LIVE από το “Φώτης Κοσμάς”: Εθνικός – Skoda Ξάνθη 0-2 (τελικό σκορ)

Μεταδίδουν από την Αλεξανδρούπολη οι Ηλίας Μεταξάς και Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στον Εθνικό και τη Skoda Ξάνθη, μια ακριβώς εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Superleague. Οι Ηλίας Μεταξάς και Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκονται στο “Φώτης Κοσμάς” και μεταδίδουν..

Καλησπέρα σας απο την Αλεξανδρούπολη, οπου σε λγά λεπτά  Εθνικός και Ξάνθη δίνουν ένα δυνατό φιλικό, που αποτελεί πρόβα τζενεράλε για τη Ξανθιώτικη ομάδα μια βδομάδα πριν την πρεμιέρα της στη Βέροια.

Για τον συγκεκριμένο αγώνα του Εθνικού, όπως και για όλα τα εντός έδρας φιλικά ισχύουν οι Χρυσές Κάρτες Διαρκείας ενώ η είσοδος κοστίζει 5 ευρώ για όλους. Για το συγκεκριμένο αγώνα η Διοίκηση της ομάδας του Εθνικού διακίνησε δωρεάν προσκλήσεις στην Εταιρία Κοινωνικής Ψυχιατρικής και Ψυχικής Υγείας και στο Σύλλογο ΑΜΕΑ της πόλης ώστε μέλη της να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Για την ομάδα της Ξάνθης αυτό θα είναι το πέμπτο φιλικό, μια και προηγήθηκαν αυτά με αντιπαλους τη Βέροια (1-1), ΑΕΚ (0-0), ΠΑΟΚ (ήττα με 1-0), Πανθρακικό (0-1) και τον Απόλλων Λεμεσού (2-0) με τον Σάκη Τσιώλη απέναντι σε μια ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας να θέλει να δεί κάποιους παίχτες που δεν πήραν πολλά λεπτά συμμετοχής στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας

Απο την άλλη πλευρά για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης είναι το δεύτερο φιλικό, μετά την καλή εμφάνιση και ήττα απο τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή με 1-0, για την ομάδα του Εθνικού που επιστρέφει μετά από χρόνια στη Γ’ Εθνική.

18:17 Βρέχει καταρρακτωδώς στην πόλη της Αλεξανδρούπολης από νωρίς το απόγευμα, με αποτέλεσμα και η παρουσία του κόσμου να είναι ακόμα μικρή.

18:18 Κοντά στους 100 φίλους του ποδοσφαίρου βρίσκονται αυτή την στιγμή στο Φώτης Κοσμάς, ενώ βγήκαν για προθέρμανση οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων

18:19 Πάμε στης συνθέσεις των δύο ομάδων. Για τον Εθνικό ο Νίκος Ουσταμπασίδης επέλεξε τους: Φυσέκη, Αμπραχαμιάν, Κατρανίτσα, Λειβαδιώτη, Παρασκευά, Κοσκολό, Ελληνίδη, Φλώρο, Τσαμουρλίδη, Καμπιώτη, Γκαϊδατζή
Για την Ξάνθη ο Σάκης Τσιώλης επέλεξε τους: Ζαρόπουλο, Μπέρτο, Γουάλα, Λισγάρα, Καρυπίδη, Παπαστεριανό, Ομπόντο, Λουσέρο, Σολτάνι, Ρενάν Ολιβέιρα, Καπετάνο.

1‘ Έναρξη του αγώνα

2’ Στο γήπεδο και ο μεγαλομέτοχος της Ξάνθης Χρήστος Πανόπουλος, όπως και μέλη του Δ.Σ. της Ξανθιώτικης ΠΑΕ

3’ Στο γήπεδο όπως είναι φυσικό βρίσκεται και η διοίκηση του Εθνικού, σε αυτό το πολύ σπουδαίο και δυνατό φιλικό για την ομάδα του Έβρου

10’ Πιο επιθετικά έχει μπει η Ξάνθη, χωρίς όμως να μπορεί να φανεί ιδιαίτερα απειλητική προς την εστία του Φυσέκη

20’ Διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Παντελή Καπετάνο αρχικά να αστοχεί σε κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπέρτου, και στην επόμενο λεπτό μετά από πάσα του Ρενάν πιάνει το σουτ όμως αυτή καταλήγει στην αγκαλιά του Φυσέκη

25’ Αρχίζει δειλά – δειλά να απειλεί και η ομάδα του Εθνικού με τα σουτ ωστόσο των Φλώρου και Γκαϊδατζή να καταλήγουν έξω

30’ Συμπληρώθηκε το ημίωρο στην Αλεξανδρούπολη, με την Ξάνθη να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργεί προβλήματα στον Φυσέκη. Ενώ από την άλλη πολύ προσεκτικό παιχνίδι κάνουν οι παίκτες του Εθνικού που δίνουν χώρο και προσπαθούν να χτυπήσουν στης αντεπιθέσεις.

35’ Πολύ καλή στιγμή για τον Εθνικό με το σουτ του Γκαϊδατζή να περνά μόλις άουτ

37’ Πρώτη αλλαγή στον παιχνίδι αποχωρεί κουτσαίνοντας ο Καμπιώτης και στην θέση του περνά ο Κοιλιάρης.

45’ Τέλος πρώτου μέρους. Εθνικός Αλεξανδρούπολης –  Skoda Ξάνθη 0-0

46’ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Αλλαγές για την Ξάνθη με τους Γούτα, Γκαραβέλη Φλίσκα , Βασιλακάκη και Ράνο να περνούν στης θέσεις των Λισγάρα, Ζαρόπουλου, Ομπόντο, Παπαστεριανού και Σολτάνι

50’ Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη με το σουτ του Λουσέρο μέσα από την περιοχή να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Φυσέκης

60’ Ακόμη μια αλλαγή για την Ξάνθη με τον Παντελή Καπετάνο να δίνει την θέση του στον Αργύρη Μπαρέττα.

66’ Γκολ για την Ξάνθη με τον Ρενάν Ολιβέιρα. Ο κορυφαίος του γηπέδου για την ομάδα της Ξάνθης θα ανοίξει το σκορ, όταν μετά το σουτ του Ράνου και την απόκρουση του Φυσέκη θα πάρει το ριμπάουντ και με συρτό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού.  Εθνικός Αλεξανδρούπολης –  Skoda Ξάνθη 0-1

68’ Γκολ για την Ξάνθη με τον Ράνο. Μέσα σε δύο λεπτά οι Ξανθιώτες πετυχαίνουν δεύτερο γκολ, με τον Λουσέρο να κερδίζει την μπάλα να την μοιράζει την κατάλληλη στιγμή στον Ράνο που με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.  Εθνικός Αλεξανδρούπολης –  Skoda Ξάνθη 0-2

73’ Αλλαγές για την Ξάνθη, με τους Καρυπίδη, Ρενάν Ολιβέιρα, Γουάλας, Μπέρτο και Λουσέρο να δίνουν την θέση τους στους Κομεσίδη, Λαζαρίδη, Κολλαρά, Μπαξεβανίδη και Πασχαλάκη.

78’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη μέσα διάστημα λίγων λεπτών, αρχικά με την κεφαλιά του Λαζαρίδη να περνά μόλις άουτ και αμέσως μετά μοναδική ευκαιρία με τον Βασιλακάκη να μην μπορεί να νικήσει τον Φυσέκη.

81’ Προσπαθεί να απειλήσει ο Εθνικός όμως το σουτ του Κοτανίδη μπλοκάρει ο Γκαραβέλης

87’ Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη να πετύχει τρίτο γκολ όμως το σουτ του Μπαρέττα πέρασε μόλις άουτ.

90’ Τέλος αγώνα στην Αλεξανδρούπολη. Εθνικός Αλεξανδρούπολης –  Skoda Ξάνθη 0-2

Εθνικός Αλεξ/πολης: Φυσέκης, Αμπραχαμιάν, Κατρανίτσας, Λειβαδιώτης, Παρασκευάς, Κοσκολός, Ελληνίδης, Φλώρος, Τσαμουρλίδης, Καμπιώτης, Γκαϊδατζής. Έπαιξαν επίσης οι: Κοιλιάρης, Συριτούδης, Αγγελακάκης, Κυριζάκης, Άχπας, Μπαμπλής, Πελτέκης, Σαραντάκης, Ντόλας, Δανίδης.

Skoda Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Γουάλας, Λισγάρας, Καρυπίδης, Παπαστεριανός, Ομπόντο, Λουσέρο, Σολτάνι, Ρενάν, Καπετάνος. Αγωνίστηκαν επίσης οι: Γούτας, Γκαραβέλης, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Ράνος, Μπαρέττας, Κομεσίδης, Λαζαρίδης, Κολλαράς, Μπαξεβανίδης και Πασχαλάκης.

Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας. Περισσότερο ρεπορτάζ και πλήρες φωτορεπορτάζ σε επόμενες αναρτήσεις…