Οι 25 πρεμιέρες της Ξάνθης στην Α’ Εθνική! Θυμηθείτε όλα τα αποτελέσματα…

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Μοιρασμένη η παράδοση της Ξάνθης στις πρεμιέρες του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής, με την ομάδα της Θράκης να αντιμετωπίζει για πρώτη φορά σε πρεμιέρα την ομάδα της Βέροιας.

Εξαιρετική παράδοση εντός σε αντίθεση με τα εκτός για την ομάδα της Ξάνθης στην προϊστορία της σε πρεμιέρες Ελληνικού πρωταθλήματος από την περίοδο 1989-1990 όταν και πρωτόπαιξε στην μεγάλη κατηγορία. Συνολικά η Ξάνθη μετρά σε πρεμιέρες 8 νίκες, 9 ισοπαλίες και 8 ήττες. Aπό αυτές η Ξάνθη μακριά από την Θρακική πόλη μετρά 2 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες, με την στατιστική της Skoda να βελτιώνεται αισθητά την δεκαετία του 2000 οπού και ήρθαν οι δύο εκτός έδρας νίκες.

Η πρώτη παρουσία της Ξάνθης στα «σαλόνια» του Ελληνικού ποδοσφαίρου έρχεται την περίοδο 1989-1990 οπού η Ξάνθη κάνει πρεμιέρα στην Λάρισα απέναντι στην ισχυρή τότε ΑΕΛ χάνοντας με 3-1.  Το αμέσως επόμενο εκτός έδρας ματς σε πρεμιέρα ήταν την περίοδο 1993-1994 στην Δράμα απέναντι στην Δόξα μένοντας στο 0-0. Ακολουθεί η ήττα από τον Πανηλειακό(96’-97’), και οι δύο ισοπαλίες με Πανελευσινιακό και Παναχαϊκή. Την διετία 2001-2002 και 2002-2003 η Ξάνθη κληρώνεται να αντιμετωπίσει τον Ακράτητο στην Αθήνα, την πρώτη χρονιά θα χάσει με 2-0 την επόμενη όμως θα έρθει η πρώτη εκτός έδρας νίκη σε πρεμιέρα με 0-1.

Εν συνεχεία θα έρθουν δύο ήττες από τους αιώνιους, αρχικά από τον Παναθηναϊκό την περίοδο 2003-2004 με 1-0, και εν συνεχεία από τον Ολυμπιακό την περίοδο 2006-2007 με 2-1.  Ακολουθεί η δεύτερη εκτός έδρας νίκη της Ξάνθης σε πρεμιέρα απέναντι στον Πανιώνιο την περίοδο 2008-2009 με 0-1 χάρις την απίστευτη γκολάρα του Ναμπίλ Ταϊντέρ από το κέντρο του γηπέδου (η φωτογραφία είναι από αυτόν τον αγώνα).

Την τελευταία τετραετία η κλήρωση όλος παραδόξως έχει φέρει όλα τα παιχνίδια για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος μακριά από τα Πηγάδια για την ομάδα της Ξάνθης, που μετρά δύο ήττες από τον ΠΑΟΚ, και δύο ισοπαλίες με Παναθηναϊκό και ΟΦΗ. Την περίοδο 2010-2011 η Ξάνθη φεύγει αλώβητη από την Αθήνα με 1-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ την επόμενη χρονιά θα χάσει από μια αδράνεια με 1-0 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ. Την περίοδο 2012-2013 η Ξάνθη θα φύγει με την λευκή ισιοπαλία από την Κρήτη οπού αναμετρήθηκε με τον ΟΦΗ, ενώ την περασμένη σεζόν θα έρθει η πιο βαριά ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδι για την Ξάνθη σε πρεμιέρα, με την Skoda να χάνει με3-0 μέσα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ.