LIVE από την Πολωνία: Πανθρακικός – Χαποέλ Ρανανά 1-0 (τελικό)

Μεταδίδει από το Σοχότσιν της Πολωνίας ο Χάρης Παρασκευόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα του Πανθρακικού με την ισραηλινή Χάποελ Ρανανά, που είναι ο πρώτος φιλικός αγώνας της φετινής σεζόν για την ομάδα της Κομοτηνής. Ο Χάρης Παρασκευόπουλος βρίσκεται στο γήπεδο των εγκαταστάσεων του ξενοδοχείο Bonifacio, στο Σοχότσιν της Πολωνίας, παρακολουθεί τον αγώνα και μεταδίδει…

Καλημέρα! Αποκαλυπτήρια για την ομάδα του Πανθρακικού σήμερα, σε αγώνα που ξεκινά στις 11.00 το πρωί τοπική ώρα, 12.00 το μεσημέρι στην Ελλάδα, για τον απλούστατο λόγο ότι η ισραηλινή ομάδα που έχει και αυτή καταλύσει στο ίδιο ξενοδοχείο με τον Πανθρακικό, είναι προγραμματισμένο να αναχωρήσει σήμερα για να επιστρέψει στην βάση της, πίσω στο Ισραήλ.

Ωρα 11:10  Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα θα συμβούν σε αυτό το πρώτο παιχνίδι για την ομάδα της Κομοτηνής, όπου ίσως δούμε και τις πρώτες σκέψεις του Άκη Μάντζιου για το βασικό σχήμα.

Ωρα 11:17  Υπενθυμίζεται ότι ο Πανθρακικός έφτασε την Τρίτη εδώ και έχει ήδη πραγματοποιήσει τρεις προπονήσεις στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου του, όπου και θα διεξαχθεί ο σημερινός αγώνας

Ωρα 11:24  Ο καιρός συννεφιασμένος, ιδανικός για μπάλα αν δε βρέξει όπως χθες που είχαν ανοίξει οι ουρανοί από νωρίς το πρωί ως τις τέσσερις το απόγευμα

Ωρα 11:31 Στο γήπεδο και ο μεγαλομέτοχος του Πανθρακικού Τάσος Καραολάνης, για να παρακολουθήσει το πρώτο φιλικό της ομάδας του. Έφτασε το πρωί στο Σοχότσιν, μίλησε με παίκτες και προπονητές πριν τον αγώνα.

Ωρα 11:36  Η ενδεκάδα του Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Τσουμάνης, Εμπό, Μπεν Σαμπάτ, Σερφά, Μεχία, Μπαικαρά, Τριανταφυλλάκος, Τζάνης, Ντιγκινί. Αυτοί είναι οι εκλεκτοί του Άκη Μάντζιου για το πρώτο φιλικό της σεζόν

Ωρα 11:41  Ο Ιγκόρ όπως αναφέραμε και στο χθεσινό μας ρεπορτάζ, δεν παίζει. Έκανε θεραπεία το πρωί

Ωρα 11:44  Ο Φερνάντες, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, επίσης δεν παίζει. Έκανε προπόνηση με Πλαβούκο

Ωρα 11:49  Το ματς είναι επίσημο. Διαιτητής είναι ο Czarek Ossowski, βοηθοί οι Weselak Jakub και Kawczyński Mariusz, όλοι Πολωνοί από μια πόλη 50 χιλιόμετρα από εδώ

Ωρα 11:55  Ο Πανθρακικός θα αγωνιστεί με πράσινη εμφάνιση, όπως η περσινή

Ωρα 11:58  Ολα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι, το πρώτο φιλικό της σεζόν για τον Πανθρακικό

1′ Εναρξη του αγώνα

10′ Για τον Πανθρακικό η πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Κεφαλιά Τζάνη μετά από σέντρα Τσουμάνη, λίγο άουτ

25′  Καλύτερος ως τώρα ο Πανθρακικός, έχει κατοχή και πρωτοβουλία κινήσεων και δεν έχει απειληθεί. Αλλά το 0-0 σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στα μισά του πρώτου μέρους.

30′ Πρώτη ευκαιρία για την Χάποελ, σουτ του Μαμαντού, απέκρουσε ο Αθανασιάδης

40′ Κάποια σημάδια κούρασης δείχνει μετά το ημίωρο ο Πανθρακικός

43′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό, κεφαλιά Μπαϊκαρά, άουτ

45′  Τέλος ημιχρόνου. Ο Πανθρακικός ήταν καλύτερος στα πρώτα τριάντα λεπτά, στη συνέχεια βγήκε η κούραση της προετοιμασίας αλλά και μετά το 40 έψαξε το γκολ. Ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές ο Μάντζιος, έκανε παρατηρήσεις για πίεση ψηλά και αμυντική τακτική. Στα αξιοσημείωτα τα πολύ καλά στοιχεία από τον Ντιγκινί στο ντεμπούτο του. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Πανθρακικός – Χάποελ Ρανανά 0-0

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

51′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με σουτ Μπαϊκαρά

60′ Καλύτερος και πιο φρέσκος ο Πανθρακικός μπήκε στο 2ο ημίχρονο. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις πάντως ο αγώνας, όπως έχετε αντιληφθεί

65′ Πατά περιοχή αλλά υστερεί στην τελική προσπάθειο Πανθρακικός, καθόλου απειλητικοί οι Ισραηλινοί.

75′  Έχουν μπει ήδη και αγωνιστεί Πασχαλάκης, Χρήστου, Λαδάκης, Καθάριος, Γκιγέρμο. Κάσες, Χασομέρης και Λίτσκας αντί Αθανασιάδη, Σαμπάτ, Μεχία, Τσουμάνης, Τριανταφυλλάκου, Ντιγκινί, Τζάνη και Σερφά

80′  Γκοοοολ ο Πανθρακικός. Ο Λίτσκας σκόρερ. Φάουλ Γκιγέρμο, προβολή Λίτσκας στο πρώτο δοκάρι και γκολ, δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Πανθρακικός – Χάποελ Ρανανά 1-0

90′  Τέλος του αγώνα. Ξεκίνημα με το δεξί για τον Πανθρακικό στην πρεμιέρα των φιλικών του, κέρδισε με 1-0 την Χάποελ Ρανανά στον αγώνα που έγινε στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου Bonifacio στο Σοχότσιν της Πολωνίας. Πρώτο δείγμα θετικό, λοιπόν. Τελικό αποτέλεσμα: Πανθρακικός – Χάποελ Ρανανά 1-0

Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από το πρώτο φιλικό παιχνίδι του Πανθρακικού για τη νέα σεζόν…