H περσινή αντίπαλος της Ξάνθης εμπόδιο για τον ΠΑΟ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Η κλήρωση του τρίτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ χαμογέλασε το μεσημέρι της Παρασκευής στον Παναθηναϊκό, αφού του έφερε ως αντίπαλοτην Σταντάρ Λιέγης. Ο σύλλογος του Βελγίου πέρυσι είχε κληρωθεί με την Skoda Ξάνθη στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, από τον οποίο και αποκλείστηκε η θρακιώτικη ομάδα.

 

Από τότε η Σταντάρ Λιέγης ξεκίνησε μια ξέφρενη πορεία στο πρωτάθλημα του Βελγίου, που την έφερε στην πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του βελγικού πρωταθλήματος, ωστόσο στα πλέι οφ έχασε τον τίτλο από την Άντερλεχτ. Σε κάθε περίπτωση πάντως, αυτή ήταν η καλύτερη κλήρωση για τους πράσινους αφού απέφυγαν Ζενίτ, Λιλ, Κοπεγχάγη και Μπεσίκτας.

Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στη Λιέγη στις 29 ή 30 Ιουλίου και ο επαναληπτικός στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας (5 ή 6 Αυγούστου). 

Για το Europa League, εύκολο έργο έχει ο Ατρόμητος στην πρώτη του κλήρωση στα προκριματικά του Europa League αφού κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σαράγεβο – Χάουγκεσουντ  με τους Νορβηγούς να είναι το μεγάλο φαβορί καθώς επικράτησαν στο πρώτο ματς στη Βοσνία με 1-0.

Από την άλλη, σε περίπτωση που ο Αστέρας Τρίπολης προκριθεί επί της Ροβανιέμι θα έχει μεγάλο εμπόδιο, αφού θα βρει στο δρόμο του τη γερμανική Μάιντζ του Στέφανου Καπίνο. 

Τόσο οι Περιστεριώτες, όσο και οι Αρκάδες θα δώσουν τα πρώτα τους παιχνίδια εκτός έδρας στις 31 Ιουλίου, ενώ οι επαναληπτικοί θα διεξαχθούν στην Ελλάδα στις 7 Αυγούστου. 

 

Αναλυτικά η κλήρωση για τα ζευγάρια της τρίτης προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ:

Βαλέτα (Μάλτα)/Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία)/Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) – Μπάτε Μπόρισοφ (Λευκορωσία)/Σκεντέρμπεου (Αλβανία)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)/Νιού Σέιντς (Ουαλία) – Σέριφ (Μολδαβία)/Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)
Άαλμποργκ (Δανία) – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)/Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)/Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία) – Ρέικιαβικ (Ισλανδία)/Σέλτικ (Σκωτία)
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)/Ακτόμπε (Καζακστάν) – Στρόμσκοντσετ (Νορβηγία)/Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Ζρίνσκι (Βοσνία)/Μάριμπορ (Σλοβενία) – Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)/Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Ραμποτνίτσκι (Σκόπια)/Ελσίνκι (Φινλανδία) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)/Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) – Μάλμε (Σουηδία)/Βέντσπιλς (Λετονία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)/Ντουντελάγκ (Λουξεμβούργο) – Παρτιζάν (Σερβία)/Τόρσαβν (Νησιά Φερόε)

ΑΕ Λεμεσού (Κύπρος) – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
Ντίπρο (Ουκρανία) – Κοπεγχάγη (Δανία)
Φέγενορντ (Ολλανδία) – Μπεσίκτας (Τουρκία)
Γκρασχόπερς (Ελβετία) – Λιλ (Γαλλία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα)

 

Αναλυτικά η κλήρωση για τα ζευγάρια της τρίτης προκριματικής φάσης του Europa League:

Καραντεμίρ – Ρόζενμποργκ / Σλίγκο Ρόβερς
Τρέντσιν / Βοϊβοντινα – Χαλ
Σαράγεβο / Χαούγκεσουντ – Ατρόμητος
Ρουχ Χορζόφ / Βαντούζ – Καϊράτ / Έσμπιεργκ
Τσέρνομορετς – Σπλιτ / Χαποέλ Μπερ Σέεβα
Μπούντουντσοτ / Ομόνοια –Μέταλουργκ Σκοπίων / Ζελέσνιτσαρ
Σοσιεδάδ – Άμπερντιν / Γκρόνιγκεν
Ντιναμό Μόσχας – Χάποελ Κιριάτ Σμόνα
Λουκέρνη / Σεντ Τζόνστον – Ζεσταφόνι / Σπάρτακ Τρνάβα
Τορίνο – Μπρομαποϊκάρνα / Κρουσέιντερς
Αστάνα / Χάποελ Τελ Αβίβ – Λίνφιλντ / ΑΪΚ
Γιουνγκ Μπόις – Ερμής Αραδίππου
Μάιντζ – Ροβανιέμι / Αστέρας Τρίπολης
Αϊντχόφεν – Μπότεφ Πλόβντιβ / Σεντ Πόλτεν
Ζούλτε Βάρεγκεμ / Ζάβισα 
Έλφσμποργκ / Ίντερ Μπακου – Ντέρι / Σαχτιόρ Σάλιχορσκ
Λίτεξ / Ντιόσγκιορι – Σιλαμάε Κάλεφ / Κράσνονταρ
Μάδεργουελ / Στάρναν – Νόμε Κάλιου / Λεχ Πόζναν
Πετρoλούλ / Φλαμουρτάρι – Βικτόρια Πλζεν
Μλάντα Μπόλεσλαβ / Σιρόκι – Λιόν
Λάσι / Ζόρια – Μόλντε / Γκόριτσα
Άστρα – Κόζιτσε / Σλόβαν Λίμπερετς
Βίκινγκουρ / Τρόμσο – Ριέκα / Φερεντσβάρος
Ντιναμό Μινσκ / Μιλικόσκι – Κλουζ / Γιαγκοντίνα
Νέφτσι / Κόπερ – Μπούρσασπορ / Τσικούρα Σακέρε
Γκιόρι ΕΤΟ / Γκέτεμποργκ – Ρίο Άβε
Κλαμπ Μπριζ – Μπρόντμπι
Ατλάντας / Σαχτέρ Καραγκάντι – Ντάνταλκ / Χάιντουκ Σπλιτ

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here