Ο Τσουκ του Εθνικού «κάρφωσε» την Εθνική στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Με τον Μπόζινταρ Τσουκ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Εθνικού, να ολοκληρώνει τον αγώνα με 20 πόντους κερδίζοντας μάλιστα με μπλοκ και τον τελευταίο του αγώνα, η Εθνική Μαυροβουνίου μετά από μια μάχη που είχε 5 σετ και 140 λεπτά αγώνα κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Ελλάδας στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ, που φιλοξενήθηκε στο κατάμεστο από 2.500 θεατές κλειστό του Ευόσμου.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, που και στα ημιτελικά έφερε ίδιο αποτέλεσμα αλλά πήγε μέσα στην Σλοβενία και πήρε την νίκη – πρόκριση, οπότε καλό θα ήταν να μην την ξεγράψει κανείς εύκολα, ήταν αναμφισβήτητα ο ορεστιαδίτης αρχηγός Δημήτρης Τζούριτς που σημείωσε συνολικά 38 πόντους, ενώ αναφορικά με τους άλλους δύο Εβρίτες, ο Σωτήρης Δρίκος χρησιμοποίησε ελάχιστα τους Ραφαήλ Κουμεντάκη και Ανέστη Δαλακούρα. Η Εθνική προηγήθηκε με 2-1 για να κριθούν όλα στο 23-23 του δ’ σετ, όταν ο αρχηγός του Μαυροβουνίου με δύο πόντους έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ και κάπου εκεί με πεσμένη τη ψυχολογία η Εθνική κατέρρευσε.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-10, όπου η χαμένη κόντρα του Τζούριτς ήταν η αρχή ενός σερί των Μαυροβούνιων που έφτασαν να προηγούνται με 12-16, αφού είχαμε πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων. Η διαφορά έφτασε στο +5 (13-18) κι από τη στιγμή που η όποια προσπάθεια για πίεση από το σερβίς δεν απέδωσε το σετ κύλησε εύκολα για τους φιλοξενούμενους που το πήραν με 18-25.

Η εκκίνηση του β’ σετ ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 7-7 που έγινε όμως 10-7 χάρις σε δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων. Ο Μπόσκαν πήρα τάιμ άουτ αλλά η Εθνική έφτασε στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με τη μέγιστη διαφορά στο 16-12. Μετά το τάιμ όυτ όμως το σκορ έγινε 18-17 και παρόλο που ο Τζούριτς με άσο έκανε το 21-18 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στον πόντο (21-20) και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο αρχηγός όμως τελείωσε δύο φοβερές φάσεις, ο Τακουρίδης με μπλοκ στον Μίνιτς έκανε το 24-21 και η ισοφάριση ήρθε με χαμένο σερβίς του Μπόζιντραρ Τσουκ.

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξέφυγε με 10-7 και φάνηκε να έχει βρει ρυθμό, αλλά ο Μπόσκαν έκανε διπλή αλλαγή με τους Τσούλαφιτς, Ντάμποβιτς, κι ο πρώτος με δύο άσους έφερε το σκορ στο 10-11. Ο Τακουρίδης απάντησε με δύο μπλοκ για το 13-11 και μέχρι το 17-16 το ματς ήταν ντέρμπι. Εκεί ο Κοκκινάκης με άσο έκανε το 19-16, οι Μαυροβούνιοι έκαναν δύο σερί λάθη για το 21-16 και η Εθνική έκανε εύκολα το 2-1.

Στην εκκίνηση του δ’ σετ το Μαυροβούνιο ήταν καλύτερο και πήρε από νωρίς το προβάδισμα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 17-20. Εκεί η Εθνική προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή, ισοφάρισε σε 20-20, αλλά δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα και στο 23-23 ο Τσάτσιτς με δύσκολη επίθεση κι έναν φανταστικό άσο έκανε το 23-25.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με πολύ άσχημο τρόπο, αφού το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με 0-4 με τον Τζούριτς να σωριάζεται στο έδαφος αλλά να σηκώνεται μετά από δύο λεπτά μέσα σε αποθέωση. Δυστυχώς όμως δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε και το Μαυροβούνιο ξέφυγε φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-19, 23-25, 6-15
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 38 (33/54 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Πελεκούδας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (3/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (10/22 επ., 52% υπ. – 31% άριστες), Εφραιμίδης –λ (42% υπ. – 19% άριστες) / Τζιουμάκας, Δαλακούρας, Κουμεντάκης
ΜΑΥΤΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκαν): Μίνιτς 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ, Τσουκ Γ. 10 (7/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσάτσιτς 12 (11/28 επ., 1 άσο, 54% υπ. – 23% άριστες), Τσουκ Μ. 20 (16/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 43% άριστες), Γετσμένιτσα 11 (6/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λάκσεβιτς –λ (45% υπ. – 25% άριστες) / Βουκασίνοβιτς –λ (22% υπ. – 11% άριστες), Ντάμποβιτς 4 (4 μπλοκ), Τσούλαφιτς 8 (5/13 επ., 3 άσοι), Ραντούνοβιτς, Μπάμπιτς 1 (1/6 επ.)