροφές η Εθνική ενώ προθερμαίνονται όλοι οι αναπληρωματικοί. Αλλά εξακολουθούμεν να είμαστε πίσω στο σκορ

37′ Ο Μαξίμ έκανε το σουτμε την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ.

44′ Κεφαλιά του Γκριγκόρε από κοντά με τον Καρνέζη να μπλοκάρει ευτυχώς.

45′  Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+2′  Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την Εθνική πίσω στο σκορ. Μόνο παρήγορο ότι και στα άλλα παιχνίδια του ομίλου ήρθαν ανάποδα αποτελέσματα. Στην Ουγγαρία νίκησε 1-2 η Βόρειος Ιρλανδία με ανατροπή, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο χάνει η Φινλανδία από τα Νησιά Φερόε. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Ελλάδα – Ρουμανία 0-1

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με αλλαγή. Μπαίνει ο Διαμαντάκος που θα είναι η πρώτη αλλαγή με τον Σαμαρά να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.

50′  Δεν έχουμε πει ότι μπορεί το ματς να είναι κελεοσμένων των θυρών, ωστόσο στις εξέδρες βρίσκονται ο πρόεδρος της ΕΠΣ Θράκης Μάνος Γαβριηλίδης και ο ξανθιώτης επίσης μέλος του ΔΣ της ΕΠΟ Γιώργος Γκιρτζίκης

53′ Κόκκινη κάρτα στον Μαρικά, για σκληρό μαρκάρισμα στον Σάμαρη που τραυματίστηκε. Με παίκτη λιγότερο θα συνεχίσει η Ρουμανία

57′  Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντάκο.

60′ Συμπληρώσαμε ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο και εξακολουθούμε οπίσω στο σκορ, ενώ μέχρι στιγμής δεν έχειθ φανεί το αριθμητικό μας πλεονέκτημα

62′ Επιτέλους ευκαιρία για την Ελλάδα όταν ο Διαμαντάκος έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

65′ Ευκαιρία για την Ελλάδα στο 65′ όταν ο Σάμαρης έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ

66′  Ολοκληρώνει από τώρα τις αλλαγές ο Ρανιέρι. Βγάζει τον Μάνταλο και στην θέση του περνά ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και τον Σάμαρη και στην θέση του περνά ο Παναγιώτης Κονέ

68′ Αλλαγή για την Ρουμανία. Ο Μαξίμ αποχωρεί για να μπει στη θέση του ο Ενάχε.

78′ Σέντρα του Τοροσίδη με τον Κονέ να κάνει την κεφαλιά και τον Ταταρουσάνου να μπλοκάρει.

84′ Ο Χόμπαν αποχωρεί με τον Πρεπελίτα να παίρνει τη θέση του

87′ Δοκάρι για την Ελλάδα με τον Τόρο! Μετά από φάουλ του Κονέ ο Ξανθιώτης έκανε την κεφαλιά για να στέιλει την μπάλα στο δοκάρι.

89′ Ο Τόργε μπαίνει στη θέση του Τσίπσιου.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων,

90+4  Τέλος του αγώνα. Με το αριστερό το ξεκίνημα για την Εθνική Ομάδα, από έναν αγώνα σε άδειο στάδιο από τον οποίο το μόνο που κρατάμε είναι η πρεμιέρα του Μάνταλου. Τελικό αποτέλεσμα Ελλάδα – Ρουμανία 0-1

Μείνετε στο ThrakiSportS, ακολουθεί ρεπορτάζ και δηλώσεις αλλά και φωτορεπορτάζ από την παρουσία των Θρακιωτών στην πρεμιέρα της Εθνικής Ομάδας για τα προκριματικά του Euro 2016 που δυστυχώς δεν στέφθηκε από επιτυχία.