Δυο νίκες και πρόκριση στην οκτάδα για τον Γιάννη Καβαρατζή

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Στα προημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ κάτω των 22 ετών προκρίθηκε ο Γιάννης Καβαρατζής, που μαζί με τον Γιάννη Βραχνά από την Κω αποτελούν ζευγάρι στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

 

Το δίδυμο Καβαρατζή / Βραχνά πέτυχε δύο νίκες στον δεύτερο όμιλο, στην τελική φάση που διεξάγεται στην Πάτρα και προκρίθηκε ως επικεφαλής στην οκτάδα της διοργάνωσης, όπου το πρωί της Κυριακής (περίπου στις 11.30) θα αντιμετωπίσουν το ζευγάρι Γεωργιόπουλου / Μακρυγιάννη που πέτυχαν μια νίκη και μια ήττα και πέρασαν ως δεύτεροι από τον πρώτο όμιλο.

Συγκεκριμένα, οι Καβαρατζής / Βραχνάς νίκησαν με 2-0 σετ τόσο τους Μπίκο / Βελιχάι (21-15, 21-18) όσο και τους Παπαλεξανδρόπουλο / Π. Τσεκίνη (21-5, 21-8)και με δυο νίκες σε ισάριθμα ματς, προκρίθηκαν ως πρώτοι στα προημιτελικά της Κυριακής.

Αν νικήσουν στο νοκ άουτ παιχνίδι, θα προκριθούν στην τετράδα και λίγο μετά τις δύο το μεσημέρι, κάτω από τον καυτό αχαϊκό ήλιο, θα διεκδικήσουν πρόκριση στον μεγάλο τελικό, ο οποίος έχει προγραμματιστεί για τις έξι το απόγευμα. Υπενθυμίζεται ότι ο Καβαρατζής είναι ο περσινός πρωταθλητής εφήβων, ως ζευγάρι με τον Γρηγόρη Κοντοστάθη.

Τον χειμώνα πέρασε μεγάλη περιπέτεια εξαιτίας ενός σοβαρού τραυματισμού που τον άφησε σχεσόν έξι μήνες εκτός αγώνων, έχασε όλη την σεζόν στην σάλα αλλά επέστρεψε δριμύτερος φέτος στην άμμο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Καβαρατζής και Βραχνάς τις προηγούμενες μέρες προετοιμάστηκαν στην Αλεξανδρούπολη και μάλιστα έδωσαν πολλά φιλικά με τους Κώστα Δαλακούρα και Ραφαήλ Κουμεντάκη, το δίδυμο που κατέκτησε πέρυσι τον πρώτο τίτλο στον θεσμό της Beach Volleyleague (φωτό από την προετοιμασία τους).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Κυριακής:

Α’ όμιλος
Ευγενίδης / Kimble – Γεωργιόπουλος / Μακρυγιάννης 2-0 (21-8, 21-8)
Τσεκίνης Ν. / Δεπούντης – Γεωργιόπουλος / Μακρυγιάννης 0-2 (11-21, 21-23)
Ευγενίδης / Kimble – Τσεκίνης Ν. / Δεπούντης 2-0 (21-8, 21-6)

Β’ όμιλος
Βραχνάς / Καβαρατζής – Μπίκος / Velihai 2-0 (21-15, 21-18)
Παπαλεξανδρόπουλος / Τσεκίνης Π. – Μπίκος / Velihai 0-2 (15-21, 15-21)
Βραχνάς / Καβαρατζής – Παπαλεξανδρόπουλος / Τσεκίνης Π. (21-5, 21-8)

Γ’ όμιλος
Κουρτίδης / Δεληπρίμης – Κάππας / Παπαχρήστου 2-0 (21-12, 21-19)
Ρούστας / Γαληρόπουλος – Κάππας / Παπαχρήστου 0-2 (15-21, 18-21)
Κουρτίδης / Δεληπρίμης – Ρούστας / Γαληρόπουλος 2-0 (21-16, 21-6)

Δ’ όμιλος
Ντόντης / Αλτάνης – Καραμπέρης / Θεοδωρακόπουλος 2-0 (21-11, 21-8)
Χριστοφοράκης / Χατζηνικολάου – Καραμπέρης / Θεοδωρακόπουλος 2-0 (21-7, 21-14)
Ντόντης / Αλτάνης – Χριστοφοράκης / Χατζηνικολάου 2-0 (21-10, 21-7)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ

Προημιτελικοί
10:30, Ευγενίδης / Kimble – Μπίκος / Velihai
10:30,Ντόντης / Αλτάνης – Κάππας / Παπαχρήστου
Κουρτίδης / Δεληπρίμης – Χριστοφοράκης / Χατζηνικολάου
Βραχνάς / Καβαρατζής – Γεωργιόπουλος / Μακρυγιάννης
13:30 Ημιτελικοί
16:00 Αγώνας για θέσεις 3-4
18:00 Τελικός

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here