Με κορυφαίο έναν… Θρακιώτη η νέα νίκη της Αργεντινής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Έχοντας ως κορυφαίο για ακόμα μια φορά έναν… “θρακιώτη”, η Αργεντινή διπλασίασε τις νίκες της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά την επικράτηση με 3-0 απέναντι στο Καμερούν στον αγώνα του Γ’ ομίλου του Μουντοβόλεϊ.

Ο λόγος για τον διαγώνιο Πέπε Γκονζάλες, που μέχρι το 2012 έβγαζε το ψωμί του στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και ήταν ξανά πρώτος σκόρερ για την Αργεντινή, όπως και στη νίκη της πρεμιέρας με αντίπαλο την Βενεζουέλα.

Ως αλλαγή αγωνίστηκε ξανά ο έτερος “Εβρίτης” της Αργεντινής, ο έχοντας θητεία σε Ορεστιάδα αλλά και Εθνικό Σαντάγο Νταραϊντού, ο οποίος πέτυχε δύο πόντους. Τα σετ της αναμέτρησης: 17-25, 18-25, 23-25.

Πλέον, μετά από τρεις αγωνιστικές, η Αργεντινή έχει έξι βαθμούς, αλλά έχει και την απώλεια της ήττας από την Σερβία την Τρίτη με 1-3 σετ, στην οποία ωστόσο και πάλι ο Πέπε Γκονζάλες ήταν πρώτος σκόρερ για την Αλμπισελέστε με 14 πόντους.