Θρακιώτικες επιτυχίες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Με τη συμμετοχή 137 κολυμβητικών συλλόγων και 800 αθλητών-τριών απ’ όλη τη χώρα στις αγωνιστικές κατηγορίες πραγματοποιήθηκε από την Τρίτη 22 ως την Πέμπτη 24 Ιουλίου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης των μικρών κατηγοριών (Παγκορασίδων και Παμπαίδων Α-Β) στο “Ηλύσιο” κολυμβητήριο της Αθήνας.

Ο Ναυταθλητικός Όμιλος Αλεξανδρούπολης συμμετέχοντας με πέντε αθλήτριες στους αγώνες πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κατακτώντας δύο μετάλλια, ένα αργυρό και ένα χάλκινο, με την αθλήτρια Ελένη Ξενιτοπούλου.

Επίσης, μετά από χρόνια, στην γενική βαθμολογία των ομάδων Παμπαίδων Α’, Β’ και Παγκορασίδων Α’, Β’  κατέλαβε με 40 βαθμούς την πρώτη θέση μεταξύ των ομάδων κολύμβησης της Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης (ΟΦΘΑ) κατάφερε με τους μικρότερους κολυμβητές του να έχει 9 τελικούς, 5 κολυμβητές από τους 9 που έλαβαν μέρος στους τελικούς, 1 μετάλλιο, 32 βαθμούς, 12 νέα ατομικά ρεκόρ, 2 ακυρώσεις μεταλλίων δυστυχώς και πολλές εμπειρίες για το μέλλον. 

Δύο από τα κορίτσια του Ν.Ο.Α η αθλήτρια Ελένη Ξενιτοπούλου (200m, 400m & 800m ελεύθερο) και η αθλήτρια Δέσποινα Πορτοκαλίδου (200m ύπτιο) συμμετείχαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους. Πολύ καλή εμφάνιση (στα 100 πεταλούδα 10η και στα 50m πεταλούδα 11η ) από την Κλεοπάτρα Πανταζίδου που για λίγο έμεινε εκτός τελικών. Εξαιρετική εμφάνιση και από τα κορίτσια της σκυτάλης με τις αθλήτριες Ελένη Ξενιτοπούλου, Δέσποινα Πορτοκαλίδου, Αγλαΐα Κυριακίδου και Κλεοπάτρα Πανταζίδου που προκρίθηκαν στους τελικούς.

Αναλυτικά οι αθλήτριες του ΝΟΑ που συμμετείχαν στους αγώνες και οι θέσεις που κατέλαβαν ήταν:

Ατομικά Αγωνίσματα
Ελένη Ξενιτοπούλου
2η θέση και αργυρό μετάλλιο στα 800m ελεύθερο
3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στα 400m ελεύθερο
4η θέση στα 200m ελεύθερο.
Δέσποινα Πορτοκαλίδου
7η θέση 200μ ύπτιο.
10 θέση 50μ ελεύθερο.
15η θέση 50μ ύπτιο.
Κλεοπάτρα Πανταζίδου
10η θέση 100μ πεταλούδα.
11η θέση 50μ πεταλούδα.
24η θέση 50μ ελεύθερο.
Αγλαΐα Κυριακίδου
20η θέση 50μ πεταλούδα.
24η θέση 50μ ύπτιο.
27η θέση 50μ ελεύθερο.
Μαγδαληνή Δαστερίδου
13η θέση 200μ πεταλούδα.
22η θέση 100μ πεταλούδα.
33η θέση 50μ πεταλούδα.
Ομαδικά Αγωνίσματα
4η θέση 4Χ100Μ ελεύθερο.
5η θέση 4Χ200Μ ελεύθερο.
8η θέση 4Χ100Μ μικτή ομαδική. 
Την ομάδα της σκυτάλης αποτελούσαν η Ελένη Ξενιτοπούλου, Δέσποινα Πορτοκαλίδου, Αγλαΐα Κυριακίδου και Κλεοπάτρα Πανταζίδου.

Αναλυτικά στους τελικούς για τον ΟΦΘΑ συμμετείχαν: 

Χριστίνα Σταυρακίδου – 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, 4η στα 200μ. Μ.Α., 7η στα 50μ. ύπτιο στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Δέσποινα Κώτα – 4η θέση στα 200μ. ύπτιο, 6η θέση στα 100μ. ύπτιο και 6η θέση στα 800μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Β΄

Μαρία Τριπάκη – 5η θέση στα 100μ. πεταλούδα Παγκορασίδων Β΄

Γιάννης Στούρας – 6η θέση στα 1500μ. ελεύθερο Παμπαίδων Β΄

Μπαδάνη Μαρίνα – 8η θέση στα 400μ. Μ.Α. Παγκορασίδων Α΄

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, Εφήβων-Νεανίδων-Παίδων-Κορασίδων, που θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 27/7, ο Ο.Φ.Θ.Α. ήδη μετρά τρεις τελικούς με τον Χρήστο Παπαδόπουλο να κατακτά την 2η θέση (ασημένιο μετάλλιο) στα 200 μέτρα πεταλούδα, την Ειρήνη Μπράμου την 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στα 200 μ. ύπτιο και τον Παναγιώτη Μπαδάνη την πέμπτη θέση στα 400 μ. Μ.Α.

 

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here